Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíjení PB aku z 13,6V "rozvodu"

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 2:16    Předmět: Nabíjení PB aku z 13,6V "rozvodu" Citovat

Mám tu jednu věc. Mám doma jeden velkej zdroj (lepší účinnost než 10 čínskejch zmetků v zásuvce nehledě na bezpečnost) na všechny možný 12V zařízení (router, switche, wifi AP, nabíječka na tužkáče, scanner...). Zdroj je zálohovanej s baterkou, nastavenej na to "baterkový napětí" - tzn. zhruba 13,6V.
Co bych potřeboval - občas potřebuju nabít nějaký 12V Pb bezúdržbovky a chtěl bych to dělat z tohoto rozvodu. Problém je, že když je na to vybitý připojím, tak tam teče strašně velkej proud. Potřeboval bych ho omezit, ale zase to nechci mít stupidním odporem, protože to se pak strašně protáhne doba, kdy baterka má už jen malej rozdíl napětí od zdroje. Problém je v tom, že tam nemůžu mít žádnej úbytek, protože to napětí ze zdroje je přímo už to nabíjecí. Napadá vás něco jednoduchýho?

Co mě napadlo je jeden pár ohm odpor paralelně s takovou tou resetovatelnou polyswitch pojistkou
Arrow připojí se vybitej aku, proud vyletí, pojistka se rozpojí (resp teda výrazně klesne proud) a bude se to nabíjet přes odpor. Jakmile proud klesne natolik, že se pojistka ochladí, sepne se a ta poslední fáze nabíjení bude probíhat už jen přes tu pojistku, která má mít odpor 0,0něco ohmů. Myslíte že by to mohlo fungovat? Díky za názory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 7:43    Předmět: Citovat

Napadá mě malý bočník, OZ na zesílení/komparaci a pak MOSFET s malým odporem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6116
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 8:41    Předmět: Citovat

Mě napadá žárovka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32084
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 12:34    Předmět: Citovat

Tak, dej tam žárovku, nějakých 6V a řekněme 21W(25W) by mělo být odpovídající....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 13:52    Předmět: Citovat

AmarokCZ: to už je trochu overkill Very Happy

Díky, žárovka mě nenapadla, to bude asi nejlepší...zároveň bude vidět, že se to ještě nabíjí rychle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 14:24    Předmět: Citovat

czatlantis: až EU zakáže i žárovky do aut, tak si popovídáme o tom, co je overkill ... Laughing
Ono taky jde o to, jakou kapacitu ta baterka má. Pokud bys chtěl nabíjet třeba 40Ah baterky, tak už mi ta žárovka nepřipadá moc vhodná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne září 11 2011, 16:17    Předmět: Citovat

Very Happy
nn většina co plánuju používat jsou okolo 7Ah
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: po září 26 2011, 7:43    Předmět: Citovat

czatlantis

Uvažuji také o takovém rozvodu s podobnou motivací jako vy. Zajímalo by mě, jaký jste použil zdroj a jak máte vyřešené rozvody - hlavně jaké jste použil zásuvky. Chtěl bych něco, co vypadá trochu inteligentně i v obýváku, žádnou velkou bastlírnu (jako mám doteď)

Mimochodem, budování takového systému vyžaduje velkou disciplínu při nákupu spotřebičů. Nejhorší je, že když kupujete něco e-šopu, prodejce není často schopen zjistit, jaký adapter zařízení používá.
Věc, která vyžaduje 9V AC je je samozřejmě možné napájet 12V DC, ale kdo má furt řešit rozdílné konektory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po září 26 2011, 8:40    Předmět: Citovat

zase tak hardcore to nemám - mám jen v pokoji na router, modem, scanner a podobný věci + pak mám vedený 2 dráty do kuchyně, kde na tom je wifi+nabíječka takovýho postřikovače na kytky. V té kuchyni je zásuvka stejná jak je na routeru - ten malej kulatej konektor. Jinak v pokoji mám jen hodně drátů s konektorem. Teď to budu trochu předělávat a každej drát dostane svou pojistku. Objednal jsem si takový malý plošňáčky z číny za dolar/jeden, kam to naskládám.

Jinak ke zdroji...no já tu mám zdroj od notebooku, na něj připojenej DC/DC měnic s nastavitelným napětím a proudem (takže se to nepřetíží při vybitým aku) . A k tomu je paralelně připojenej starší aku z auta. Žádný odpojování při nízkým napětí nemám...no ale tak jeden den by to mělo vydržet.


Jinak na zabezpečkovačku tu mám zdroj Axima 12V/5A (napětí je nastavitelný kolem 10-14V) s odpojovačem aku UZM2 , kde se dá i nastavit nabíjeci proud do aku a podobný věci. To už je ale dražší řešení.


Jinak co jsem zatím potkal zařízení (routery, wifi..), tak jsou celkem tolerantní na vstupní napětí - tzn ikdyž je k tomu zdroj třeba 7,5V, tak 14V to zvládne. Skoro všechno má nějakej DC/DC měnič v sobě, takže tomu o něco větší napětí nevadí. Jen jeden switch co byl na 6V měl trochu problém na těch 14, protože tam byl jen lineární stabilizátor a už se to neuchladilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rimi



Založen: Jun 26, 2011
Příspěvky: 288
Bydliště: Pribor

PříspěvekZaslal: po září 26 2011, 10:10    Předmět: Citovat

Mam doma neco podobneho, par louhovek ve sklepe a nejaky ten solarni panel na zahrade, pouzivam 12V.
Blby je, ze nahoru to mam 20m a taham to 2,5dvoulinkou, nechutne ztraty.
pohanim tim kde co, mam "oledkovany" hlavni tahy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: út září 27 2011, 21:01    Předmět: Citovat

teď jsem měřil spotřebu toho mýho rozvodu a byl jsem velice příjemně překvapenej. Do DC/DC měniče teče při 19V jen 1,3A
a to tam je zapojený:
Arrow VDSL modem
Arrow hlavní router (Routerboard 433)
Arrow wifi AP (routerboard 433 se 2wifi)
Arrow ještě jedno AP (nějakej edimax)
Arrow dva 8port gigabit switche
Arrow ještě nabíječka na tužkáče, ale ta zrovna vybíjí, takže bere minimum
Arrow a nakonec ještě nějaká trochu teče do autobaterky co je na tom paralelně

To když si vezmu, jak topily ty malinkatý zdroje k tomu všemu, tak to je naprosto něco jinýho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: út září 27 2011, 21:22    Předmět: Citovat

czatlantis
Jenže to je jen půl pravdy - to chce změřit celkovou spotřebu všeho na vstupu do toho zdroje od notebooku.

Já jsem měl podobný systém napájený AT zdrojem - původně vytažený z PC routeru (P166MHz). S novým Wifi klientem v záruce a napájením 15V PoE jse to (zatím) zrušil....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: út září 27 2011, 21:52    Předmět: Citovat

půl pravdy ne, tak 90% pravdy Very Happy Jelikož jsem to měřil hned za zdrojem, tak jediný co je ještě blíž zásuvce je ten notebookovej zdroj, kterej jen jen lehce vlažnej, takže tatm už žádný velký ztráty nebudou. A přímo 230AC moc dobře nezměřím s tím co tady mám - ten zdroj bude brát s blbým účiníkem. Ale jek jsem psal - ta energie se nikde neztratí a když je to jen vlažný... Cool

AT zdroj z PC má mizernou účinnost a sám má velkou spotřebu a to nemluvím o aktivním chlazení - to bych taky nechtěl...

PS: bez té nabíječky to teď bere jen nějak 1,1A

PS2 - já to měl původně napájený zdrojem 12V/5A od nějakýho monitoru, ale těch 11,99V co dával bylo málo - napájel jsem nějaký věci po dlouhých drátech a ten úbytek byl už znát - těch 13,7V je lepších. Ono se to nezdá, ale i ta trocha napětí nahoru dost pomůže
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund