Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měření parametrů neznámého síťového trafa
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Weny



Založen: Jun 19, 2006
Příspěvky: 17
Bydliště: Okolí Zlína

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2006, 18:45    Předmět: Měření parametrů neznámého síťového trafa Citovat

Ze satelitu Vector EBT1290 jsem vykuchal sitove trafo, ale jelikoz k nemu nemuzu sehnat zadne informace, tak nevim jake ma vystupni parametry. Na trafu je napsano pouze ALPHA YWEC-14.

Takze jak mam zjistit vystupni napeti a hlavne maximalni vystupni proud pri tomto napeti. Trafo ma na vystupu sekundaru 5 vyvodu. Jeden je cerny, dva jsou bile a dva zlute.
Naprazdno po pripojeni 230 na primar namerim mezi cernym a zlutyma 31,7V(ef.) a mezi cernym a bilyma je 17,7V(ef.). Pri mereni vystupu nakrátko(zkratuju vystup ampermetrem) tece mezi cernym a zlutyma 2,3A a mezi cernym a bilyma 5A.
Jde z toho nejak zjistit, jake by mohlo mit to trafo maximalni parametry U a I? Popr jakym merenim by to zmerit slo(mam doma pouze 2 multimetry, zadny wattmetr)? Popr neznate nekdo to trafo, hledal jsem na googlu, ale nikde nic Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1777
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2006, 19:27    Předmět: Citovat

Čistě teoreticky, výkon trafa se spočítá: obsah prostředního sloupku na druhou. Vem si ohmmetr a změř si zapojení vývodů sekundéru. Těch cca 31v odpovídá ale určitě tam budeš mít i nějaké to symetrické napájení vnitřní elektroniky. Zkratování výstupu je na nic (pokud nechceč dělat mini bodovačku). Při vyzkratování výstupu ti klesne napětí a neůměrně zatěžuješ toto trafo. ASI TAK NĚJAK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1777
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2006, 19:31    Předmět: Citovat

Ráno to samé řešil jezevec. Teď jsem to našel, vypadá to jako že opisuju. Ale nee.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: ne červenec 02 2006, 20:55    Předmět: Citovat

Schema k teto historii jsem jiz nenasel, ale obecne u sat.prijimacu :
tech 31V je pro zdroj ladiciho napeti, proud, ktery je to schopno dodat je radove par ani ne desitek mA
To druhe je symetricke napeti, proud byval kolem 1A, jedna cast se pouzivala pro napajeni LNB a CPU, ktere jede porad i ve STBY, druha pulka se pouzivala pro napajeni dalsich obvodu v sat.prijimaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Weny



Založen: Jun 19, 2006
Příspěvky: 17
Bydliště: Okolí Zlína

PříspěvekZaslal: po červenec 03 2006, 9:05    Předmět: Citovat

jo jeste bych se zeptal, co je za trafo z Tesly Color 416, ktere je umistene v sitove casti F
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so srpen 25 2012, 10:48    Předmět: Citovat

Opravuju větší UPSku 1200VA a jedno z pomocných traf je mrtvé. Primár je síťový, lae je přerušený. Trafo je zalité, tak případné experimenty s hledáním vnitřní pojistky znamenají jisté násilí.
Sekundár je symetrický, tak zvažuju budit to z jedné poloviny a na druhou se koukat osciloskopem. - existuje jasná metoda, jak pomocí takového sekundáru odhadnout jeho napětí? Potřebuju to nahradit a rád bych zjistil hoddnotu napětí sekundáru - popis je veškerý žádný. Trafko je baj voko 15VA. Možná.
Máte někdo námět na metodu?
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: so srpen 25 2012, 13:47    Předmět: Citovat

Nejlepší by bylo změřit to na jiné UPS stejného typu, ale to by ses asi neptal. Tak jsem změřil trafo 230/12V 20 VA, závislost magnetizačního proudu na napětí sekundáru. A metodou zpětného inženýrství se dá opatrně usoudit, že když se zdvojnásobí směrnice úhlu té lineární části, tak ta čára protne tu změřenou V-A charku v okolí nominálního napětí. Laughing


Magnetizace-V-A.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Magnetizace-V-A.png
 Velikost:  8.91 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5028
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2012, 0:10    Předmět: Citovat

Zajímavé. Chytré. Teď aby taky přenositelné na jiné trafo Smile
Proud je samozřejmě měřen ampérmetrem, který umí správně efektivní hodnotu i při nesinusovém průběhu. Každý takový přístroj nemusí mít.


MartasBrno napsal(a):
...Sekundár je symetrický, tak zvažuju budit to z jedné poloviny a na druhou se koukat osciloskopem. ....
Ta druhá půlka by měla ukázat to samé napětí co ta první. Nebo ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartasBrno



Založen: Nov 25, 2007
Příspěvky: 127
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2012, 11:07    Předmět: Citovat

PavelFF - právě že naprázdno mi to ukazuje stejné napětí, zatěžovat jsem to nezkoušel. Každopádně když jsem jel s napětím nahoru, tak se tvar měnil naprosto nepatrně, a to ani nebylo žádné jakoby omezování, spíš se tam objevila nějaká jakoby třetí harmonická. Neznám metodu takového měření, jen mne to intuitivně vedlo k pokusu. Ten jsem ukončil přerušením pojistky na reguláku Laughing a další pokus chci založit na nějaké uchopitelné myšlence.
Přesně takovou myšlenku mi právě poskytnul Bernard, kterému tímto děkuju. Totiž ten magnetizační proud jsem sledoval (obyč měřidlo k*střední hodnota) a samozřejmě furt rostl - jen jsem neměl kriterium jak vyhodnotit ty jmenovité hodnoty.
S tímhle si už nejspíš vystačím.

Děkuju. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5028
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2012, 12:28    Předmět: Citovat

Měřit tak silně zkreslený proud se obyčejným měřákem nedá ale ani přístroje s TRUE RMS nejsou po daný účel spásou. Magnetizační proud mění tvar z počáteční téměř sinusovky(při malém napětí) až na špičaté útvary podle obrázku (při jmenovitém napětí). Dokonce ani znalost skutečné efektivní hodnoty proudu moc nepomůže ale chce to znát špičkovou hodnotu a tvar deformace.

Tvoje úloha nemá (podle mě)přesné řešení kromě rozmotání trafa a spočítání závitů (u zalitého trafa problém) nebo přesné náhrady.


Moderní malá (cca do 5VA)trafa mají vlastnost, že magnetizační proud mívá amplitudu téměř srovnatelnou s amplitudou jmenovitého proudu trafa. Po zatížení se magnetizační proud jakoby "schová" do proudu zátěže(na osciloskopu) a jeho amplituda ještě trochu poklesne. Kdysi jsem tu na toto téma mudroval a i nějaké obrázky jsem přiložil ale nenajdu to.

Takže moje "opatrná úvaha" je zkusit do trafa pustit právě takové napětí, při kterém bude stupeň deformace proudu naprázdno mít podobný tvar(stejnou "špičkovitost" na osciloskopu) jako na srovnatelném typu trafa.

Ideální by bylo na dvoupaprskovém osciloskopu dostat do zákrytu(plynulou změnou zesílení) křivku smímanou na primáru(podobného trafa) a k tomu křivku proudu zkoumaného trafa (napájenou ze strany "sekundáru"). Pak by se snad dalo říct, že obě trafa mají stejné sycení. A možná je to úplná kravina.
Situaci lehce komplikuje fakt, že sekundární vinutí má přimotány nějaké závity navíc na hrazení ztrát.

K tomu je nutný osciloskpu, regulační trafo, opatrnost nebo oddělovací trafo,... A výsledek? Značná nejistota. Smile

Je to prostě případ pro Bernarda.



Maagnetizační proud .....jpg
 Komentář:
Ustálený chod.

Stáhnout
 Soubor:  Maagnetizační proud .....jpg
 Velikost:  8.87 kB
 Staženo:  106 krát


Magnetizační proud trafa - křiklavý příklad.jpg
 Komentář:
Tohle jsem převzal z článku o tom, co se děje při spuštění trafa. Některé špičky proudu jsou obrovské.

Stáhnout
 Soubor:  Magnetizační proud trafa - křiklavý příklad.jpg
 Velikost:  13.42 kB
 Staženo:  91 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2012, 12:45    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Kdysi jsem tu na toto téma mudroval a i nějaké obrázky jsem přiložil ale nenajdu to.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=20528&start=15 Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2012, 12:58    Předmět: Citovat

Doufám, že ten "big smile" neunikl pozornosti. Byla to jen skladbička pro dva multimetry a regulační transformátor. No a aby MartasBrno v tom problému neutonul, tak má aspoň to stéblo. Wink

Na té efektivní hodnotě asi není třeba nějak bazírovat. Průběh magnetického toku (a přibližně i magnetizačního proudu) vychází spíš ze středních hodnot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5028
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2012, 13:57    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
...Na té efektivní hodnotě asi není třeba nějak bazírovat. Průběh magnetického toku (a přibližně i magnetizačního proudu) vychází spíš ze středních hodnot.
Opravdu? Není to nějaké nedorozumění? Já si myslím že spíš z maximálních hodnot(nějaká matná vzpomínka ze školy mi to sugeruje).
Střední hodnota magnetizačního proudu může být relativně nepatrná, efektivní značná. Platí pro přebuzené trafo (dneska vlastně skoro každé maličké trafo). Nakonec MartasBrno patrně i kvůli tomu přepálil pojistku na reguláku.


Andrea najde každý příspěvek. Já nenajdu ani ten, kam jsem přispěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2012, 14:54    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
....Střední hodnota magnetizačního proudu může být relativně nepatrná, efektivní značná. Platí pro přebuzené trafo ...

Ano, to určitě platí. A v důsledku toho více hřejí všechny ohmy, které jsou tomu proudu v cestě, i v té pojistce. Když si však představíme, že vinutí má tak malý ohmický odpor, jaký způsobí pokles magnetizačního napětí jen nevýznamnou mírou, tak v té magnetizaci je efektivní hodnota proudu nepodstatná, a jeho střední hodnota vlastně taky. Podstata je v tom, že okamžitá hodnota magnetizačního proudu je dána střední hodnotou poměru u(t)/L(t) v čase. A nějaké další matematické manipulace s průběhem toho proudu přicházejí 'ex post'.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5028
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne srpen 26 2012, 16:56    Předmět: Citovat

Ano, magnetizační napětí je jen nepatrně zkresleno zašpičatělým proudem (úbytky na vinutí). U malých traf je to pravda jen částečně ale to je vedlejší.

Každopádně téměř dokonale tvarované magnetizační napětí působí naprosto nesinusový proud.
S tímto proudem jsi namaloval graf. A podle mě, pokud budu měřit proud různými typy měřáků, dostanu i různé tvary křivek. Tudíž reverzně inženýrsky získaná směrnice zelené přímky se bude líšit podle toho, jakým přístrojem bylo měřeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund