Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Na co spolehlive zalohovat
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17950
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 11:47    Předmět: Na co spolehlive zalohovat Citovat

Mam tady asi metr malejch 30 minutovejch SVHS kazet z videokamery. Je na tom natoceno dost unikatnich zaberu z mist v cizine, kam se uz znova tezko dostanu. Chtel bych to zdigitalizovat a na neco ulozit. Zdigitalizovani neni problem, prehraju to pres SVHS kabel pres Sonackou miniDV kameru do PC na disk. Jenze to bude ohromna hromada dat a co s tim dal? Nechat to na disku, kterej muze zitra kleknout? CD je sice dost spolehlivy, mam na 20 kusech uz asi 15 let neco zarchivovanyho a stale je vse bez problemu citelny. Jenze na video je CD hrozne maly. Paskovy zarizeni zadny nemam. No a o DVD jsem slysel, ze je to katastrofa, za rok necitelny. Sice mi nekdo tvrdil, ze pokud se pouziji DVD R+ a vypali se hodne pomalu, tak jsou citelny i 10 let, ale odzkouseny to nemam. Orientacne vychazi tri 30 minutovy SVHS kazety na jedno DVD. Pak me jeste napadaji pametovy karty, ale s tim nemam zadnou zkusenost, jak dlouho udrzi data treba 16 Gigo SDHC. Takze nechat to ulozeny na nejaky externi 300-500 HDD? Cenove asi nejlevnejsi reseni. Faktem je, ze jsem nedavno ze zajmu zkousel precist HDD 180 MB z PC odstavenyho nekdy v r. 1994 a vse slo kupodivu bezproblemove zkopirovat na jinej disk. Jenze hustota zapisu je drive a dnes dost jina a tak zase otazka, jak dlouho to vydrzi
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 11:49    Předmět: Citovat

Žádná metoda není úplně spolehlivá, ideální je kombinovat několik záloh, třeba externí disk + DVD + datové úložiště na netu. No a zálohy pravidelně kontrolovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34078
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 12:01    Předmět: Citovat

Kazdopadne si tie kazety po digitalizacii odloz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17950
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 12:12    Předmět: Citovat

Ty original kazety jsou v plechovy krabici a tam taky zustanou. Po nahrani v kamere byly v ni jednou prehrany kdyz jsem je digitalizoval pres AV master. Jenze to AVI z AV masteru je na jinejch striznach nejak nepouzitelny a AV master chodil jen pod W98 a navic mel omezeni na dylku souboru 2 giga. Podruhy jsem je prehral, kdyz jsem je pro sichr kopiroval na velky SVHS kazety. Asi 1x za 2 roky je pouze pretocim tam a zpet a zase jdou do krabice.
Co bys pouzil ty na zalohu? Taky kombinaci HDD a DVD?
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4497
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 12:22    Předmět: Citovat

Zkus se podívat na parametry DVD-RAM. Tam by to mělo vydržet docela dlouho. U běžných DVD RW se stalo, že nešly přečíst už za půl roku.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 12:34    Předmět: Citovat

Archivní DVD Verbatim Gold Archival by měly vydržet dlouho, ty DVD RAM asi taky není špatná volba. Vzhledem k rozlišení SVHS by snad nebylo kacířství ani dobře udělané DivX a pak by se ti na DVD vešly tak 4 hodiny.
K těm original kazetám ještě opatři patřičný hw, abys pak neselhal na zpuchřelých kladkách jediný svhs mechaniky.
Ale s časem se někdy dokumentární hodnota relativizuje, to člověk občas vidí na různých pozůstalostech, které měly pro majitele šílenou hodnotu ale příbuzné zajímá něco úplně jiného Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 13:38    Předmět: Citovat

no DVD RAM možná a pak nějakou NAS kde budou dva (nebo více ) disků v raidu. obyč DVD opravdu tak po roce nemusí jít přečíst. A ukládat v nějakým MPEGu aby to bylo menší??jednomu disku se taky nedá moc věřit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34078
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 13:40    Předmět: Citovat

Najspolahlivejsi disk je odlozeny v skrini. RAID ti nepomoze, ked si tie data omylom zmazes. Alebo spicka v sieti odpali zdroj aj s celym NASom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17950
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 14:26    Předmět: Citovat

to rnbw: Aha, tak uz vim, na co jsem kupoval pred rokem suple na Pata disk. A jak se me vsichni divivili, na co to potrebuju. Dam na nej archiv a soupnu ho do skrine! Smile

To Crifodo: Neboj, tu SVHS videokameru mam stale funkcni a v zaloze je skoro nepouzivany Panasonic NV-HS1000. Moc lepsich SVHS videi asi na nasem trhu nebylo, mozna dokonce zadny.
S tou hodnotou dokumentu mas samozrejme pravdu. Umrit se tedy zrovna nechystam, i kdyz nedavno jsem zase nebyl tal moc daleko od teto moznosti....

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7105
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 14:50    Předmět: Citovat

Nejspolehlivější by byly tři zrcadlené harddisky, které by nesly zcela identická data, a přitom by každý z nich dokázal fungovat samostatně. Možná by bylo dobré kdyby to nebyly disky od stejného výrobce. Každý uložit odděleně a každých pár let porovnat jejich obsahy. Pokud se jeden bude lišit, a zbylé dva budou stejné, můžeme ho považovat za vadný. Z těch dvou zdravých vyrobíme nové tři klony.

Dost často se pozůstalost jeví dědicům bezcená, a někomu jinému ne, třeba poštovní známky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 19:48    Předmět: Citovat

Rodinné záběry které jsou úplně nenahraditelné-např. obrazek_cenzura, svatby, děti, záběry již nežijícíh členů rodiny, audio záznamy našich dětských hlasů na páskách, digitalizovaná fotoalba..... to vše mám zálohované vždy ve čtyřech duplikátech. Jednak na externím HDD, jednak vždy na trojici "zlatých" archivačních DVD Verbatim, kdy každá skupina disků je uložena v obalech úplně někde jinde (celkem cca 40km od sebe). To pro případ nějaké živelné pohromy či vloupání. Disky s videem jsou klasické DVD-Video s hlavním a pod-menu vytvořené v Pinnacle, hrají tedy i ve stolním DVD přehrávači. Audio je uložené jako soubory jednak ve WAV, jednak i v MP3, jde vždy jen o monofonní záznam mluveného slova. Na každém disku je měsíc a rok vypálení, disky nejsou vypalované větší rychlostí než 4x kvůli spolehlivosti. Jednou za pět let vždy vypaluji nový duplikát, příští duplikáty už by měly být na Blu-Ray discích kvůli obnově technologie (ale v tom případě udělám opět paralelní kopie na osvědčených DVD a pak se uvidí). S nečitelným diskem jsem se zatím ještě nesetkal.

K tomu samozřejmě udržuji původní analogové záznamy a přístroje. VHS video u nás (vzhledem k množství kazet) jako přehrávač stále žije spolu s DVD. Kazety s cennými záznamy jsou uloženy v ochranných obalech, přetočené na začátek, nastojato plnou cívkou dolů. Dvakrát do roka je převíjím. Stroj však zapínám jen když si ho chci pustit a hned potom ho zase odpojím ze všech stran kvůli poškození přepětím. Mám celkem dobrý stroj JVC-HR-S 9500 (S-VHS). Slouží mi BEZ PORUCHY 12. ROK. Preventivně jsem vyměnil ellyty ve zdroji, řemínek a přitlačnou kladku, další 2 řemínky a kladky v šuplíku. Vyčistil a přemazal jsem i mechaniku, pravidelně čistím hlavy Isopropylenem. K tomu mám ještě dvě jiná S-VHS videa, stolní video Hi8 od Sony, dva kazetové tapedecky od Technicse a přehrávání pásků, nahraných čtvrtstopě a mono, to jistí dva zrenovované Sonety B3 s upravenými snímacími zesilovači na křemíkové tranzistory (samozřejmě kvůli šumu) a krabice náhradních elektronek ECC83, ECL82 a EZ80, ve svých krabičkách s cedulkami s naměřenými hodnotami na P508.

Takže u nás doma se nenahraditelné záznamy snad jen tak neztratí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Gringo_Joe



Založen: Jan 09, 2010
Příspěvky: 488

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 20:08    Předmět: Citovat

kvuli takovym lidem, jako je Dratak vymysleli atomove bomby:-D
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 20:10    Předmět: Citovat

Prepáč OT, tranzistory šumia menej ako elektrónky? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 20:56    Předmět: Citovat

Ne, omyl, Sonet B3 má snímací zesilovač tranzistorový kvůli použití hlavy s malou impedancí. Jenomže v 60.letech použili samozřejmě Ge tranzistory 105NU70. KC509, na které jsem to překopal opravdu šumí méně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5919
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2011, 21:46    Předmět: Citovat

Aha, ďakujem. Ešte si dovolím; dnešné fety sa vyrovnajú elektrónkam, alebo by sa oplatiti do vst. častí citlivých tunerov? Ď
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.32 sekund