Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Indukce FAGOR IF-4x jen pípá
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
-NEX-



Založen: Jan 30, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 13:55    Předmět: Indukce FAGOR IF-4x jen pípá Citovat

Zdravím všechny,

řeším, ovšem neúspěšně, velmi zajímavou závadu indukční desky Fagor IF-4x. Asi 3 roky fungovala bez problémů, ale pozvolna bylo nutno pro zapnutí desky vícenásobného stlačení aktivačního tlačítka. Čím se závada projevovala delší dobu bylo nutno mačkat zapínací tlačítka vícekrát až jednou nešla deska zapnout vůbec. Dělo se tak i u pravé i u levé části (s mírným asi dvouměsíčním časovým odstupem). Nyní deska po připojení napájení neukáže na displayích nic, jen pípá. Původně ukazovala verzi software a seplo hlavní výkonové relé, teď nic. Takže jsem desku rozmontoval, jeden výkonový modul poslal na opravu za nehorázný peníz, ten se vrátil opravený - podotýkám, že je to ten samý můj modul, nebyla na něm vyměněna ani jedna součástka, jen propájeno pár míst u trafa pro nízké napětí, u hlavní výkonové tlumivky a kolem proudových traf. Jako zázrakem samozřejmě opravený modul hned po zapojení naskočil. Tak jsem to samé provedl i na druhém modulu, přeci jen je to pájené PbFree cínem, mohlo to někde vyhnít...a samozřejmě můj modul nic Smile. Jako by tam někde bylo zakódováno kolikrát se deska může zapnout a poté potřebuje nějaký reset aby dále fungovala. Neslyšel o tom někdo? V okolí vím ještě o jedné té samé desce s naprosto stejnou závadou...ale přece není možné, aby se deska za víc jak 10 tisíc pokazila po třech letech a oprava vyšla skoro jako celá deska? To by bylo hodně drahé indukční vaření.

Děkuji vám za jakékoliv reakce a podněty k měření...a výsledné opravě. Mám totiž obavy, že se mi to samé může stát za další 3 roky...

-NEX-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 14:52    Předmět: Citovat

Pozri na napájanie.... (spravidla je tam zvitkový kondenzátor cca 0,680...1µF na 250..275Vac s označením X2) -plastový kváder cca 35x 20x 12mm.
Jeho kapacita časom zákonite "degraduje" a pri cca -25...-40% prestane elektronika ovládania fungovať.
Jednoducho kúpiť a vymeniť.
Vyzerá to asi takto:



GME_CZ_PN_121-707.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  GME_CZ_PN_121-707.PNG
 Velikost:  45.67 kB
 Staženo:  161 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
-NEX-



Založen: Jan 30, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 15:44    Předmět: Citovat

Bezva, tyhle jsem neměřil a ani nijak neřešil, zkusím je hned v pondělí ráno, jak dorazím do práce, vyměnit a budu doufat v zázrak Smile . Nějaké bych v práci měl mít...dám pak vědět! Kdyby to klaplo to by byla parádní jednoduchá oprava Very Happy ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 15:47    Předmět: Citovat

To nebude ono - tento problém býval u minutek pd horkovzdušných trub, zatímco toto je klasickýndukční vařič (zdroj nemá srážecí kondenzátor, ale je spínaný) - desky vypadá buď takto nebo takhle a oprava moc jednoduše nevypadá - pro začátek by bylo dobré vyfotit jak vadnou desku, tak opravovanou desku a označit rozdíly - v oficiální dokumentaci o tom ale nic není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 17:21    Předmět: Citovat

Co jsem opravoval já, tak ve zdroji byly nejobyčejnější elyty na 85°C. Po výměně OK.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2476
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: pá leden 30 2015, 19:57    Předmět: Citovat

-NEX- napsal(a):
..ale přece není možné, aby se deska za víc jak 10 tisíc pokazila po třech letech a oprava vyšla skoro jako celá deska? To by bylo hodně drahé indukční vaření.
No to je právě důvod přítomnosti elektroniky v kuchyni, aby sis mohl často kupovat nové věci. O indukčních deskách je tu dost vláken - studené spoje, špatné kondenzátory, odcházející tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
-NEX-



Založen: Jan 30, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 16:04    Předmět: Citovat

Jedná se o modul C42P044A2, vypadá jako na obr.č.1. První, co mě napadlo, bylo, že elyty budou vyschlé (sice po třech letech...ale budiž), jsou tam jen kolem NCP1014, už se mi podařilo opravit hodně věcí jen výměnou kondenzátorů, ale tady byly 105ti stupňové a kapacity byly OK. Přece jsem je jen vyměnil za LXZ od Nipponu (moje oblíbené)...a nic. Nicméně i před tím nejevil zdroj 5V a 12V nějaký pokles nebo abnormální ripple při zatížení. Takže tohle k vyřešení problému nevedlo. IGBT jsou v pořádku, budiče jsou taky v pořádku, studeňáky tam nejsou, měřil jsem dokonce i vodivost všech prokovů, kdyby nějaký vyhnil. Pak jsem preparoval jednotlivé součástky a měřil jejich parametry, všechno OK (krom pár X2 kondíků ve výkonové části), z ovládací desky jde signál do CPU, ten bez problémů žije a tiká, ale nemám ponětí jak je naprogramovaný a jaké všechny podmínky musí být pro aktivaci plotny dodrženy...už pomalu uvažuju, že použiju jen výkonovou část (spínací frekvence jsou známy) a dodělám si vlastní řízení, sice je to drbačka, ale není to nemožné. Rozhodně by to vyšlo levněji jak oprava, i když už jsem investoval a 50 procent plotny už jede...ale na jak dlouho zase? Nicméně jak jsem psal, v pondělí zkusím proměřit zbývající svitky ve výkonové části a uvidím, nicméně ty na opraveném modulu měněny nebyly Sad...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1690
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: so leden 31 2015, 22:48    Předmět: Citovat

Hledej třeba tady. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=582432#582432
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2015, 7:43    Předmět: Citovat

Změř ty X2 svitky ve výkonové části - sice tuto plotnu neznanám (a tedy nevím, jak se má nebo nemá chovat při různých závadách), ale to by také mohlo dělat nějakou neplechu - jednou za čas se do cívky pouští proudový impulz na otestovnání přítonosti nádobí a měří se jeho odezva měřením proudu a napětí. V případě, že mají rezonanční kondenzátory menší kapacitu (což ty X2 rády dělají), tak může být průběh napětí a proudu jiný, než se očekávalo a elektronika to nemusí pochopit a zůstane zaseklá. Náhrady ale musí být podobné typy ze stejnou kapacitou (MKP X2, popřípaděMKPH na vysoké napětí), které se obščas blbě shání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7965
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2015, 9:43    Předmět: Citovat

Takto se projevují závady identifikace nádobí ale až při aktivaci ohřevu. Jemu nenaběhne už samotný systém.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AlesALF



Založen: Dec 16, 2010
Příspěvky: 207
Bydliště: mezi HK a JC

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2015, 11:57    Předmět: Citovat

Možná blbá rada, ale pokud je jeden modul funkční, tak zkus měřením porovnat rozdíly před zapnutím u obou modulů a určitě by jsi měl něco zjistit.

Tedy pokud není něco se softwarem v mikroprocesoru. Tam už to bude horší Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
-NEX-



Založen: Jan 30, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2015, 14:10    Předmět: Citovat

No právě...mám obavy, aby to nebylo softwarového rázu, přecijen je teď v oblibě přidávat do zařízení různé udělátka na znefunkčnění, třebas nejznámější kondíky u chladičů...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
-NEX-



Založen: Jan 30, 2015
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 17:42    Předmět: Citovat

Chlapi! Díky moc za tipy! To se mi ještě nestalo, aby byl tak krutě prostřílený X2jkový kondík...potvrzuji, že nejde-li plotna zapnout a nerozsvítí-li se ani display, je na vině X2 kondenzátor 680nF hned u velké žluté tlumivky na železném jádře. Už od pohledu byl jakýsi hodně tmavý a po změření měl kapacitu 97nF...aha Smile. Našel jsem v sample kitu od Epcosu druhý, vyměnil a na první zapnutí se deska rozjela...už budu příště vědět...díky kovar za odkaz!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelN



Založen: Mar 13, 2008
Příspěvky: 274
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 06 2015, 14:02    Předmět: Citovat

Ahoj tahle deska mě už blbla když měl kond 420nF . Potvory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2496
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2015, 11:04    Předmět: Citovat

Mám na stejné indukční desce obdobnou závadu. Někdy nefunguje - to se vůbec nerozsvítí displeje (ani po připojení k napájení), ale po každém stisku ovládacího tlačítka se ozve pípnutí (takže ovládání nějak reaguje). Ale někdy pro změnu funguje třeba 5 dnů v kuse normálně (to mě je trochu divný). A někdy zase, když zrovna funguje, tak při vaření silová část pulsuje. Podle toho co se píše v tomto vláknu tak asi ty X2 kondíky by mohli být vadné - uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund