Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stabilizovaný zdroj 12V, 30-40A

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tade7



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st červenec 20 2011, 21:49    Předmět: Stabilizovaný zdroj 12V, 30-40A Citovat

Zdravím,
Abychom se zde zbytečně nedohadovali, sdělím, vše, co vím.
Máme automobilový alternátor bez regulátoru (dává tedy větší výstupní U, sdružené až 35V při 3000 otáčkách). Tento alternátor je poháněn spalovacím motorem o jmenovitých otáčkách 3600 1/min. Budící proud je odebírán z autobaterie (12V). Výkon alternátoru je regulován buzením a otáčkami. Sdružené napětí alternátoru je usměrněno a vše je zapojeno paralelně. Celkem se zde nachází dva tyto alternátory (odběr kolem 10A) a dále je z akumulátoru odebírán proud pro kompresor, LED diody, stykače, ventilátory... Akumulátor o kapacitě 60Ah vydrží při plné zátěži asi 1,5-2h, a to je málo. Potřeboval bych poradit se stabilizovaným zdrojem, který je schopen odebírat proud z vinutí alternátoru a i přes proměnné napětí na svorkách alternátoru (přibližně 0-50V) mít na výstupu 12-14V 30-40A. O zbylé věci, jako přepínání mezi zdrojem a akumulátorem atd. se již postarám.
Jedná se o stroj s elektrickým přenosem výkonu Idea
Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt červenec 21 2011, 5:22    Předmět: Citovat

Tá spodná hranica vstupu (0V) je zaujímavá. Pri trvaní na tejto podmienke vychádzajú výstupné prúdy v ∞, opačná hranica je v pohode. Pri zmäkčení podmienky na 5-10V by sa to dalo troj-štvor fázovým synchronizovaným (tri-štyri trafá) blokovacím meničom technicky zvládnuť najmä z pohľadu prúdov na spínačoch a diódách pri nadzvukových frekvenciách aby to malo aj obstojnú účinnosť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12098
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červenec 21 2011, 5:29    Předmět: Citovat

tade7 napsal(a):
Potřeboval bych poradit se stabilizovaným zdrojem, který je schopen odebírat proud z vinutí alternátoru a i přes proměnné napětí na svorkách alternátoru (přibližně 0-50V) mít na výstupu 12-14V 30-40A


tohle zadání asi není realizovatelné . . .

dal bych tam další alternátor s "origo" regulátorem a tím zajistit dobíjení akumulátoru a ty ostatní stálé odběry při 12-14V 30-40A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5232

PříspěvekZaslal: čt červenec 21 2011, 8:00    Předmět: Citovat

Ten alternátor tu musí zvládat. Když tak tam dejte s větším výkonem. Dnes v autech jsou alternátory běžně 120A a více. A v pohodě s originálním regulátor udrží těch 14,4V na akumulátoru i když děláš možné či nemožné.
Ale mám pocit že s ním točíte moc pomalu a to bude váš problém.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12098
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so červenec 23 2011, 21:50    Předmět: Citovat

tade7 napsal(a):
Potřeboval bych poradit se stabilizovaným zdrojem, který je schopen odebírat proud z vinutí alternátoru a i přes proměnné napětí na svorkách alternátoru (přibližně 0-50V) mít na výstupu 12-14V 30-40A


tohle je přeci nesmysl, to nejde při 0V, aby tam bylo 14V 40A . . .
jeden z těch alternátorů musí pracovat v normálním režimu s orig. regulátorem a dobíjet baterku a k tomuto soustrojí pak může přidělat další alternátor, třeba klíňákem a tomu řídit buzení aby měl na výstupu požadovaný napětí v rozsahu 0-50V . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tade7



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: so červenec 23 2011, 22:38    Předmět: Citovat

citace:

tohle je přeci nesmysl, to nejde při 0V, aby tam bylo 14V 40A . . .


Ano, spoléhám na vaši znalost ZZE. Wink

Nicméně si myslím, že nějáký regulátor půjde sestrojit. Zkusím trošku poupravit klasický stabilizovaný zdroj na 12V. Probém ale bude v tom, že se bude přehřívat, a to ne kvůli těm 40A... Sad

Já potřebuji poměrně vysoký výkon, proto musím mít dva bez regulátoru.
Takže mi asi nezbude nic jiného, než tam dát třetí alternátor. Zde ale bude zase problém s jeho připojením (mám totiž málo místa). Ale něják už to půjde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5232

PříspěvekZaslal: po červenec 25 2011, 15:21    Předmět: Citovat

Pořád nechápu proč je máš bez regulátoru? Ono totiž celé to co chceš dělá originální regulátor a bez problémů. pokud je možno nikdy se neřídí výkonová část jako to děláš ty ale budící vinutí. Je tam právě na řízení. To že naměříš 50V nic neříká o dodaném výkonu.
Takže pokuid chceš 12-14,4V klidně i 50A stačí ti na to jeden alternátor s originálním regulátorem. A nemusíš vymýšlet další věci.
Výkon odpojením původního regulátoru nezvětšíš.
Sehnal bych alternátor z něčeho novějšího. Ty mají v klidu 120A stálá zátěž.
Dal tam převod do rychla ať na něm je okolo 8tis otáček a musí na to jít svařovat.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tade7



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po červenec 25 2011, 20:58    Předmět: Citovat

Jednoduše - těch 50V (přesněji 48V) jde do cize buzeného stejnosměrného elektromotoru. Elektromotor o výkonu několik kW na 12V se nevyrábí (nebo já jsem ho nesehnal), proto jsou bez regulátoru. Regulátor omezuje výstupní U na 12V. Já potřebuji 48V, proto odpojím regulátor Smile . Zároveň musím napájet další věci a ty jsou na 12V. Když je budu napájet z autobaterie, tak ta dlouho nevydrží. Proto se zde naskýtají dvě možnosti: 1. Něco, co mi z proměnného napětí ''vyrobí'' 12V. 2. Další alternátor.
Samozřejmě můžete namítnout, abych jako elektromotor použil nějáké dynamo. Dynamo o takovém výkonu mám, ale je moc těžké a buzení je ze slabšího drátu než vinutí kotvy (proto tam nemůžu pustit moc velký proud). Já ovšem potřebuji sériový elektromotor, a to díky jeho momentové charakteristice. Smile

Jo a ten výkon P=U*I
Kde musí platit, že vstupní výkon (příkon), který dává spalovací motor se rovná výkonu alternátoru+ztrátám.

Kéž by to bylo tak jednoduché jak říkáš. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5232

PříspěvekZaslal: po červenec 25 2011, 21:23    Předmět: Citovat

Jak velký má příkon ten elektromotor?

Proč jsem dáváš vzorec nechápu .....
jestli myslíš to s těmi otáčkami tak každý alternátor má charakterisktiku výkonu na otáčkách....

Dáváš nám moc kusé odpovědi na radu....

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tade7



Založen: Nov 16, 2010
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po červenec 25 2011, 22:03    Předmět: Citovat

Já ale tu charakteristiku odpojením regulátoru měním. Výkon 5kw. A rady jsem se nedočkal, stejně jako když jsem sem kdysi psal o schéma regulátoru 0-12V. Nakonec jsem našel jednoduchý tranzistorový regulátor na americké ''obdobě'' tohoto fóra.
A abychom zde zbytečně nefabulovali Smile, vše je odzkoušené a kupodivu funguje Shocked . Jediné, co jsem chtěl vědět bylo schéma toho stabilizátoru. Poskytl jsem vám více informací, než je nutné a i tak jsem se nedočkal odpovědi.
Loučím se s vámi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po červenec 25 2011, 22:52    Předmět: Citovat

Když chceš z 0V udělat 14V/40A, tak se nediv, že ti nikdo neporadí ... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12098
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2011, 6:04    Předmět: Citovat

tade7 napsal(a):
A rady jsem se nedočkal, stejně jako když jsem sem kdysi psal o schéma regulátoru 0-12V. Nakonec jsem našel jednoduchý tranzistorový regulátor na americké ''obdobě'' tohoto fóra.


nemáš pravdu, už si to nepamatuješ, původní název tvého prvního příspěvku byl "PWM regulace budícího napětí"

. . . odpověď bývá taková, jaký je dotaz . . .

a tohle rozhodně není PWM regulátor
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12366
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út červenec 26 2011, 9:32    Předmět: Citovat

tade7 napsal(a):
Poskytl jsem vám více informací, než je nutné a i tak jsem se nedočkal odpovědi.
Loučím se s vámi.


Má pravdu, chlapec - já hned z prvního dotazu usoudil, co je tazatel zač.

Ještě by měl žádat o vrácení předplatného za internet a bude dokonalý. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund