Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Předzesilovač s LM1036 (pandatron) problémy

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Esprit



Založen: Jul 07, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2013, 15:58    Předmět: Předzesilovač s LM1036 (pandatron) problémy Citovat

Dobry den,
je to muj prvni prispevek zde takze vas silence zdravim. Chci rict, ze nejsem zadnej odbornik. Umim si neco spajet podle navodu, postavit, ale musi to pak fungovat jinak mam velkej problem. Proste se mnou radsi po lopate Smile
No mam par problemu. Stavim si predzesilovac s LM1036N dle tohoto navodu: http://pandatron.cz/?620&korekcni_stereo_zesilovac_hifi_2
Kdyz jsem to ozivil vse fungovalo jak ma, ale nefunguje mi Loudness (nebo jak to nazyvaji- fyziologicka regulace bsu, vysek pri male hlasitosti.
Nemohl jsem neco v tom IO odpalit tim, ze jsem tam nemel prepinac nebo jumper? Proste jsem ty vyvody nemel zapojeny. Az podruhe jsem tam dal prepinac a uz to nefunguje. V navodu je videt, ze tam je jumper nebo ten prepinac a ja to zkousel tak, ze jsem ten pin 7 mel nezapojen (spravne ma byt bud uzemnen nebo ma byt na napeti).
datasheet: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm1036.pdf

2. Druha otazka Smile

ten predzesak ma vystupni napeti 1,0 V a ja jsem dostal postavenej modul zesilovace ZSD1514 2x50W (davno se nevyrabi) s koncakama TDA1514a
No a ten zesak ma v parametrech Vstupni citlivost (P-50w, Rz-4ohm)-500mV a predzesilovac ma vystupni napeti 1,0V. Tak se chci zeptat jestli to nevadi, nebo jestli tam musim dat nejakej odpor nebo neco. No a aby toho nebylo malo tak ja nebudu mit 4ohmovy bedny ale klasicky velky tesly 8mi ohmovy. Zesak by to mel dat. Pisou ze minimalni zatezovaci impedanc je 4 tak to utahne a stejne naplno nikdy nepojede.
Ja si to proste spocitat neumim vsechny ty vstupni a vystupni citlivosti a napeti.

3. Nekdo nekde na foru rikal, ze lepsi nez LN1036 je LN1035 protoze nema vystupni napeti 1,0V ale 3,0V a ze ma tedy lepsi vybuzeni nebo jak se to nazyva. A ze se da nahradit. Pin-out datasheet jsem srovnaval a jsou fakt "stejny" To je ale ta sama otazka. Pokud ma 3V, tak jestli ho muzu pripojit k tomu zesilovaci, kterej ma v parametrech jak jsem psal vstupni citlivost 500mV pri Rz-8ohm a 50ti watech. Je opravdu netusim jestli je problem u LM1036 -1V nebo LM1035- 3V , kdyz to zapojim na zesak, kterem ma udaj 500mv. Treba mi reknete, ze to bude hrat blbe, nebo, ze to vubec nevadi. Jak pisu- umim to podle navodu postavit, ale reseni nejakych vyvstalych problemu uz jsem nucen nechat na jinych.

Proste jsem dostal ten modul zesilovace, jak blbec jsem zacal stavet predzesak a az potom jsem si zacal vsimat vsech tech dat. Tak nevim jak je to s kompatibilitou tady tech dvou modulu a co mam pripadne udelat, aby to hralo tak jak ma.
Omlouvam se, pisu vzdycky obsirne, tak snad to neodradilo. Diky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Esprit



Založen: Jul 07, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2013, 16:07    Předmět: Citovat

K te me druhe, trochu treti otazce. Muj selskej neodbornej rozum mi rika, ze tech 500mV je proste minimum a ze cim vic tim lip, ale treba se pletu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2013, 16:51    Předmět: Citovat

500 mV ano, ale pak nesmíš nijak moc zdůrazňovat výšky ani hloubky.
Efektivní hodnota výstupního napětí nemá být větší, než asi 1V, protože pak už roste zkreslení. Takže radši pokládej těch 500mV na vstupu za maximum, ale dál ti vysvětlím, že i to je moc.
Když si uvědomíš, že můžeš zdůraznit hloubky až o 15dB (výšky samozřejmě taky, ale jejich úrovně bývají v reálném hudebním signálu nižší). To znamená, že na vstupu by neměla úroveň překročit 15dB pod 1 V, tedy nanejvýše 170 mV!
Samozřejmě je řeč o měření efektivní hodnoty sinusovým tónem, tedy o rozkmitu do 2,8V na výstupu při napájecím napětí nad 12V.
Jestli nehodláš využívat plného zesílení švába, samozřejmě mu můžeš na vstup přívést i úroveň větší, pak ale při vytočení potenciometru hlasitosti či zdůraznění hloubek a výšek začne korekčák zkreslovat.
Jestli měříš střední hodnotu hudebního signálu měřidlem s dlouhou dobou reakce (VU charakteristika), mysli na to, že bude při plném vybuzení skutečným zvukovým signálem místo 1Vef na výstupu ukazovat něco kolem jen 400 mVef a přesto špičky se pokusí o rozkmit i větší, než 2,8V, ale už je to ořízne !
Zaruč tomu takovéto podmínky a nejspíš uslyšíš i vliv fyziologické regulace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Esprit



Založen: Jul 07, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2013, 18:14    Předmět: Citovat

dekuji za odpoved, ale pak docela nechapu, ze nekdo na nejakym audioforu zminoval cituju:
cau kluci, no dal jsem tam schvalne lm1035(ne1036 - 1035 ma o kus lepsi prebuditelnost).
Takze vasi odpoved mam chapat tak, ze na muj typ zesilovace se tento svab vubec nehodi a muzu ho chytnou a hodit nekam do supliku a mam shanet korekcni predzesilovac s Vef ...nevim kolik Smile aby se k tomu zesiku hodil????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19572
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2013, 19:44    Předmět: Citovat

Ale ono to pojede, těch 500 mV je vstupní efektivní napětí koncového zesilovače buzeného stálým sinusovým tónem, který vyvolá na zátěži 4Ω maximální výkon, tedy v tomto případě 50W.
Prostě nevytočíš potenciometr hlasitosti až na doraz, pár stupňů před koncem dráhy tam bude -6dB, takže při buzení sinusovým signálem o efektivním napětí 1 V do vstupu LM1036 budeš mít na jeho výstupu právě těch 500 mV.
Nic na vstup toho koncáku dávat nemusíš.
Vyhoví to pro běžné zdroje signálu (CD přehrávač, zvukový výstup settopboxu, MD rekordér), které mají linkový výstup.
Jen pro některé zdroje signálu, u kterých musíš použít sluchátkový výstup (většina mp3 přehrávačů), protože jiný nemají, by to chtělo před LM1036 ještě nějaký předzesilovač zhruba 10 dB, jejich výstupní napětí totiž je přizpůsobené sluchátkům, takže často sotva dosáhne na 300 mV.
Ale, když to nehodláš honit na plný výkon, musí to makat i tak.
Jen budeš mít vytočený potenciometr hlasitosti moc vysoko a rozdíl mezi zapnutou a vypnutou fyziologií nepoznáš, protože na horním konci dráhy se nijak výrazně neuplatní. Začne být účinnější až v dolní polovině dráhy potenciometru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2013, 21:01    Předmět: Citovat

Ten korekčák z pandatronu jsem stavěl já, a taky mě u něj něco nechodilo a myslím právě že BASY. Spolužák ho stavěl taky, tomu nefungoval vůbec. Nikdo jsme nepřišly čímto že je, ale už to pár let je, a za použití měřáku jsme nehledali Smile ... Každopádně ten plošnák je udělaný tak, že si jenom říká udělat tam nějakou hrubku (při pájení, nebo při leptání) Při leptání tam může někde zůstat kus mědi a dělat z něčím zkrat, při pájení kus cínu. Je dosti nepřehledný. Dneska bych tento korekčák jistě nestavěl a vybral něco chváleného na foru z audiowebu, leč klidně velmi nízké třídy kvality, protože i taková třída bude pro tvoje využití kvalitní, na webu se nacházejí samé HiFisti Smile a pokud se o nečem napíše že je velmi kvalitní, tak to určitě není určené pro zesík se švábem Smile . Koukni třeba na BA100 myslím, že to by Ti mohlo vyhovoat až zbytečně moc..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 11:55    Předmět: Citovat

Hlavně LM1036 je pěkné kurvítko zvuku a nic by mě nedonutilo prznit si s tím zvuk. Než tohle to raději žádné korekce a jen poťák s fyziologickou regulací hlasitosti. Když už korekce tak v základu BA100 (podklady dostupné volně na audioweb.cz jen tam jsou v několika verzích drobátko zahrabané) a nebo když by sis chtěl jo dopřát tak DPA550. Popros uživatele jenda23 na svetelektro.com a třeba ti k tomu dá podklady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 12:26    Předmět: Citovat

podklady na posledni rev DPS na luta.7u.cz na ten BA100

http://luta.7u.cz/index.php?str=22

Jinak muj nazor je ze dpa 550 je k zesilovaci s IO kvalitou az moc zbytecny a slozity a velky a predimenzovany . To bych postavil tak k nejakymu tranzistorovemu hifi. K tomuto musi stacit BA100 s predstihem


a co treba korekce z TW40 jak na tom jsou kvalitativne nebo napr. nejakyho grama nzc 431 atp...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund