Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace výkonu ventilátoru v závislosti na teplotě

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
redhead



Založen: Dec 11, 2011
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2011, 17:44    Předmět: Regulace výkonu ventilátoru v závislosti na teplotě Citovat

Chtěl bych regulovat ventilátor v závisloti na teplotě. Jedná se o ventilátor se stejnosměrným motorem na 24V výkonem 18W. Nevěděl by někdo jak na to???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2011, 17:54    Předmět: Citovat

Ešte tak zadať tú závislosť
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
redhead



Založen: Dec 11, 2011
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2011, 17:57    Předmět: Citovat

omlouvám se, chci regulovat výkon toho ventilatoru v závislosti na teplotě
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2011, 18:26    Předmět: Citovat

To už jsi jednou psal, ale jaká má být závislost? Stačí start/stop termostat s nějakou hysterezí nebo to má regulovat otáčky plynule?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2011, 19:51    Předmět: Citovat

...,alebo keď je zima naplno, keď je teplo stojí.
..., alebo naopak.
Napiš...načo to potrebuješ, bude to jasnejšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2011, 23:10    Předmět: Citovat

redhead << "regulovat v závislosti na teplotě" - to budete vždycky. Ale co chcete dostat? Obvykle se reguluje na konstatní teplotu. Pokud není regulace dokonalá nebo na přesném udržení teploty až tak nezáleží, pak teplota samozřejmě kolísá a vzbuzuje to dojem, že je primárním cílem nějaký převod teploty na otáčky větráku. Ideálně by ale měla být teplota udržována na nějaké vhodné velikosti, kterou si nastavíte jako žádanou hodnotu. Nejjednodušší je dvoupolohová regulace s hysterezí a kolísáním teploty v jistém rozmezí. Takže, to co se pouští do větráku je funkcí rozdílu skutečné teploty a žádané teploty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
redhead



Založen: Dec 11, 2011
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2011, 23:18    Předmět: Citovat

no předctavoval bych si to tak, že napřiklad při 18st. by jel větrák na nějaký minimální výkon a s rostoucí teplotou by se výkon ventilátoru zvyšoval. Až třeba při 28st. by jel na plný výkon
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2011, 0:31    Předmět: Citovat

Tak se regulace nedělají. Proč už předem říkáte, že se bude teplota měnit od 18 do 28 stupňů. To na ní nezáleží? Dobrá regulace by měla udržovat teplotu pokud možno přesně na nastavené hodnotě.

Správná úvaha by spíš byla - při minimálním výkonu tepelného zdroje pojede větrák nějak a při maximálním pojde více. Kolísání teploty je to, co bychom měli eliminovat - to je regulační odchylka. Poruchou do systému v našem případě bude právě vnesený tepelný výkon.

V ideálním případě bude odchylka teploty od nastavení nulová a větrák pojede třeba naplno. Co vlastně chcete regulovat? Popište nám regulovanou soustavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: po prosinec 12 2011, 13:25    Předmět: Citovat

věděl by,
teplotu něčím snímat (zdroj 1mA + KTY)
operák LM324
1/4 OZ na zapnutí/vypnutí s hysterezí (těch 18°C)
1/4 OZ zesilovač hodnoty
1/4 OZ generátor pily
1/4 OZ komparátor pily a hodnoty = PWM
výkonový prvek+bižuterka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarka



Založen: Aug 24, 2004
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st leden 11 2012, 22:43    Předmět: Citovat

redhead napsal(a):
no předctavoval bych si to tak, že napřiklad při 18st. by jel větrák na nějaký minimální výkon a s rostoucí teplotou by se výkon ventilátoru zvyšoval. Až třeba při 28st. by jel na plný výkon


Dobrý den.
Není nad dobré rady a příspěvky, které se zabývají být, či nebýt. Sad .

Taky jsem nedávno hledal a našel spoustu schématek, jen je to vše pro 12V. Ze všeho možného jsem použil zapojení se 3 součástkama a funguje to. Dle mého názoru to musí běhat i při těch 24V, jen bude třeba mít ten tranzistor (dal bych výkonější typ) na chladiči a foukat na něj. (samozřejmě, že zahřívání se děje až po roztočení větráku, takže s ochlazováním není problém)

Na stránkách www.belza.cz je zapojení s FETem, já používám podobné zapojení s Darlingtonem BD681 (BD679) schéma je ve FAN.PDF. (taky od Belzy aj.)
Místo trimru dávám R- 680-820 ohm a termistor, který má při 25st 10k Ohm (GM)
Spíná to při cca 40 - 45 st.C, pak to snižuje a zvyšuje otáčky úměrně s teplotou. Deska pl.spoje je 35x12mm a součástky jsou umístěny ze strany mědi. (FANpcb.pdf - zvětšeno)
Je to bez jakýchkoliv ochran, nicméně při průrazu tranzistoru se ventilátor točí na plný výkon a při absenci 12 voltů je to to samé, jako by se ventilátor zadřel. S tím jsem se já ale smířil.

J.



Fan.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fan.pdf
 Velikost:  36.4 kB
 Staženo:  373 krát


FANpcb.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FANpcb.pdf
 Velikost:  6.23 kB
 Staženo:  251 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2012, 18:12    Předmět: Citovat

Ueb je blbá referencia, ktorá má dosť veľkú teplotnú závislosť. Zároveň s teplotou sa mení h21e.
Ak ten teplomer (NTC odpor) bude na doske-v blízkosti, aj to jednoduché zapojenie pri troche bastlenia (výmena termistorov a trimrom) sa to dá nastaviť. Odladiť odpormi a potom podľa katalógov vybrať najvhodnejší termistor.

Pozor na ohrievanie termistora samotným tranzistorom. Ten bude slušne hriať pri stredných výkonoch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarka



Založen: Aug 24, 2004
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 23:11    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Ueb je blbá referencia, ktorá má dosť veľkú teplotnú závislosť. Zároveň s teplotou sa mení h21e.
Ak ten teplomer (NTC odpor) bude na doske-v blízkosti, aj to jednoduché zapojenie pri troche bastlenia (výmena termistorov a trimrom) sa to dá nastaviť. Odladiť odpormi a potom podľa katalógov vybrať najvhodnejší termistor.

Pozor na ohrievanie termistora samotným tranzistorom. Ten bude slušne hriať pri stredných výkonoch.


Dobrý den.
Jestli mi výše uvedené schéma bude vyhovovat, zjistím tak, že ho musím nejdříve postavit, odzkoušet, upravit a přinejhorším se poohlédnu po něčem jiném.
Jen teorie mi nestačí. Zdroj se dá umístit taky do ledničky.
To, že to hřeje je pravda, ale není to kritické a na tranzistor se dá umístit malý chladič, který odvede teplo pod ventilátor. Nicméně to je alespoň nějaké vodítko (konkrétní schéma) pro zhotovení regulace ventilátoru. Těch schématek je tam samozřejmě více.
Výše uvedené rady a dotazy mě uvádějí k šílenství a to nejen v tomto tématu, ale i v podobných fórech. Toto jsem měl zrovna po ruce, tak proč to tam nedat. Chlapec potřeboval regulovat větrák a ne udržovat teplotu mezi 23,3-23,7 st.C.

Součástky, které jsem tam uvedl spínají tak, jak jsem napsal.
Je mi ale jedno, jestli mi spíná větrák ve zdroji při 36st.C, nebo 41 st.C, takže mě teplotní závislost tranzistoru neomezuje.
Důležité je, že to sníží hlučnost a chladí to.
Ještě bych upřesnil, že destička s tranzistorem je pod ventilátorem a termistor na chladiči u výkonových tranzistorů zdroje, takže ovlivňování je téměř žádné a regulace funguje.
Ještě přidávám spínače s 555 publikované v AR B5/95, tak snad to ještě zvýší výběr.
Ventilátor do 200mA (max. hodnota) lze spínat přímo z pinu 3, ale tranzistor navíc neuškodí. Výstup z IO, nebo tranzistor ošetřit diodou. A ano, není to regulace, ale spínač, kdy se větrák při nastavené teplotě zapne a po ochlazení zase vypne (podle typu použitého čidla). Někde jsem četl, že to prodlužuje životnost větráků, protože se stále netočí. Ale kdo ví.

Myslím, že pro mě je toto téma uzavřené a komu tato zapojení nevyhovují, tak má možnost pohledat něco jiného. No a to je vše co mám na reakci a doplnění svého výše uvedeného příspěvku.

J.



555 senzory.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  555 senzory.pdf
 Velikost:  78.86 kB
 Staženo:  216 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rybajda



Založen: May 17, 2007
Příspěvky: 62
Bydliště: Chroustovice

PříspěvekZaslal: út leden 24 2012, 23:29    Předmět: Citovat

Lze použít LM317T,kdy v děliči bude vhodný termistor,mění se potom napětí v závislosti na teplotě.

přikládám orientační schéma (původ z angl.stránek)



lm317tempreg.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  lm317tempreg.jpg
 Velikost:  9.3 kB
 Staženo:  93 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tesla222



Založen: Dec 04, 2011
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 14:37    Předmět: Citovat

pri použití mnohootáčkového potenciometra je toto tak citlivé, že to dokáže spustiť ventilátor ak sa rukou priblížiš na 5 cm od termistora...
termistor 6K8 odpory tiež. TL 072 CN pontík 10K Tranz. BD711

Termistor umiestniš kludne na káblik tam, kde potrebuješ merať teplotu,
napájanie je 12 V, pontikom si nastaviš pri akej teplote to má začať spínať a hotovo.. používam to na všetko možné...



Teplotny_spinac_schema.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Teplotny_spinac_schema.png
 Velikost:  3.96 kB
 Staženo:  113 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund