Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

DC/DC zvyšující měnič 48V/600V
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: st červenec 31 2013, 22:57    Předmět: DC/DC zvyšující měnič 48V/600V Citovat

Zdravím všechny,

nejsem zrovna kovaný v návrzích takovýchto měničů.
Potřeboval bych radu, jakou topologii na takovýto měnič zvolit.
Potřebuji to na jeden pokus, u kterého budu mít k dispozici jen 48V(4xPbAku).
Odběr na 600V řadově ampéry.

Napadla mě nábojová pumpa s kondíky, ale nejsem si jist, jestli je to správná cesta.
Nechce se mi prozatím na pokus navrhovat spínák.
Nenapadá mě více informací, které bych měl napsat.

Předem děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 1:08    Předmět: Citovat

Pokud nechceš dělat spínaný zdroj o výkonu 600W s trafem co takhle třeba rotační měnič ??? Very Happy Nábojová pumpa případně násobič s kondenzátory schopný dodávat 600W může být taky lahůdka.

Pokud to má být nějaký bastl na pokusy tak bych šel cestou koupě dvou měničů 300W do náklaďáku 24V/230V a vytahnul bych z každého 320V stejnosměrných a zapojil bych to do série. Ty nejlevnější měniče mívají trimr na nastavení výstupního napětí. Je obvyklé že výstup střídače je oddělen galvanicky od vstupu a 300V by to čínské trafo uvnitř mohlo ustát.
Baterie máš 12V takže dvě a dvě do série aby s tim šlo napájet ty dva měniče.
Tyhle měniče jdou sehnat i velice levně na aukru. Dokonce levněji než by tě stálo vymyslet a vyrobit stejný měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 4:36    Předmět: Citovat

Ano, díky. Tyto alternativy jsem vyzkoušel. Spíš se mi jednalo o radu, kterým směrem se vydat, v případě, že pokusy se začnou měnit v reálnou finální konstrukci. Dá se říct, že takové bastlpokusy proběhly úspěšně, maká vše jak má. Teď jsi mě ale popostrčil, vůbec mi nedošlo, že mám k dispozici střed, takže střídač by se značně zjednodušil a trafo de facto si navinu jak potřebuji. Teď jen studovat výpočty. Stejně to nebude asi žádná sranda. Je pravda, že jsem již nějaké spínáky upravoval nejrůznějšími způsoby, včetně převinutí trafa, ale vždy se jednalo pouze o jednoduché úpravy hotových. U převinutí trafa se jen jednoduše přepočítaly závity a průřez vinutí na požadované napětí podle původního návrhu. Troufám si tvrdit, že při pečlivé práci nedojde ke zhoršení vlastností trafa.
Jiná situace ovšem nastává při kompletním výpočtu takového trafa. Neříkám, že bych to nezvládnul, ale mám obavy, abych někde neudělal chybu.
Zkušený člověk přece jen odhadne z výsledků, jestli vypočtené hodnoty jsou reálné.

Ještě jsem uvažoval o použití UPS, kde vynechám výstupní střídač, jen bych upravil SS napětí vyráběné pro výstupní střídač. Ovšem toto jsem zatím nestudoval, v pravdě nemám ponětí(ani jsem se ještě na nějaká schemata UPS nedíval) zdali bude možné výstupní střídač vypustit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 11:27    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 11:37    Předmět: Citovat

Teoreticky by se dal použít boost converter. Právě zkoumám jak to vlastně počítá.
Budeš ochoten poradit, jak takovou vynikající pomůcku používat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 12:03    Předmět: Citovat

Boost je možné použít ale ta cívka by byla velká jak cihla a proudy by se šplhali do hodnot které by bylo problém tou cívkou prohnat. U každé té topologie tam máš napsaný pro jaký max výkon je vhodná. U tebe jedině dvojčiný propustný s trafem. Do okýnek zadáš napětí na vstupu a proud na výstupu frekvenci a ono ti to spočítá. A ještě to navrhne trafo a cívku. U těch cívek ty jádra jsou s mezerou protože se obvykle vyrábí s nějakou definovanou nebo bez mezery ale ty potřebuješ jinou mezeru než udělal výrobce musel by jsi cívku namotat a nastavit velikost mezery aby mněla cívka správnou indukčnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 12:14    Předmět: Citovat

pro Uin 40-50V a Uout 600V 1A f 70kHz mi vyšlo trafo ETD54 N1 7z a N2 111z K tomu cívka ETD34 130z indukčnost 2578uH.

To je pro h-bridge topologii Pokud by se na trafo vlezlo 2x7 závitů primáru tak bys mohl udělat pushpul s vyvedeným středem. Každopádně je vhodné prostě napájet měnič co největším napětím,. Nejsou na primární straně takové pulzní proudy a zvětšuje se účinost.

Jen nevim jaké diody budou na sekundáru pro špičkové napětí skoro 800V.

A taky neni sranda ten sekundár pro takovéhle napětí aby se neprorazil. Jo a sekundár trafa bych motal tak že nejdřív bych namotal půlku závitů, pak bych namotal primár a pak druhou půlku sekundáru. U mněiče je potřeba zařídit nějakou minimální zátěž aby se regulace nezbláznila a aby nedošlo k přesycení trafa. Prostě neni to žádná legrace ani s programem co to vypočítá.

Pro boost vychází ETD59 20z ale výstupní elyt je krmen krátkými pulzy 19A. Jestli se mu to bude líbit těžko říct. Možná se bude chovat jak prkno a bude topit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 14:12    Předmět: Citovat

Poradíš prosím s návrhem řídícího obvodu? Jsem teď v nemocnici a tudíž mám čas počítat a studovat. Rozhodnul jsem se to zkusit a udělat pořádně. Ale bez pomoci to nezvládnu.

Dalo by se použít na sek. straně dvoucestné usměrnění se symetrickým vinutím pro snížení ztrát?

Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 15:05    Předmět: Citovat

symetrický sekundár se běžně používá u zdrojů pro PC v tom asi neni problém a řídící obvod třeba muj oblíbený sg3526 ale jsou i jiné . Pohledej po internetu po schématech měničů. Nemá smysl nic moc akčně vymýšlet když to vymyslel někdo jiný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 15:07    Předmět: Citovat

Jasně, rozumím, jen jsem chtěl nějaké doporučení jaký obvod bude nejvhodnější.
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voitano



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 480

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 15:07    Předmět: Citovat

Dovolím si přidat odkaz na http://danyk.cz/index.html kde snad najdeš nějakou inspiraci........

Ještě mě napadá, vzhledem k poměrně vysokému napětí na výstupu, možná by pomohlo udělat ten výstup dvojitý a po usměrnění a vyhlazení výstupy spojit do série.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 15:17    Předmět: Citovat

Jojo, taky jsem si vzpoměl na danyka a už to dobrou 3/4 hodinu studuji.
Zdá se mi pro můj účel nejvhodnější Topologie podle danyka Dvojčinný propustný "B" píše houpačka s dvojitým primárem, a použil bych TL494, který znám.
Je to dobrá volba? Vím že 494 se považuje již za starý, s tímto jediným však mám zkušenosti z konstukce zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 15:19    Předmět: Citovat

nejvhodnější obvod ti nikdo neporadí, je to spíše o tom nějaký použít a vychytat mouchy. http://www.bcae1.com/switchingpowersupplydesign/switchingpowersupplytut01.htm

tady je povídání o měniči s rozšířeným obvodem tl494. Docela pěkně namalované a popsané pro pochopení co tam kolem těch fetů musí ještě být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 16:10    Předmět: Citovat

Jakou zvolit frekvenci, jak jsem zkoušel, rozměry trafa se nejak podstatně nemění?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 16:21    Předmět: Citovat

Rozměr trafa i cívky se podstatně mění. Rozdíl mezi 30kHz a 70kHz je dost velký.

Naposledy upravil HiGhLaNdEr dne čt srpen 01 2013, 16:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund