Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

utlmovy clanok vypocet

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bonatius



Založen: Oct 24, 2007
Příspěvky: 37

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 7:45    Předmět: utlmovy clanok vypocet Citovat

Ahojte,

na obrazku su nakreslene dva utlmove clanky. Jeden je pre utlm s krokom -10dB a druhy pre utlm s krokom -20dB.

Chcel by som Vas poprosit o radu ako sa tieto utlmove clanky rataju, t.j. ako sa vyrataju jednotlive velkosti rezistorov a ake su
podmienky pre navrh tychto utlmovych clankov.

Nestacilo by urobit utlmovy ako jednoduchy odporovy delic, napr. pre utlm -20dB z dvoch rezistorov?

Dakujem.



Delic.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Delic.jpg
 Velikost:  30.25 kB
 Staženo:  95 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 9:05    Předmět: Citovat

Já bych to počítak třeba takhle:
Představím si dělič.
Horní odpor označím R1, spodní R2.
Za ten dělič připojím další úplně stejný, za něj zase atd.
Přenos děliče označím q, což je krok.
Pro krok -10dB vyjde q=1/sqrt(10).

Vtip je nyní ten, že přenos děliče nemůžu počítat jen jako R2/(R1+R2), protože je zatížený dalšími děliči, tj. vstupním odporem řady děličů.
Ten vstupní odpor si označím R3 a je vlastně zapojen paralelně k R2.

Hodnotu R3 spočítám třeba takto:
R3 = R1 + R2||R3

A přenos takto:
q = (R2||R3) / (R1 + R2||R3) = (R2||R3) / R3

Nyní mám rovnice a můžu upravovat.
Můžu tam mít chybu, ale vyšlo mi z první rovnice:
R3/R2 = (1 - q) / q

To jsem dosadil do druhé rovnice a vyšlo:
R1/R2 = 1/q + q - 2

Takže třeba pro ten útlum -10dB je:
R1/R2 = 1,47851
R3/R2 = 2,16228
Zvolím R1=1,8kOhm, podle pravého obrázku.
Pak R2=1,21744kOhm, což tam mají.
A R3=2,63245kOhm, což tam přibližně mají (ale ne úplně přesně, nevím, proč to mají jinak).

Pak je třeba ještě uvážit, že tohle je počítáno, když výstupy děličů nejsou zatížené ničím jiným.
Jenže ono je to zatížené 600 Ohmy.
Tím ten přenos poněkud klesne a celé se to rozhodí.
Dalo by se očekávat, že to způsobí nějaký přidaný útlum, který se nebude moc lišit pro různé polohy přepínače.
Pak by to šlo kompenzovat tím, že se ten úplně první odpor trochu zmenší - a proto tam asi mají 1k2 místo 1k8.
Ale úplně přesné to nebude.
Asi to tak stačí.
Kdyby se to mělo dělat úplně přesně pro všechny polohy přepínače, byl by každý odpor jiný a řešila by se veliká soustava rovnic.

Takhle mi to vyšlo, ale můžou tam být chyby.
Taky nevím, jak se to běžně dělá, jen jsem aplikoval obecné znalosti ze školy.
Takže prosím o schovívavost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 9:43    Předmět: Citovat

No, když zatížíš výstup s impedancí 600Ω zátěží 600Ω, tak klesne amplituda na polovinu, ale s tím se jaksi počítá. A ten 1k2 na začátku místo 1k8 je tam proto, že předchozí stupeň má výstupní impedanci 600Ω a tak je tam o tolik menší odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 10:28    Předmět: Citovat

Hmm, možná. Těch výstupních 600 ohmů by mohlo hrát roli. Jestli tam tedy jsou.
A ty myslíš, že výstupní impedance toho děliče je ve všech uzlech stejná?
Já myslím, že asi ne, ale úplně jsem to nepočítal. Jen trošku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 10:36    Předmět: Citovat

Já myslím, že aby to bylo echt dobře, tj. aby byla výstupní impedance všude stejná, tak by ten horní odpor musel být taky 1k8 a musela by tam být výstupní impedance zdroje asi 821 ohmů. Pak si myslím, že by to bylo přesné. A tohle bych hádal, že zkoušeli metodou pokus-omyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 11:00    Předmět: Citovat

Já koukala hlavně na ten levý dělič. Tam mi za předpokladu 600Ω pro ten výstup 0dB vycházejí ty další impedance 557Ω pro -20dB, 558Ω pro -40dB a 562Ω pro -60dB. I ty útlumy také nejsou přesně po 20dB, ale spíš po 21dB, ale to je asi zanedbatelný detail. Ona to není žádná měřící dekáda ale útlumový článek a není problém si tu výstupní úroveň s konkrétní zátěží přeměřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 11:26    Předmět: Citovat

Jo, to je pravda, ten levý mi přijde taky docela přesný.
Ten pravý je nějaký divný.
Asi to bude tak, že správně má být 1k8 s výstupní impedancí 820, ale oni mají výstupní impedanci 600, tak dali místo 1k8 jen 1k2 a ono to nějak funguje.

Asi to tak bude.
To mi nedošlo, že tam je jestě těch 600 ohmů na vstupu.
Asi tam vážně budou, vychází to s nima líp.
To je dobrý postřeh.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 12:27    Předmět: Citovat

Tak jsem trochu pocvičila Thévenina a vyšlo mi pro ten pravý dělič:
-2,2dB 462Ω
-10,0dB 565Ω
-20,1dB 620Ω
-30,2dB 626Ω
-40,3dB 626Ω
-50,3dB 628Ω
-60,2dB 643Ω

Víc by tomu na konci slušelo 2k7 místo těch 3k3 a 27k a na začátku také 1k8 místo 1k2. Moje počáteční úvaha s 600Ω navíc nebyla správná, ono tam je těch zhruba 600Ω navíc v každém stupni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 12:52    Předmět: Citovat

Ty jsi nadšenec. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 22 2013, 15:07    Předmět: Citovat

Tazatel projevil zájem o postup výpočtu. Nejprve jsem od konce spočítala celkové odpory k jednotlivým výstupním svorkám, jsou nahoře u těch šipek. Poté jsem použila Théveninovu větu a postupně jsem jednotlivé stupně nahrazovala ekvivalentním napětím a odporem a k nim dávala jako zátěž odpory spočtené v prvním kroku a spočítala přenos a výstupní odpor. Snad to je čitelné a pochopitelné, tedy předpokládá se znalost alespoň základů pro počítání obvodů.


attenuator.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  attenuator.jpg
 Velikost:  82.15 kB
 Staženo:  128 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: po duben 01 2013, 22:03    Předmět: Citovat

Dobrý den,
toto téma mne zaujalo a tak jsem oprášil své znalosti maticového počtu a prvního Kirchhoffův zákona a sestavil jsem rovnice popisující obecné řešení druhého útlumového článku.
Použil jsem hodnoty uvedené v zapojení pouze jsem změnil číslování pro jednoduší výpočet.
Odpory jsou číslovány vzestupně od vstupu [R1=1200] až po výstup s nejvyšším útlumem [R12=852].
Zjistil jsem, že při zátěži vysokým odporem zhruba odpovídají útlumy uvedeným, optimální zatěžovací odpor je cca 2260 Ohm. Každý výstup ale požaduje trochu jiný zatěžovací odpor. Například výstup s útlumem 10dB je nejlépe zatížit odporem 1700 Ohm.
Pokud zatížíme výstupy odporem 600 Ohm, nebude zařízení splňovat uvedené parametry - jednotlivé útlumy podstatně stoupnou.



tlumový článek 2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tlumový článek 2.png
 Velikost:  33.44 kB
 Staženo:  58 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 01 2013, 22:16    Předmět: Citovat

Utlumovy clanek je pro tohle dost nadneseny nazev... na vystupu to mozna impedanci drzi, ale na vstupu ne.

Obvykle se utlumovy clanek sklada ze zakladnich elementarnich ultumovych clanku (PI nebo T clanek, ktery je spocitan tak, aby byl prizpusoben na vstupu i vystupu). Tyto elementarni clanky se odstupnuji v nejake rade (treba -1,-2,-4,-8,-10,-20 dB) a pak se rizenym seriovym vrazovanim a vyrazovanim jednotlivych clanku nastavuje utlum.

A samozrejme utlumovy clanek se vzdy uvazuje "napajeny i zatizeny" jmenovitou impedanci (na kterou byl napocitan).

_________________
de omnibus dubitandum est


Naposledy upravil WLAB dne po duben 01 2013, 22:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LADER



Založen: Apr 01, 2013
Příspěvky: 321

PříspěvekZaslal: po duben 01 2013, 22:18    Předmět: Citovat

Nedalo mi to a zkusil jsem spočítat optimální hodnoty děliče R1-R12.
Použil jsem původní vzorce a minimalizoval jsem odchylky pomocí NLP Solveru jenž je součástí LibreOffice.
Pro výpočet jsem zvolil jednotný zatěžovací odpor 2000 Ohm.
Výsledky (zeleně) se jsou velmi blízké hodnotám použitým v zapojení.

Tímto je také naznačena cesta jakou by se měl člověk ubírat při návrhu obvodu pokud nemá dostatečné znalosti pro tak komplikovaný a závislý výpočet. V tomto případě postačuje schopnost sestavit rovnice a umět použít řešitele v tabulkovém kalkulátoru.



tlumový článek 1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tlumový článek 1.png
 Velikost:  31.76 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út duben 02 2013, 7:10    Předmět: Citovat

LADER napsal(a):
Tímto je také naznačena cesta jakou by se měl člověk ubírat při návrhu obvodu ...
Možnost to asi je, ale ty odpory se budou dost těžko shánět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund