Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NF zesilovač 2x20 W
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
XTOGOX



Založen: Mar 14, 2009
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 9:29    Předmět: NF zesilovač 2x20 W Citovat

Dobrý den přeju všem.

Mám na všechyn kdo ví dotaz a budu rád když odpoví.
Do školy si musím udělat nějaký výrobek a tak abych nedělal ěnjakou pak už nevyužitou věc vybral jsem si tenhle jednodušší zesík. 2x20W stačí.

A teďk k mému problému. Regulace hlasitosti, výšek a basů mi funguje. Ovšem regulace stereováhy se projevuje jen na pravém kanálu tim že jde slyšet pozvolne zesileni a zeslabeni tak jak má, ale levý kanál mi hraje strašně potichu a nereaguje na onu stereováhu. Question

Vyzkoušel jsem prohodit vstup (stereo) ale tim to neni. Dále jsem zkusil prohodit dva krajní vodiče na potenciometru stereovahy (jezdec jsem nechal) a taky bez vysledku. LM1036 a TL072 jsem vymněnil. také bez výsledku. než se pustím do nějakého pájení tak a zapse zpět chci se zeptat zkušených čím by to mohlo být. Sad

Jako poslední informaci dodám že tento zesilovač stavím dvakrát a dělají mi to obě konstrukce a u obou jsem vyzkoušel všechny postupy.

Děkuji předem za vaše příspěvky a a přeji příjemný jarní den.
V Ostravě jsou kupy sněhu tak snad u vás to vypadá líp Laughing



NF zesilovac 2x20W-3.jpg
 Komentář:
schematko

Stáhnout
 Soubor:  NF zesilovac 2x20W-3.jpg
 Velikost:  196 kB
 Staženo:  266 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 9:49    Předmět: Citovat

Než to prohodíš všechno, zkoušel jsi také něco měřit? Co třeba napětí na potenciometru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 9:51    Předmět: Citovat

XTOGOX napsal(a):
chci se zeptat zkušených čím by to mohlo být

schema je dobře,
ale máš to blbě zapojený na tišťáku !
. . . dej sem detailní foto ze strany spojů a ze strany součástek !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 9:54    Předmět: Citovat

Zkontroluj R8,108, a C1,101, pokud budou v pořádku, tak výstup do repra a nakonec TDA1557.
_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
XTOGOX



Založen: Mar 14, 2009
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 10:21    Předmět: Citovat

honza_dy: napětí tam je ale tím že nevím jaké tam má být tak z toho moc chytřejší nejsem.

ok1hga: schema i desku navrhoval mistr z praxe a zesilovač již dělali jiní ze třídy a těm to šlape. Foto přikládám http://www.pixhost.org/show/4198/16490259_dsc_0022.jpg a http://www.pixhost.org/show/4198/16490261_dsc_0024.jpg

BIPOLAR: R8 a 108 mají 1k2 tak jak mají mít, proměřeno. kondíky podle popisu hodnota správná bohužel neodměřím. Výstup do repra vpořádku. TDA1557 nevím jak zkontrolovat. Mechanicky vpořádku, je na chladiči a studeňáky tam nejsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 10:41    Předmět: Citovat

trochu se mi nezdá zapojení toho konce viz obrázek . . . stby
konec zkontroluj jestli nekmitá a napětí na všech výstupech proti zemi má být polovina napájecího . . .

ty fotky, jsou to tvoje nefunkční desky ?
nebo jsou to "istruktážní" fotky funčních kusů někoho jiného ?



nf_zesilovac-2x20w.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nf_zesilovac-2x20w.jpg
 Velikost:  214.77 kB
 Staženo:  157 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 11:04    Předmět: Citovat

závada asi není způsobena jen rozbitou stereováhou, ale asi nepracuje vůbec jeden kanál...
pokud máš ve škole přístup k osciloskopu, bude to nejjednodušší řešení...
na spojené vstupy připojit generátor, na výstup zátěže a porovnáváním průběhů mezi oběma kanály závadu zjistíš velmi rychle...
jestli se ale nudíš doma bez osciloskopu, můžeš prohodit vývody kondenzátorů C11 a C111 tak že výstup kanálu L na TL072 zapojíš do P vstupu LM1036 a obráceně, vyzkoušej jestli se závada stěhuje mezi kanály... pak to samé lze provézt s R8 a R108, zjistíš tak kolem kterého IO je chyba a na ten se zaměříš..

C7 a C107 podle mě mají mít stejnou hodnotu, sice to není závada kvůli které by to nešlo, ale je to prasečina


Naposledy upravil alles dne ne březen 31 2013, 11:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
XTOGOX



Založen: Mar 14, 2009
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 11:07    Předmět: Citovat

12,73 V za mustkem. na vystupech proti zemi 5.75 V 5,76 V a druhé svorky 5,67 V a 5,70 V takže to bych řekl že vpořádku podle mě.

Dokážu bez osciloskopu změřit jeslti nekmitá ?

Zjistil jsem že při kontaktu prstem a vstupu tak jeden kanál reaguje tak že při halsitosti na 50% už jde slyšet bzučení z repra. ovšem na druhém vstupu tento jev nepozoruju.

Úpravu na schématu mám aplikovat ? poku ano je jedno jaký kondenzátor tam umístím ? s tím nahrazení propojené cesty za rezistor to bude horší.

Ano jedná se o fotky které jsem právě udělal a jsou to moje "nefunkční" kousky.

Příloha: Osadil jsem je převážně podle schématu. Toto jsem si spíše pomáhal co jsem si nebyl jist.

alles: zřejmě máte pravdu osciloskop ve škole k dispozici je a v úterý mam praxi takže pokud to nevyřeším doma hned se na to vrhnu.

zkusim taky tu verzi s prohozením vývyodů k kondenzatorů a pak sdělím výsledky.
jestli se ale nudíš doma bez osciloskopu, můžeš prohodit vývody


C7 a C107 - logicky by to mělo být jak říkáte. Doporučujete vymněnit kondenzátor ? případně tam dát tu vyšší nebo nižší hodnotu ?



Bez názvu-1.jpg
 Komentář:
podle toho jsem udělal obě desky.

Stáhnout
 Soubor:  Bez názvu-1.jpg
 Velikost:  258.12 kB
 Staženo:  127 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 13:45    Předmět: Citovat

C7 a C107 určují dolní mezní kmitočet, který se dostane do zesilovače. Kapacita 10 µ způsobí pokles charakteristiky o 3dB při asi 16 Hz, takže úplně stačí.
Nižší kmitočty tak jako tak nenesou zvukový signál, naopak jejich přenos zesilovačem bývá zdrojem potíží.
Pokud je ale tento kondík bez kapacity nebo je přerušený někde spoj k němu, pak má příslušný kanál 10x menší zesílení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
XTOGOX



Založen: Mar 14, 2009
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 17:07    Předmět: Citovat

Dobře takže ten druhý tedy nahradím za 10 mikro taky. ať jsou oba stejné.

Vyzkoušel jsem tedy odpojit oba výstupy kondenzátorů C11 a C111. Když jsem připojil C11 na vstup 2 obvodu 1036 tak hrál vpořádku, taktéž na vstupu 19. Ovšem když jsem zkusil připojit C111 na jeden nebo druhý vstup tak již nezesiloval tak jak mněl tedy závada bude jestli logicky chápu v části vstupu pčed C111.

Takže všechny rezistory proměřeny a mají správnou hodnotu. I podle proužků to pasuje. vím že je problém v části IO3A ale nevím kde tam. Všechny hodnoty jsou správné. polarity taky, takže už mi zbývá snad jen osciloskop.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 18:56    Předmět: Citovat

tak už asi vím kde udělali soudruzi z NDR chybu . . .

chybí ti tam předpětí z děliče na vstupu TL072 na nožičce č.3 !!!
chybí ti tam spoj na tišťáku !!!



chyba_na_DPS.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  chyba_na_DPS.jpg
 Velikost:  165.97 kB
 Staženo:  103 krát


chyba_na_DPS_soucastky.jpg
 Komentář:
tady je ta chyba taky !!!!!

Stáhnout
 Soubor:  chyba_na_DPS_soucastky.jpg
 Velikost:  211.84 kB
 Staženo:  75 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
XTOGOX



Založen: Mar 14, 2009
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 19:07    Předmět: Citovat

No takže jsem došel k výsledku že chyba musí být v tom OZ. takže jsem je oba vymněnil za uplně nové co jsem našel. Oba zesilovače jsou nyní funkční jeden na 100 % a na druhém hraje jeden kanál o malinko tišeji ale tak že to nevadí. A zkusím to opravit vyměnou toho kondenzátoru.Případně zkusím pořešit to co jste mi zde navrhli, vymněnit rezistor za kondenzátor.


Ovšem jakto že to funguje když ok1hga napsal posledni přispěvek že tam chybí spoj. Ale na schématu to je.
Tohle mi taky lehce nesedělo !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12101
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne březen 31 2013, 19:38    Předmět: Citovat

na schematu to je, ale na DPS ani na osazováku to není !!!
je tam chyba !

hele, co když je to tam schválně abys to našel ?

jo a ještě jedna dobrá rada . . . než to budeš odevzdávat, omyj z té desky lihem zbytky kalafuny . . . dostaneš jedničku !



detail_DPS.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  detail_DPS.jpg
 Velikost:  119.4 kB
 Staženo:  58 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
XTOGOX



Založen: Mar 14, 2009
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: út duben 02 2013, 14:12    Předmět: Citovat

Takže dnes jsem měřil zesilovač ve škole osciloskopem. Výsledek nebyl dobrý takže jsem propojil danou cestičku co chybí a tímto i děkuji ok1hga za jeho informaci. Zesilovač zesiluje na obou kanálech nyní stejně a oba hrajou přesně jak mají. Toto jsem provedl i na druhé konstrukci.

Takže děkuji všem a přeji pěkný den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: út duben 02 2013, 15:53    Předmět: Citovat

A proč jsi neposlechl hned ok1hga ? Zřejmě se držíš hesla "na co to dělat jednoduše, když to jde složitě". Shocked
_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund