Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tip na vhodný potenciometr

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st leden 04 2012, 14:09    Předmět: Tip na vhodný potenciometr Citovat

Zdravím, vyptávám se a málo radím, já vím. Dělám na návrhu sin RC generátoru, tranzistorového- bez drahých precizních OZ s omezenou šířkou pásma- s nízkým zkreslením (Wien). Na první nástřel jsem dostal cca 0,007% na 5kHz, naměřeno na BM 543 při nastavení úrovně místo 100% na 50%+ vyhodnocení z výstupu BM osciloskopem (on ten BM 543 má ne zrovna nejmenší vlastní zkreslení, při 100% by maměřil 0,034% včetně šumu, ten taky není nejmenší). Jde o to, že mám pocit potřeby se dostat, řekněme, na <0,005% zkreslení na kmitočtech 200Hz až 20KHz. To se slušně navrženým tranzistorovým zesilovačem se slušnou šířkou pásma a s nejobyčejnějšími tranzistory docela v pohodě jde. Ale... Pokud cítím potřebu generátor přelaďovat potenciometrem, konkrétně v rozsahu přibližně 1:7, tandemovým potenciometrem, a pokud vím, že ani pevné rezistory se nechovají úplně lineárně, a pokud vím, že kontakt potenciometru, zapojeného jako reostat, se může chovat všelijak, a pokud vím, že při napětí 2,1Vef bude potenciometr (a hlavně jeho běžec) na kraji odporové dráhy všelijak zatížený... A pokud uvedu, že začínáme na odporu 470R a končíme na přibližně >3500R (potenciometr 5k + nějaký rezistor paralelně), takže kontakt z odporové dráhy bude docela dostávat zabrat... Blablabla... Něco mně říká, že i TP160 by to zmáknul, vlastně ho budu do 24 hodin zkoušet... Ale, cermet by možná vyhověl líp. Ale, cermet, aspoň co já vím, víc šumí. Ale- neměl by někdo nějakou tu radu??? Díky. Jura
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st leden 04 2012, 15:10    Předmět: Citovat

Dráťák by byl asi dokonaleji lineární jako vrstvový poťák.20kHz by
taky snesl.Čím menší hodnota odporu tím menší problémy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st leden 04 2012, 15:30    Předmět: Citovat

A to koľko voltov na tom potenciometri je, že sa bojíš o jeho zdravie?
Počítaj stratu u^2/R. Do 10...15V si v pohode.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st leden 04 2012, 15:35    Předmět: Citovat

Nebál jsem se o výkon.Šlo mi o to že při menším odporu bude
lepší linearita.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 04 2012, 16:24    Předmět: Citovat

Jen drobná poznámka: jak se na osciloskopu pozná zkreslení pod 1%, případně na jakém?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st leden 04 2012, 16:29    Předmět: Citovat

Myslím si, že dráťák by snesl i 500kHz, generátor míním mít až do 500kHz. Obával jsem se hlavně o nelineární chování kontaktu jezdce potenciometru s odporovou dráhou, kde se určitě děje kde co a kdejak se to zahřívá a kdo ví co. Zítra asi odzkouším tandemový TP160 a dám vědět. Ale přesto, moc tomu nevěřím, kvůli něčemu jsem položil dotaz, že. Minimálně mám šanci ušetřit za nákup tisíce a jednoho potenciometru na testování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st leden 04 2012, 16:29    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Jen drobná poznámka: jak se na osciloskopu pozná zkreslení pod 1%, případně na jakém?


Psal jsem: Výstup BM....Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st leden 04 2012, 17:51    Předmět: Citovat

TP160 je naprosto nevhodný, je mechanicky mizerný. Já mám v jednom přístroji TP289.
V jednom z posledních generátorů s Wiennovým mostem, na kterém jsem se podílel, je precizní drátový pot a šestinásobný vactrol, 2 sekce jsou součástí mostu, 2 sekce ovlivňují časové konstanty regulace zpětné vazby. Celkem snadno se dá dořešit stabilizace kmitočtu a rozmítání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2012, 12:45    Předmět: Citovat

Jednočinný tranzistorový zesilovač ve třídě A se zkreslením tisícin procenta?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2012, 13:30    Předmět: Citovat

Jézusmankote... Dvanáct tranzistorů, komplementární konec, pracující v čisté třídě A! Napájení +15V, výstupní napětí 2,1V ef...

A BM 543, pokud to někdo nepochopil, je ZKRESLOMĚR. Má výstup, takže lze průběh po potlačení první harmonické pozorovat a měřit na osciloskopu. Minimálně se tak dá "okometricky" "potlačit" vlastní šum zkresloměru, a ten není zrovna nejmenší. Pokud nastavím úroveň místo 100% na 50%, podstatně se sníží jeho vlastní zkreslení, a to se blíží výrobcem udávaným -70dB.
____

Takže mám volit jednině drátový potenciometr? Asi bude drahej... A snad opravdu zmákne i těch 500kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2012, 15:22    Předmět: Citovat

Kup si dva stejné dráťáky s konstrukcí dovolující napojit druhý do tandemu.

Potvrzuji Hilla: 3% zkreslení na oscilu vidí jen šťastní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2012, 18:22    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
TP160 je naprosto nevhodný, je mechanicky mizerný. Já mám v jednom přístroji TP289.
V jednom z posledních generátorů s Wiennovým mostem, na kterém jsem se podílel, je precizní drátový pot a šestinásobný vactrol, 2 sekce jsou součástí mostu, 2 sekce ovlivňují časové konstanty regulace zpětné vazby. Celkem snadno se dá dořešit stabilizace kmitočtu a rozmítání.


Díky za radu. Já nemám v plánu dělat precizní přístroj ohledně stabilizace amplitudy a kmitočtu, zatím se ženu spíš za tím zkreslením. Píšeš, že máš v jednom přístroji TP 289. Mám tomu rozumět tak, že vyhoví mým požadavkům, myslím ohledně zkreslení??

Možná jsem se ne úplně vhodně vyjádřil a ne všechno zvládnul napsat v úvodním příspěvku, takže, pokud jsem něco dotázal ne příliš dokonale, tak se ptejte!


citace:
Kup si dva stejné dráťáky s konstrukcí dovolující napojit druhý do tandemu.

Potvrzuji Hilla: 3% zkreslení na oscilu vidí jen šťastní.


Tak, a teď nemám úplně jasno. Mám vrazit peníze rovnou do dráťáku, nebo mám nejdřív zkusit TP 289?

Nepatřím mezi ty šťastlivce, co by od oka na osciloskopu poznali zkreslení obrovských 10%, protože nepatřím mezi ty, co celej den čučí do obrazovky osciloskopu. Navíc, i když je tam rezerva, takže můžeme od rána do večera polemizovat, výrobci osciloskopů udávají ne zrovna nejmenšíí nelinearitu vlastního odečítání na samotným škopku.

_______


Vlastně jsem původně chtěl položit dotazy rovnou výrobcům potenciometrů. Ale říkal jsem si, že třeba to na internetových fórech vyřídím rychlejc.

Jura
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2012, 18:48    Předmět: Citovat

PS: Dneska jsem chtěl odzkoušet aspoň ten TP160,co mám doma, jak jsem se zmínil, ale pro dnešek už se mně docela dost nechce. Měl jsem příjemnou lidskou návštěvu, takže pracovně jsem všechno hodil za hlavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2012, 18:58    Předmět: Citovat

TP289 má velmi dobrý souběh, zejména u lineárního průběhu. Když navíc omezíš rozsah přeladění na těch 1:7, či kolik to potřebuješ, stačí sériovým odporem o velikosti 1/6 odporu dráhy. A ten je spolehlivě mnohem vyšší, než přechodový odpor běžce v krajní poloze.
Takže do něj bych šel, i když by neškodilo vybrat z více kusů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2012, 20:35    Předmět: Citovat

Díky, Hille, jsem rád, že jsme se pochopili (možná to nepochopení byla moje chyba, vím). S tím výběrem z více kusů by to sice šlo, ale malinko mě brzdí, že ve výsledku má jít o komerční stavebku. Ale na druhé straně, výběr z více kusů, i to nemusí být nejhorší nápad, když to tak vezmu kolem dokola. Stejně budu muset vyrobit aspoň tři, čtyři prototypy, a na těch můžu pak leccos z použitých součástek zkoušet, třeba konkrétní kusy potenciomerů, co pak hodím do komerce na konkrétní kusy stavebky. S tím, že upozorním, že jde o vybíranou součástku a že není radno ji nahrazovat.

A nakonec uvedu, že těch 0,007%, jak už jsem psal, byl fakt jen první nástřel, BEZ PŘELAĎOVÁNÍ (proto jsem se ptal na potenciometr, jinak tam mám rezistory 1k0 a kondenzátory Wima MKS02 na 5kHz, nebo nějaký starý vypájený TESLácký kondenzátory na 50kHz, kde je ale už horší zkreslení kolem 0,015%, což neva, protože mám už navržený lepší zesilovač, co by měl "nezkreslovat i při aspoň 100, spíš 200kHz).

Stabilizaci amplitudy jsem zatím řešil pořádně podžhavenou žárovkou 24V/50mA. Ona sice asi na nižších kmitočtech hodně zhorší zkreslení (i když, podžhavená na 200°C až 300°C ne tolik, jako kdyby žhnula- ale zatím jsem tohle neměřil). Ale je tam ta jednoduchost, to jednak, a jednak pak taky možnost pozdějších hodně podstatných vylepšování obvodu stabilizace amplitudy. Tam by se mně hrozně líbil optočlen typu světlo- fotorezistor.

_______

Dneska jsem to teda nechal plavat, ale zítra se na všechno podívám. V první řadě se chopím páječky, a zkusím na zkušební desce přebastlit zapojení na ten rychlejší zesilovač. Věřím, že bude mít bezva vlastnosti, aspoň s ohledem na to, že má běžet s obyčejnými BC846/BC856, a že má bez problémů běžet až do 500kHz a nezkreslovat až do 200kHz.

Nesouběh potenciometru neberu jako kritickou věc. Pokud má generátor sloužit k měření kmitočtových charakteristik kvalitních reprosoustav, (±1dB), kontole frekvenčních charakteristik HiFi a HighEnd zesilovačů, a hlavně k měření jejich zkreslení v pásmu, kde je zkreslení opravdu slyšet, takže řekněme těch 200Hz až 20kHz (popř. 10kHz), pak nějaký nesouběh, aspoň myslím (nedokazoval jsem zatím výpočtem), amplitudu příliš neovlivní, aspoň v mezích pro mě zajímavých.

Jura
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund