Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj ENERGIE ..
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rusty517



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 21:17    Předmět: Zdroj ENERGIE .. Citovat

Dobrý den všem,

mám dotaz, který se snažím již nějakou dobu vyřešit, ale bohužel bezvýsledně.
Chci se zeptat, jestli víte někdo jak vypočítat kolik potřebuji elektrické energie k ohřevu tohoto kovu http://www.prvky.com/28.html o velikosti 353,25 mm(krychlových) indukčním odporem.

Snažím se vypočítat potřebný zdroj el.energie (baterie) která by indukčním proudem nahřála tento kov o této velikosti na teplotu 200 až 250 (celsia)..

Pokud je někdo ochoten se o to zabývat, potřebuji znát potřebné A(ampér) a V (napětí) aby jsme dokázal tento kov zahřát na požadovanou teplotu.

Ideální by bylo kdyby jsem mohl mít zdroj energie z baterie a ne z elektrické sítě. Je možné zahřát tento kov o této velikosti přenosnou baterii?

Já osobně jsem laik v oblasti vzorečků. Děkuji za čas.

S pozdravem

Tomáš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 21:34    Předmět: Citovat

Jaký má tvar předmět toho objemu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rusty517



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 22:00    Předmět: Citovat

Je to válec o průměru 15 mm a výška 2 mm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 22:07    Předmět: Citovat

A musí to být "indukční" odpor a "indukční" proud? Nestačil by obyčejný neindukční?

K čemu to má sloužit? Je to do např. úkol do školy nebo to má sloužit třeba k odpařování látek z rostlin?

Bernard ti to jistě spočítá, ale abychom tu neřešili ptákoviny, když se to dá vyřešit jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1416
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: út listopad 20 2012, 22:09    Předmět: Citovat

Specifické teplo niklu je 0,44 J. g-1K-1 což znamená, že na ohřátí 1g Ni o 1 Kelvín potřebujete 0,44 J tepelné energie. Takže podle zadání 353 mm³ má hmotnost 3,14 g a při ohřevu ze 20 na 250 °C tedy potřebujete cca 320 J tepla. Pak ještě záleží na účinnosti tepelného zdroje, abychom vypočítali jeho minimální velikost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rusty517



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2012, 18:05    Předmět: Citovat

Zdravím,

díky za reakce. Nezáleží mě jaký to bude odpor nebo proud jestli indukční nebo neindukční. Jde mě jen o teplotu, takže by jsem zvolil odpor, který dá zkrátka více tepla. Nebo který bude výkonnější v poměru baterie/výkon.

Přikládám obrázek jak by měl mechanismus vypadat, je to stručný náčrt pro představu, předpokládám, že někde bude spínač a jiné detaily.
Snažím se ulehčit si práci ve své každodenní činnosti. Testuji různé přírodní sloučeniny a pohybuji se. Pro určité testy musím danou látku dostat pod určitou teplotu, aby jsem zjistil nejzákladnější informace a rozhodl se vůbec danou látkou dále zabývat. Nyní dělám vše doma, kde jsem připojen k el. síti.
Tento "vylepšovák" by mě usnadnil život. Účinnost tepelného zdroje práve nevím.
Po prozkoumání, jsem zjistil, že nikl by mohl být ideální materiál pro ohřev komory (cca 2cm krychlové), kde by byl zespodu ohřev.
Zjistil jsem si, že nejvíce reálný zdroj tepla, který by mohl být mobilní. Je zdroj tepla z el. energie a propanbutan plynu. El. energie mě přijde lepší.
Znám princip pajky a nebo různých ohřívačů, proto mě příjde teplo z el. odporu racionálnější.
Však nejsem na takové úrovni, aby jsem zjistil jaký na to potřebuji zdroj energie, hledal jsem v tabulkách, jelikož ze školy jsem už nějakou dobu, ale nedokázal jsem dojít k racionálnému řešení.

Znám tyto informace:

Material pro ohřev viz první příspěvek.
Zdroj tepla / elektrický
Požadovaná teplota / 200 - 250 C
Obsah vytápěné komory / 2 cm krychlové
Velikost vytápěného tělesa / 353,25 mm(krychlových)

Potřebuji zjistit:

Zda existuje zdroj energie, který by měl vlastnosti, aby dokázal vytvořit požadovanou teplotu?

Jaké by musel mít tento zdroj parametry (V,A)?

Jak dlouho by trvalo nahřívání ?

A zda je to dle zkušenějších z Vás uskutečnitelné ?


Díky

S pozdravem

Tomáš



model ohřevu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  model ohřevu.jpg
 Velikost:  30.57 kB
 Staženo:  52 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2012, 20:51    Předmět: Citovat

http://www.gme.cz/plynove-pajecky-a-horaky/plynova-pajecka-pro-skit-gs-200k-p730-472/

Co použít tohle nebo podobnou páječku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2012, 21:59    Předmět: Citovat

rusty517 napsal(a):
...... Nyní dělám vše doma, kde jsem připojen k el. síti......
A doma, jsa připojen k elektrické síti ti to v pohodě funguje? Nebo ještě nic nemáš?

Jinak se do toho nikdo moc nehrne, protože úloha je obtížná, zadání nedostatečné, míra mlžení poměrně značná. Řešení závisí na mnoha faktorech, které nejsou známy. Například je obtížné zaručit, aby ohřívaný kovový předmět, jak ty říkáš, byl tepelně izolován a teplo se neodvádělo kam nemá - do obalu, držáku,.... Do ohřívané přírodní sloučeniny se bude taky šířit, což je sice žádoucí ale předem nevypočítatelné.

Jaká bude konstrukce, materiál, provedení? Dělá se to experimentálně tak, že se z regulovatelného zdroje zkusmo nastaví nějaký topný výkon a sleduje se teplota. Po určení potřebného výkonu se pak dimenzuje zdroj.

Jak dlouho má trvat stav "ohřáto"? Tak jak to máš namalované, jakoby s jedním dvěma válcovými články to poběží pár minut (stačí to?).

Bernard ti spočítá, kolik energie či výkonu potřebuješ na ohřátí tvé izolované placičky. Ale nespočítá skutečné hodnoty pokud neví, v čem bude placička uchycená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2012, 22:06    Předmět: Citovat

Na tohle by asi byla lepší topná spirála kolem komory. Proč indukčně ohřívat nějaký niklák a od něj teprve to, co se vlastně má ohřívat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2012, 22:29    Předmět: Citovat

Dokud to vypadalo, že jde jen o ohřátí toho knoflíku, tak už tu jirkati vypočítal potřebnou energii: 320 J, tedy 320 Ws. Kdyby teplo neutíklo jinam a teplota by se měla dosáhnout řekněme za 10 s, stačil by výkon 32 W. No a kdyby měl proud od jednoho ke druhému kruhu toho válečku, proud by měl v cestě odpor asi 0,81 mΩ, a jeho velikost by musela být asi 200 A. A tím asi tato koncepce padá. Aby se dosáhlo nějaké rozumné účinnosti, musí mít vyhřívací element daleko větší odpor než přívodní vodiče a Ri baterie. S tím taky koresponduje návrh Andrey.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2012, 22:35    Předmět: Citovat

A u toho bude i přenosný vodní filtr s navázaným živým analyzátorem kouře ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rusty517



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st listopad 21 2012, 23:50    Předmět: Citovat

Ano, uvědomuji si, že je těžké dobrat se ke konkrétním číslům, proto jsem se obrátil na radu široké veřejnosti.
Doma, respektive u kolegy máme výhřevnou pec s regulátorem teploty, která je jako originál koupená je na podobném principu jako laboratorní muflová pec. Její vnitřek je s nějaké sloučeniny keramiky.

Jak jsem již napsal, nejsem z oboru. Pokud Vás napadá nějaký jiný koncept, budu rád za Váš názor. Třeba ta spirála mě také přijde logičtější.
Jde mě o přenosné "zahřívadlo". Docela jsem se i pobavil nad některými názory: "míra mlžení poměrně značná" musíš si být svoji osobností jistý, když vyjadřuješ svůj názor obviněním.

Celková konstrukce by mohla být s nějaké sloučeniny kovu opracovaná kulatina na soustruhu, neměl by být problém s vyvložkováním aby se teplota co nejméně přenášela.

Pokud by spirála byla omotaná kolem dobře tepelně vodivého materiálu, který by měl konečný kontakt s přírodní sloučeninou(drahé kovy .. pískovce) s čeho by měla být ta spirála a bylo by to realizovatelnější ?

Důležité je, že mě nejde o to aby jsem daný materiál v komoře nahřál na 200 C, jde mě o to aby se materiál vystavil teplotě 200 C.
Stačí mě když bude mít vzduch výhřevné komory teplotu 200 C. po dobu 30-60 s.

Nezáleží mě z čeho to bude, jde mě pouze o to aby to fungovalo.

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1531
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: čt listopad 22 2012, 1:33    Předmět: Citovat

A co použít jako základ elektrický zapalovač cigaret z auta ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5031
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 22 2012, 1:39    Předmět: Citovat

rusty517 napsal(a):
.... Docela jsem se i pobavil nad některými názory: "míra mlžení poměrně značná" musíš si být svoji osobností jistý, když vyjadřuješ svůj názor obviněním. ...
Jevíš se jako velmi inteligentní člověk a nemám důvod o tom pochybovat.
Takže by ti mělo být jasné, že když je nedostatečné zadání, bude trvat podstatně déle dobrat se nějakého řešení. Není to obvinění, pouze konstatování. Pouštíš informace zbytečně po kouskách.
Původně byl pouze dotaz na teplo, jež je nutno dodat jakési samostatné destičce. Pak se ukáže, že destička nebude volně v prostoru, pak je vyjeveno, že ohřev má trvat 30-60 vteřin. Atd. A ta ohřívaná substance, která bude vystavena teplotě 200 stupňů, ta nebude odebírat žádné teplo? Je nutná velká přesnost dodržení teploty? Rozdíly zima léto vadí?


Pokud Bernard uvádí potřebný výkon do destičky kolem 30W , pak například z olověné baterie 12V bude odběr proudu asi 2,5A. Z jednoho NiCd článku proud asi 25A. Počet minutových ohřevů za jeden výšlap do terénu bude kolik? To jsou další otázky, ze kterých vyplyne, jestli ti stačí jeden buřt NiCd 1,2V/2500mAh nebo budeš muset tahat 12V akumulátor z auta 45Ah. Asi by bylo vhodnější počítat pro jistotu s větším výkonem, třeba 60W.

A nikl je nutný nebo doporučený? Měď například být nemůže? Dobře vede teplo. Kdyby se komůrka vytočila z mědi (a pak poniklovala?), stačilo by ke kalíšku zespodu připevnit topný odpor. Žádný indukční ohřev. Teplota bude slušně vyrovnaná v celém objemu mědi i při poměrně slabé stěně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rusty517



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: ne listopad 25 2012, 19:49    Předmět: Citovat

Zdravím,

děkuji všem za reakce, když jsem sem psal měl jsem nějakou myšlenku pro něco, ale nevěděl jsem jestli je to vůbec reálné vytvořit za rozumné peníze. Nejsem z oboru a proto mě nenapadají otázky konkrétního charakteru.

Myslel jsem si že elektrický zapalovač z auta je na 12V auto baterii, což není moc mobilní. Ale pokud je to jinak, byl by to zajímavý nápad.

Nikl je spíše doporučený ale není nutný, nechám si v oblasti vodičů rád poradit. Ideální by bylo kdyby to bylo co nejvíce jednoduché. Zaujalo mě řešení "zespodu připevnit topný odpor" to je na jakém principu? Pokud by to zjednodušovalo celý princip bylo by to ideální.

Dokázala by tato baterie vytvořit energii na potřebný ohřev? Pokud by byl princip co nejednoduší a prostor pro ohřev by byl obtočený mědí a poniklovaný?

http://www.kronium.cz/baterie/dobijeci-baterie-aw-18650-3100mah-li-ion/prod_567.html

Počet ohřevů na jeden výšlap je různý? Spíše by jsem volil řešení aby to bylo na dobijení a na jedno dobití by mohlo být X ? ohřevů.

Pokud máte návrh jak by měla vypadat baterie která to dokázala ? Klidně pošlete odkaz .

Díky

S pozdravem

Tomáš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund