Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sovětské hodiny elektronika 15M - předcházejí se!
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 20:49    Předmět: Sovětské hodiny elektronika 15M - předcházejí se! Citovat

Zdravím

Je to kontejnerový nález před pár lety, docela zachovalý, displej je nevysvícený, prostě ok. Kdysi jsem to strčil kdysi do zásuvky viděl že jsou tam čtyři nuly, když sem to chvíli nechal, tak bylo vidět že čas jde a uložil jsem to do skříně..

Včera večer jsem to objevil po těch pár letech ve skříni s myšlenkou, že bych to mohl používat na chatě, a jelikož byla nuda, namáhal jsem se to strčit do zásuvky a nastavit si na tom ,,přesný čas" Vše OK.. A pak ráno příjdu do garáže a ejhle zhruba o půl hodiny šly dopředu..

Jinak se v tom nikdo nikdy nevrtal, byl zapečetěný šroubek, teprve já dnes do toho kouknul a zase to zakrytoval..

Nemáte někdo tušení, čím by to mohlo být? Alespoň tipy.. Napadl mě krystal, ale vlastně nemam ani schéma a nevím, jestli ty hodiny jsou řízené krystalem Very Happy. I když ve vnitř je součástka, která si myslím, že by velikostně mohla odpovídat krystalu před třiceti lety Very Happy

Jinak bych řekl že se ty hodiny spoždují skokově, protože jsem kouknul a skočilo tam xx:17 a asi za 10 sekund :18, takže že by šly furt stejně a rychleji vylučuji..


Jiří..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 20:54    Předmět: Citovat

To jsou ty dřevěné se zeleným displejem? Takové jsem sice měl, ale byl jsem vždy přesvědčený že jsou řízené kmitočtem sítě.

Skokové předbíhání bych tipoval na vadný filtrační kondenzátor zdroje, posouvá to možná rušení ze sítě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 21:06    Předmět: Citovat

hodiny by mali byť riadené kryštálom teda pokial ide o model elektronika 6.15M

mrkni sem : http://image068.mylivepage.ru/chunk68/1316646/2597/%D0%AD%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%206-15%20%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%8B.jpg

je tam zakreslený kryštál. ale pozrel a skontroloval by som aj ten zdroj skopom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 21:10    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
A pak ráno příjdu do garáže a ejhle zhruba o půl hodiny šly dopředu..

. . . se divíš ?
vždyť byly vyrobeny v zemi, kde "zítra" znamená již "včera" !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 21:26    Předmět: Citovat

hmm děkuji za reakce.

Ano, sou to ty dřevěný se zeleným displejem, ono to tedy dřevo není, ale jako dřevo.. Konkrétně tyto http://www.litildivil.cz/sbirka/hodiny/Elektronika-15M.jpg

Jinak jsem teď měl víc času, a zjistil, že se běžně rozchází asi 2-4sekundy za minutu, tedy laicky řečeno, že to skočí o 2-4 sekundy dříve, než by to byla ,,přesně" celá minuta. Když knoflíkem posunu o sekundu dopředu a pak začnu stopovat minutu, skočí o to minutu mnohem dříve a to tak do půl minuty.

Myslím, že vzhledem k tomu, že hodiny byly zapečetěny a nemohly takto nepřesně měřit po vyrobení (to by následovala reklamace atp přeci ne?) musí to být nějáká součástka, která by mohla stářím měnit její vlastnosti, jako např kondenzátory atp.

Za každou cenu si myslím, že nemá cenu se to pokusit ničim sladovat, když to vlastně rozladěné být nemůže. Jen odstranit tu závadu

Jíří
BTW:
Tahle to vypadá ve vnitř
http://msevm.com/oldradio/elec615m/
Má cenu zkusit vyměnit ty dva elektrolytycké kondenzátory za ,,čerstvé" tak jako to udělaly na té fotografii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6111
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 21:40    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Má cenu zkusit vyměnit ty dva elektrolytické kondenzátory za ,,čerstvé", tak jako to udělali na té fotografii
Jo, to vypadá na bordel v napájení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 21:54    Předmět: Citovat

Měl jsem to taky jednou na stole a ty hodiny uměly ukazovat i 29:00. Výměna tří USSR elytů nepomohla, tak to šlo do šmelcu Laughing
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 22:02    Předmět: Citovat

Gunsrifling. Já ti dám do šmelcu! Chtěl bych nějáké starší ruské hodiny, co mají ještě digitrony, to je přeci dneska v módě. I když ten VFD dysplay je asi stejný princip, ale jinak zapouzdřený..

Jen otázka je kde seženu kondík 50uF, když je v řadě 47uF a pak až 68uF. Otázka je k čemu ten kondík 50u slouží, jestli není na jeho kapacitě závyslá doba, abych změnou kapacity něco nerozladil atp..

Bylo by řešení, mam tu staré axiální tesly, ale když chci dát nový (abych měl jistotu funkce) tak tam přeci Tesly nedam

Jiří
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 717
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 22:06    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Měl jsem to taky jednou na stole a ty hodiny uměly ukazovat i 29:00. ...
Jé to závidím, to bych bral hned takové hodiny co mi prodlouží den!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6111
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 22:07    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
...Otázka je k čemu ten kondík 50u slouží, jestli není na jeho kapacitě závyslá doba, abych změnou kapacity něco nerozladil atp...
To měl být vtip? Při běžných tolerancích -20 +50 %?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 22:33    Předmět: Citovat

Elyty vyměnit můžeš, uděláš jen dobře, ale to není příčina závady! Ve všech takových hodinách co jsem měl v ruce, byl kmitočet řízem krystalem a ne sítí, jak tady výše nějaký odborník psal Cry Byl tam vždycky i kapacitní keramický trimr na jemné doladění a ten je přístupný zvenčí přes otvor asi 3 mm. Kvůli seřízení se ani nemusí rozebírat.Teď jsem se podíval na ty fotky. No k...a seš snad slepej nebo?! Hlavně že ten trimr máš na těch fotkách vpravo vedle čerstvých kondů...Vlhkkost už z něj asi odešla, ale není zoxidovaný? Raději bych ho vyměnil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6111
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 22:45    Předmět: Citovat

Někteří jsou snad navedení.
Co kdyby sis, než začneš chrlit moudra, nejdřív přečetl, co už bylo napsáno?

Edit: beru zpět.


Naposledy upravil tomasjedno dne pá listopad 30 2012, 11:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 22:55    Předmět: Citovat

Víš jak fungují dnešní tolerance? Že když je to např + - 10%, tak většinou se všechny výrobci pohybují v té dolní hranici. Respektive usilují všemi silami aby se vůbec do spodní hodnoty tolerance z vodřenejma ušima vešly...

Takže za 10MK/16B dám toto:

http://www.gme.cz/elektrolyticke-kondenzatory-radialni/ce-10u-25vt-jam-sh-4x7-rm1-5-ammo-p123-610/

To proto že na 16V jamicon jen na 85C a hitano nechcu, i když je to asi jedno, ale mam to za stejnou cenu, takže raději koupím na 10u/25V/105C a hezky jamicon.


Za 50MK/50B dám třeba toto:
http://www.gme.cz/elektrolyticke-kondenzatory-radialni/ce-100u-50vt-jam-tk-8x11-5-rm3-5-bulk-p123-759/

Předpokládám že je to filtrace tak je to jedno.



Kolik má ten trimr hodnotu??????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12096
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 23:39    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Kolik má ten trimr hodnotu??????


podívej se na schéma !
5 až 20pF !!!!!



electronika6_108.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  electronika6_108.png
 Velikost:  32.89 kB
 Staženo:  625 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 23:59    Předmět: Citovat

Ja to vim. Jen zkousim jestli se bude odpoved shodovat s tim co jsem si poznamenal. Protoze rusaci k tomu nakreslili zase 100 druhu schemat, a vnitrni provedeni se u nekterych asi lisilo, protoze muj budik ma oproti tomu otevrenemu co jsem dal ja odkaz ve svem prispevku vyse trochu jine rozlozeni soucastek. Nojo rusaci, jako vzdy a ze vsim. Vymenim asi i ten trimr a pokusim se to dle stopek seridit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund