Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Signalizase překročení dovolené rychlosti
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1025
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 9:02    Předmět: Signalizase překročení dovolené rychlosti Citovat

Zdravím všechny bastlíře a mám dotaz. Dlouho si pohrávám s myšlenkou jak snížit výši pokut za překročení omezené rychlosti. Udělat nějaké pípátko s možností volby přepinačem, (něco jako izostat) jakou rychlost má hlídat, s případnou jemnou korekcí pro změnu pneumatik a pod.

Napadlo mě impulzy z tachometru zpracovat a nějakým čítačem hlídat přetečení v čase. Bohužel na návrh něčeho takového se necítím, proto přivítám názory zkušených.
Původně jsem myslel na TTL ale třeba by bylo jednodušší řešení nějakým procesorem, ale o tom už nevím vůbec nic.
Třeba už něco takového existuje..
děkuji za názory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grope



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 132
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 9:12    Předmět: Citovat

Niečo bolo v niektorom starom AR, odhadujem 70, 80-te roky. Hľadaj v AR-base "Signalizácia prekročenia zvolenej rýchlosti v aute". Ako východisko by Ti to mohlo poslúžiť...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1216
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 10:02    Předmět: Citovat

Stačí udělat převodník frekvence na napětí a na výstup dát komparátor s přepínatelnou komparační úrovní. Návrh převodníku třeba zde: http://georgeb.wz.cz/eaot.htm
Na vstup zapojit signál ze snímače rychlosti vozidla a na výstup umístit komparátor s bzučákem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7105
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 10:05    Předmět: Citovat

V dnešní době tuhle funkci obsahují GPS přijímače.

Věř tomu, že to tak během týdne zrušíš, mě to začalo vadit během půl hodiny, a to jsem to auto neřídil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MrMarian



Založen: Oct 14, 2010
Příspěvky: 48

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 10:18    Předmět: Citovat

Zdravim,

Ako chces riest mesto / mimomesto / dialnicu??? Ako chces riesit zahranicie? alebo chces mat nastavenu jednu rychlost???

Kup si GPS a mas to ...

Prajem pekny den.

M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dalik



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 305
Bydliště: Hranice

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 10:19    Předmět: Citovat

Tohle umí téměř každá navigace, nastavíš si i o kolik tu rychlost můžeš překročit (např +10%) než to začne hlásit. Výhodou je, že si to samo i hlídá, po jaké jedeš cestě, takže veměstě to hlásí 50, mimo 90, na dálnici 130.
Jinak to mají i novější Oktávky přímo nastavitelné v palubním počítači.
Já používám Beltronics, funguje spolehlivě.

_________________
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fery66



Založen: Apr 02, 2009
Příspěvky: 228
Bydliště: NR

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 11:29    Předmět: Citovat

grope napsal(a):
Niečo bolo v niektorom starom AR, odhadujem 70, 80-te roky. Hľadaj v AR-base "Signalizácia prekročenia zvolenej rýchlosti v aute". Ako východisko by Ti to mohlo poslúžiť...


Je to AR-A 2/77 str. 54-56

Je to zastaralé, dávno prekonané ale ako inšpirácia by sa to dalo použiť. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 11:37    Předmět: Citovat

Tak tohle mám taky ve Fiatu Grande Punto, ale přece si "marshal" nebude kvůli tomu kupovat nové auto. To udělátko bylo publikované v AR někdy v letech, kdy se neomezená rychlost mimo obec měnila na 90 km. Předtím byla povolena neomezená rychlost i v obci od 23h do 5h ráno.
Bylo to někdy koncem 70tých, nebo počátkem 80tých let.

_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.


Naposledy upravil BIPOLAR dne st srpen 03 2011, 16:46, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1025
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 11:50    Předmět: Citovat

to fery: díky za nasměrování. Původně jsem myslel na kompletně číslicové zařízení, ale toto možná vyhoví taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1025
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 15:18    Předmět: Citovat

když jsem se díval na to schema a viděl jsem ty čtyři poťáky, napadlo mě udělat to něco jako tempomat. Při dosažení stanovené rychlosti stiskem tlačítka tuto rychlost určit jako max a po jejím překročení aktivovat pípák. To by asi znamenalo nějakou paměť..
Horší je, že to nejsem schopen vymyslet. Nebyly by rady ?
děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 15:50    Předmět: Citovat

Použití procesoru jednoznačně.
Popíšu příklad jak je to v Citroenu C3:
Omezení rychlosti je 50km/h, rozjedu se na "tolerantní" rychlost 55km/h, stisknu dlouze tlačítko (>0,6s) a tím se tato rychlost uloží do paměti (pro potvrzení pípne) a nyní se kontroluje, zda nepřekročím 55km/h, pokud ano, začne to dělat píp píp, v momentě kdy rychlost klesne pod 55km/h, pípání přestane.
Krátkým stisknutím tlačítka (<0,4s) hlídání vysoké rychlosti vypnu a nebo opět zapnu s poslední uloženou rychlostí.
Mi osobně by se to líbilo ještě trochu jinak, ono je to opravdu otravné a navíc člověk na to musí myslet, kdy zapnout, kdy vypnout.
Každopádně díky použití procesoru se dá do tohoto vnést i jistá inteligence.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KarelJ



Založen: Jul 23, 2009
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 17:00    Předmět: Citovat

tuhle funkci ma i megane z 1997. ale neni to osazene. staci zapojit vypinac a pri sepnuti vypinace se ulozi aktualni rychlost, kterou kdyz prekrocis, tak zacne pipat. pro deaktivaci se vypinac rozepne. muzu rict ze jsem to pouzival jen par dni a ted uz dlouho ne.

-KJ-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6111
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2011, 18:39    Předmět: Citovat

Jj, zkusil jsem to používat. Po druhém nebo třetím bezdůvodném pruzení, kdy se mapové podklady rozcházely s realitou, jsem to vypnul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1025
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: čt srpen 04 2011, 7:20    Předmět: Citovat

s navigací mám tu samou zkušenost, proto se snažím o jiné řešení. Škoda že to pomocí µP ještě nikdo amatersky neřešil.
Překvapuje mě že to mají některá auta ve výbavě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
iginoiii



Založen: Jul 01, 2010
Příspěvky: 364
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt srpen 04 2011, 8:12    Předmět: Citovat

prepáčte , že sa Vám sem do toho kašlem, ale mne sa ten princíp, čo ste písal na úvod už vopred nepáči. Pretože v momente, keď to budete musieť sám prepínať, tak sa na to veľmi rýchlo vykašlete. Takisto nejsom presvedčený o tom, že nejaké stále pípanie pri prekročení rýchlosti je správna voľba, pretože dosť často, napr. pri predbiehaní potrebujete zvýšiť rýchlosť aj nad dovolenú, a neustále pípanie Vás môže akurát vyrušovať, a odvádzať Vašu pozornosť(tuto asi bude hodne záležať od typu človeka, u seba viem, že by ma pípanie vytáčalo do nepríčetnosti).

Ale aby som len nekecal a načrtol svoje riešenie: veľmi tiché a jemné zapípanie, napríklad tri krát "pí pí pí". To je dostatočné na to, aby som si uvedomil že idem rýchlejšie, a nepípalo by mi to ako zmyslov zbavené. No a potom by som uvažoval nad automatickým prepínaním na základe rýchlosti jazdy: default nastavený na upozorňovanie na 50km/h
prekročím 50km/h, tri krát zapípa, a ak nespomalím pod 50km/h, tak sa prepne na upozorňovanie 90km/h, atď až po 130, a následne každé poklesnutie pod 90 km/h, nastavila by sa hladina 90 atď. Za normálnej plynulej premávky by to nijak nevyrušovalo, no a jediné menšie problémy by to malo napr. na odpočívadle na dialnici, kde by to zapípalo najprv pri prekročení 50, potom 90 v rýchlom slede za sebou.

Samozrejme, mnoho určite nebude súhlasiť nad mojím riešením, čo je správne. Len mi príjde, že najprv treba vymyslieť si filozofiu, ako to spraviť aby to bolo aj použiteľné, až potom rozmýšlať, že AKO. s pozdravom, i
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund