Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozprávka o Tesla Finále
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dlhovlasy_brat



Založen: Feb 27, 2012
Příspěvky: 87
Bydliště: Jakubova Voľa 71

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2013, 20:06    Předmět: Rozprávka o Tesla Finále Citovat

Kde bolo, tam bolo, kde sa voda sýpala a piesok sa lial, pred 26stimi rokmi v nemenovanej továrni na výrobu rádií sa narodilo rádio Finále. Bolo také krásne a pekné, že mu mnohé rádiá závideli. Najviac mu závidel Dominant, ktorý hovoril: "skade a kto vyrobil takú kraksňu, ktorá nemá FM. Keby nie FM, ale ani vstup pre gramec či magič." Potom mu aj Soprán závidel: "mám 7 rokov, ale toto je fakt blbé rádio, čo nemá ani jeden deň a tvári sa akoby mu patril celý svet, nemá FM a to nie vstup na reprak."
Finále smutne plakalo: "Prečo nie som FM, ale AM, komu budem užitočné, keď všetci chcú len FM. Prosím, pomôžte niekto dobrému rádiku, budem vám verne slúžiť, veď na AM sa ešte vysiela." Duo mu odpovedalo: "neboj sa, dajú ťa do obchodnej sieti a babka alebo dedko si ťa kúpia, nie všetci majú tranzistorové rádiá, niektorí majú elektrónkové rádiá, čo elektrónky odchádzajú, ba čo viac ani farebné televízory daktorí ľudia nemajú." V tom sa mu Finále poďakovalo a mohlo pekne spať v krabici. Raz zobrali z Tesly várku na kamión a išli na východné Slovensko do jedného elektra. Predávač zobral všetky rádiá a uložil ich na regál. Finále dal tesne do stredu a v tom prišla jedna 43 ročná pani a povedala: "odišlo mi elektrónkové rádio, mace tu daco do šesto korún???" Predávač: "vyberte si pani." Tá pani: " jáááj, toten šumny tranzistor Finále, či co tam piše, nemam okuľare, keľo stojí????"Predávač: " päťsto korún." Tá pani: "berem ho!" Zaplatila pri pokladni a odišla do bytovky. Jak ho zapla, ohúrená povedala: "hej sluchaj tutak Ďoďu, toto rádio hraje tak šumne, že aš." On povedal: "Agneska, no šumne baví, kedz pujdzeme dakdzi, ta sebe ho puščime." A rádio mu slúžilo dovtedy, kým si nekúpil kazeťák Grundig a rádio rucil do bedni, z z ktorej ho vytiahol jeden bastlír, ktorý mu dorobil externý vstup a dal si ho k notebooku a slúžilo mu ďalšie roky krásnej prevádzky. Na anténe bol zvonec a rozprávky je koniec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7926
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2013, 20:25    Předmět: Citovat

Prodávalo se i v alternativní designové verzi pod názvem Rondo. Žasnul jsem, jak se Tesle povedlo vyrobit rádio poměrně moderní koncepce (pouze 2 integrované obvody), které ale nemá FM příjem... Má u DV a SV nějaký význam tónová clona???
Dodělal jsem vnější vstup. Taky jsem vyměnil chrastící potenciometr, ale nějak jsem mu zapoměl zkrátit hřídelku. Razz



Tesla Rondo 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tesla Rondo 2.jpg
 Velikost:  293.28 kB
 Staženo:  61 krát


Tesla Rondo.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tesla Rondo.jpg
 Velikost:  242 kB
 Staženo:  48 krát



Naposledy upravil Hydrawerk dne ne říjen 27 2013, 22:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9807
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2013, 20:41    Předmět: Citovat

Tesla Finále bylo moje první rádio. Mělo v sobě dva švabusy:
A244D AM VF, mf a demodulátor
MBA 810 - Kdo by ho neznal ? (byl v plechové kobce)
Napájelo se dvěma plochýma bateriema a nehrálo špatně. Vzhledově taky nevypadalo špatně. A v době jeho prodeje na VKV stejně moc rádií nehrálo (stejně by tam flákly východní normu..)
A takový AVANTI vkv mělo, ale bylo nepoužitelný..
To už raději to ALTO a jemu podobný klony (jeden měl vyndávací budík, který byl použitelný i samostatně)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7926
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2013, 21:02    Předmět: Citovat

Moje první rádio bylo roku 1996 darované Blaupunkt DIVA CR . Bohužel, někdy roku 2006 jsem ho rozebral. Neměl jsem dostatečné skladovací prostory. Cry Cry http://www.radiomuseum.org/r/blaupunkt_diva_cr_7653030_7653030_1.html
Hrálo docela hezky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7926
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2013, 21:04    Předmět: Citovat

Tesla Finále bylo asi pro blackmetalisty...


Tesla Finale.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tesla Finale.jpg
 Velikost:  146.96 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9685
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 15:28    Předmět: Citovat

Pekná rozprávka, ozaj...Nikdy nepochopím proč tunery Tesla jednoznačně vyšší třídy, hi-fi stereo se tenkrát tuším psalo...měly rozsah FM ladění iba do 100 MHz (3603A) max.104 MHz (ST100, 3606A, 820A) zručný bastlíř to dokázal natáhnout do 108 MHz podle kritérii civilizovaného světa. Zrovna tak odlišná norma zvuku u TV a barevný systém Secam. Ideologická cenzura ? Ale prosím Vás...systém súdruhovia nězachránili a výrobky z pohledu vývozu degradovali.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 753
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 15:42    Předmět: Citovat

Finále jsem kdysi dávno zakoupil téměř nové v druhojakostní prodejně domácích potřeb za směšný peníz. Po malé opravě a pečlivém sladění jej mám dodnes a řadím jej mezi to lepší, co nám dala Tesla Bratislava. Perfektní je jeho téměř pancéřová skříňka a velmi dobrá citlivost. Přednes je rovněž solidní. Později jsem si opatřil i jeho šedou variantu Rondo a i to nešťastné Avanti.
Posledně jmenované jsem rovněž na FM pečlivě naladil, ale stále mám pocit, že výrobce to mohl dotáhnout k lepším parametrům. Potvrdilo se mi to kdysi, když jsem opravoval stolní rádio Grundig, které mělo schematicky stejnou koncepci vč. osazení obdobnými IO jako ono Avanti. Pominu-li akustické vlastnosti, které byly u stolního provedení samozřejmě daleko lepší, tak jsem zíral co se podařilo Grundigu vydolovat ze stejné koncepce ve vf části.


Naposledy upravil Hifista dne po říjen 28 2013, 16:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 753
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 16:10    Předmět: Citovat

Konosuke: nepleť do všeho soudruhy. To je spíše věc vývoje. Nevím kolik toho pamatuješ, ale mám ve sbírce radiopřijímače "ze západu" s rozsahem vkv do 100MHz, později do 104Mhz a nakonec i 108MHz. Tak šel vývoj v Evropě a ne tedy jen u nás. Pouze přístroje japonské výroby mívaly snad vždy vkv do 108MHz.
Naopak právě u nás se začaly poměrně brzy vyrábět radiopřijímače s oběma normami vkv, což v okolních zemích vůbec nebylo pravidlem.
Rovněž Secam nebyl výsadou pouze "východního bloku", ale používal se i v mnoha jiných státech po celé zeměkouli, samozřejmě v různých modifikacích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2495
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 16:19    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Tesla Finále bylo asi pro blackmetalisty...


http://www.youtube.com/watch?v=onaF93-NpFE

Odporucam pozriet klip aj pre ne-vyznavacov black metalu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9685
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 17:34    Předmět: Citovat

Hifista: Dejme tomu...kdo mně ovšem zdůvodní vznik VKV pásma OIRT když přinášelo kolik problémů, přelaďování a konvertory, odlišné rozměry venkovních antén, dokonce v DDR vládlo vysoké pásmo 87.5-108 MHz (RFT Ziphona...) a OIRT kromě států východního bloku používalo tuším leda Mongolsko. Oboupásmové tunery trochu lepší třídy se vzácně vyskytly v nabídce Tuzexu, JVC TG-X3 a TX-200L. Jediný přínos vidím v tom že si vysílače blízkých kmitočtů vzájemně nelezly do zelí a bylo víc místa na pásmech.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lintik



Založen: Sep 12, 2004
Příspěvky: 209
Bydliště: PRAHA SEX (6)

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 18:21    Předmět: Citovat

zdenoeddie napsal(a):
Hydrawerk napsal(a):
Tesla Finále bylo asi pro blackmetalisty...


http://www.youtube.com/watch?v=onaF93-NpFE

Odporucam pozriet klip aj pre ne-vyznavacov black metalu Smile
proč myslíš ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 807
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 18:56    Předmět: Citovat

Zdenoeddie : Potlesk Potlesk

Rodiče mají Finále v kuchyni tak 30 let, jede na ext. zdroj napájení, kromě výměny potenciometru bez chyby denně. Dokud bude vysílat ČRo II, tak ani VKV chybět nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomaw



Založen: Jan 15, 2010
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 18:59    Předmět: Citovat

Osobně si myslím že kratší rozsah VKV byl i částečně technologický problém .Souběh ladění obvodů a změna citlivosti na koncích pásma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7926
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 20:09    Předmět: Citovat

Moje babička má v kuchyni sice zastaralejší Domino, ale má FM rozsah. Tuner je tranzistorový, zesilovač MBA810, ale to už asi ví kdekdo.
https://www.youtube.com/watch?v=g8iqZRPy9pY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9807
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 20:53    Předmět: Citovat

Ukažte mi pozdější výrobek od Tesly, kde nebyl použit klon MBA810 (DS, DAS) Smile V takovým Kondorovy byla "baterie" čtyř desek s MBA-čkama.
Samozřejmě vyjímky jsou v oblasti výkonnější elektroniky, než TV, nebo stolní radiopřijímač, či "kazetofón"..
Jinak to Domino bylo z posluchačskýho hledisky k světu, ale vzhledově bylo ošklivý už při vybalení z krabice (můj subjektívní názor, někomu se třeba líbilo)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund