Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Provedení akce po rozepnutí spínače

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tominosik



Založen: Jan 29, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 18:27    Předmět: Provedení akce po rozepnutí spínače Citovat

Zdravím všechny rádce v mém problému.

Hodlám se věnovat Geocachingu a napadlo mě, že by nálezce krabičky byl odměněn ještě navíc nějakou akcí po otevření krabičky. Mám na mysli například rozezvučení repráčku s famfárou, nebo aspoň zablikání ledky. No a ptám se, jak zajistit, aby se tato akce provedla po rozepnutí spínače. Tedy když nálezce otevře nalezenou krabičku a rozepne tak spínač.

Našel jsem podobné řešení, ale přijde mi docela složité. Nenapadne vás něco jednoduššího?

Taky předem říkám, že jsem poměrně začátečník, takže pomalu na mě. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 18:33    Předmět: Citovat

Možná se ještě dají sehnat medaile za hrdinství a odvahu, které mají dole páku s odpruženým plíškem: vložíš kapslík, natáhneš plíšek a zaklopíš páku.
Pak stačí, aby medaili někdo zdvihl - páka se vyklopí, plíšek praští do kapslíku a o efektní dárek máš postaráno. Měl bys tam ale myslet na zásobu kapslíků, protože je pak nutné použít nový.
Vlastně: prodávají se ještě kapslíky?


Nějak totiž neruzumím tomu, proč musí být spínač celou dobu sepnutý. Nebylo by lepší, kdyby ho víko drželo rozepnutý a obvod se zapojil až po sejmutí víčka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tominosik



Založen: Jan 29, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 18:38    Předmět: Citovat

No to by samozřejmě bylo jednodušší, ale na tohle mě nenapadla konstrukce... Zkusím sem namalovat tu mou konstrukci a možná časem přijdu já, nebo vy na lepší. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tominosik



Založen: Jan 29, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 18:51    Předmět: Citovat

Takže takhle nějak jsem to vymyslel já...


geo.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  geo.png
 Velikost:  34.65 kB
 Staženo:  41 krát



Naposledy upravil tominosik dne st červen 29 2011, 19:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 19:02    Předmět: Citovat

Tak použij rozpínací kontakt (nebo použij mikrospínač, většina jich má přepínací kontakt, a zapoj ten, který je v klidu sepnutý) a umísti ho tak, aby držel víčkem stlačený, tedy vypnutý.
Nebo existuje i ta možnost, že použiješ elektrolyt, tak 100uF/6V nebo větší kapacitu, zapojíš ho na středový kontakt přepínače.
Dokud bude víčko zavřené, bude elektrolyt připojený k baterii, ta ho bude udržovat nabitý a naformovaný. Svodový proud při tomto napětí nebude větší, než spotřeba hodin s krokovým motorkem, takže alkalinky tužkovky tak vydrží i rok a něco.
Když se víčko zvedne, odpojí kontakt nabitý elektrolyt od baterie a připojí ho k samobudicímu piezoreproduktorku, vybije ho do něj, a ten si kvikne nebo dokňourá (podle kapacity elektrolytu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tominosik



Založen: Jan 29, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 19:09    Předmět: Citovat

Teď mě napadlo: co tak použít jazýčkový magnetický spínač? Funguje tak, že se sepne při přiblížení, nebo oddálení magnetu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 19:13    Předmět: Citovat

Dělají se spínací i rozpínací, ale i to jde oblbnout - pod spínací kontakt dáš magnet, který ho drží sepnutý, nad něj druhý magnet, natočený tak, aby rozepnul. Když dáš jeden z magnetů o kousek dál, jazýček sepne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tominosik



Založen: Jan 29, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 19:15    Předmět: Citovat

Tak to by bylo asi nejméně bolestivé řešení, že? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19597
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 19:26    Předmět: Citovat

No, u telefonů s rotační číselnicí jsme takto upravený jazýček používali ke zkratování kontaktu ki v číselnici. Dokud se na skříňku nepřiložil ve správném místě ten správný magnet, nikdo si žádné číslo nevytočil, protože kontakt byl zkratovaný a nepřerušoval (bez magnetu si zavolal jen ten, kdo to číslo stíhal vyťukat vidlicovým přepínačem, ale takových ani tehdy po světě moc neběhalo).
Ostatní funkce telefonu zůstaly nedotčené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tominosik



Založen: Jan 29, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 19:53    Předmět: Citovat

Jojo, díky. Už to mám v hlavě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6116
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 21:00    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...bez magnetu si zavolal jen ten, kdo to číslo stíhal vyťukat vidlicovým přepínačem, ale takových ani tehdy po světě moc neběhalo...

Umím. Na vojně jsem měl spoustu času to trénovat na bakeliťáku se zaplombovanou číselnicí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32084
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červen 29 2011, 22:19    Předmět: Citovat

Bať. Nebyls sám kdo takhle oj*bával erár... Lebo je to už promlčený, můžu se přiznat k témuž...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2596

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2011, 7:41    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Nebyls sám kdo takhle oj*bával erár...
Na vojně, tam co jsem sloužil, byla manuální ústředna. Telefonisti co tam sloužili (a jejich dobří kamarádi) si mohli zadarmo zavolat domů - objednali si meziměstský hovor u poštovní spojovatelky: "Půjč mi (třeba Humenné).." a spojovatelka věděla, že ten hovor nemá účtovat.
Vyťukání čísla na vidlici zase není takové umění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32084
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2011, 10:10    Předmět: Citovat

Ale když se vrátím k tématu - rozhodně bych nějakou podobnou "nástrahu" do geocachingové schránky nezapojoval tak, aby se aktivovala ROZEPNUTÍM spínače - už jen proto, že sepnutý kontakt předpokládá určitý klidový proud, který i když minimálně, tak přece jen neustále vyčerpává napájecí zdroj - nebudeme přece předpokládat, že někdo napojí takovou schránku na poklady na fotovoltaický panel nebo dokonce na rozvodnou síť. Většina mikrospínačů je trojvývodová a fungují převážně jako přepínač, takže lze najít kontakty, které jsou při stlačení rozepnuté a při uvolnění se sepnou - a na tento pár zapojit dané "pištidlo" nebo podobnou věc. Sám jsem na podobném principu před několika lety "spáchal" ozvučenou dětskou pokladničku - vhozená mince propojila pružné strunové kontakty umístěné střídavě po stranách kanálku pro minci tak, že se v klidu nemohly dotýkat. kovová a samozřejmě vodivá mince je zkratovala, čímž spustila CMOSový časovač 555 a ten svým výstupem aktivoval hudební modul z vykuchaného "ozvučeného" blahopřání. I zde byla funkce aktivovaná SEPNUTÍM kontaktů - klidový odběr CMOS 555 ve funkci čekajícího monostabilního KO (časovače délky melodie) úspěšně konvergoval k nule...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund