Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

FISHER CA-869 2x120W - chybné zapojení od výrobce ??!!

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
johnyw



Založen: Aug 09, 2009
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st únor 09 2011, 19:40    Předmět: FISHER CA-869 2x120W - chybné zapojení od výrobce ??!! Citovat

zdravím všechny vespolek, řeším takovýto problém. Pointa je v tom, že se domnívám, že Japonci udělali při výrobě tohodle zesiku docela zásadní chybu, nicméně si jí možná nikdo dosud nevšiml (alespoň jsem při hledání na netu nikde neobjevil ani zmínku o tomhle problému). Ty zesíky se normálně prodával y v obchodech, dodnes ty zesiky hrajou k plné spokojenosti uživatelů .. a to přesto, že je tam dle mého fatální problém. Ale protože mi to vše připadá velice podivné, a jsem z toho taký velaký zmetený, dávám to sem k všeobecné diskuzi.

Známý dotáhl na opravu tenhle zesik, prý nehraje jeden kanál. Oprava trvala 5 min, vadná pojistka za relátkem, připínajícím repro. A teď přijde to hlavní, rozhodl jsem se ještě před ozkoušením zesiku přeměřit pro jistotu nějaká ta napětí a seřídit offset. A světe div se ... měřím na koncovém stupni v bodě, kde dle SM má být 64,5V a ono je tam jen 34V ... hmmm. divné říkám si. Dívám se do SM a jak tak koukám, tak si říkám, hmm, asi se spletli a napsali tam namísto 34V těch 64,5V. Pak se podívám ještě jednou a říkám si ... to je divné, že by hlavní symetrickou napájecí větev +/-64,5V (body A,B ve schematu, který přikládám pod textem) táhli k budicímu stupni a k výkonovým koncovým tranzistorů by dotáhli jen symetrických +/-34V (body D a E), navíc filtrovaných mnohem menší kapacitou (4700/40V). Kur.va, to by mělo být když už, tak přece spíše obráceně, říkám si ... takže znovu vše přeměřit a překontrolovat ... no vše sedí, až na to, že na koncových tranzistorech je napětí, které neodpovídá hodnotám v SM (a je tedy poloviční než by mělo být).

Pro zkoušku zapnu zesik a volume naplno doprava ... zesik hraje krásně, vše bez problému, až na to, že si říkám .. tohle ale nemůže být 120W, to by asi moje bedny nevydrželi .. takže potvrzení mé teorie o tom, že v zesilovači je špatně provedený rozvod napětí ?? no říkám si, tomu použitému napětí 34V by ten výkon odpovídal .. tak 60-70W ... víc ty moje bedny asi neudejchaj

vše je to takové divné, říkám si, a hned mne napadá co se podívat do nějakého SM hodně podobného modelu .. takže si hned otevírám SM pro model CA-866 a CA-870, což jsou takřka totožné modely s malinko obměněnou výbavou, ale hlavně udávaný výkon a celé řešení napájecí části je velmi podobné ... no vida ... všude je napsáno že na těch koncích má být tak kolem těch 65V.

Takže si říkám, že přeci není možné, pokud ten výkon má být stejný, aby se to tak zásadně lišilo. Mám chuť to zapojení tedy předělat (dle mého to bude jen přepojení 4 drátových propojek- viz.obr.circuit board), ale ještě než to udělám, rád bych slyšel nějaké vyjádření od jiných odborníků. Předem díky za jakýkoliv podnět.

a ještě pro zajímavost jak ten zesik vypadá uvnitř (není to přesně ten můj, ale našel jsem to na netu) pro ilustraci to postačuje

kód:
http://obrazki.elektroda.pl/6340872900_1295715306.jpg



Fisher CA-869_SD.pdf
 Komentář:
schema zapojení

Stáhnout
 Soubor:  Fisher CA-869_SD.pdf
 Velikost:  237.08 kB
 Staženo:  277 krát


Fisher CA-869_CB.pdf
 Komentář:
circuit board

Stáhnout
 Soubor:  Fisher CA-869_CB.pdf
 Velikost:  123.22 kB
 Staženo:  198 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: st únor 09 2011, 20:29    Předmět: Citovat

Zkus se zamyslet nad tím, k čemu je v tom zesilovači obvod značený jako switching circuit (Q545/546 a obvody okolo)

EDIT : Mimochodem, nefunkčnost tohoto obvodu může způsobit i to, že zesilovač nepojede na plný výkon... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Generalsound



Založen: Nov 20, 2009
Příspěvky: 324
Bydliště: Doma, kde asi?

PříspěvekZaslal: st únor 09 2011, 21:17    Předmět: No ! Citovat

Pán asi poprvé viděl zesilovač v H třídě. Very Happy To se má asi takhle : Při malém rozkmitu je koncový stupeň napájený polovičním napětím a když se výstup blíží té polovině - nějakých cca 5 - 10V, sepne se tranz. spínač a přivede celé napájení na koncové Tr. Vyrovnávacímu proudu mezi větším a menším zdrojem zabrání rychlá dioda.Výsledkem je vyšší (asi 80%) účinnost celého zesilovače. Já však osobně ve svých konstrukcích používám ne spínače, ale další lineární stupeň, který při větším výstupním napětí udržuje tu spodní větev cca 5V nad výstupem. Až do limitace, pochopitelně. Nejsou takové nároky na rychlost spínačů. I když na druhou stranu,teď zrovna pracuju na zapojení, kde horní spínače pracujou v pulsním režimu a měl bych se dostat s účinností až k 90%. Tam je těch 5V na konc. už od výstupní nuly. Bude to modul 2kW zesilovače určený pro buzení subbasů. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
johnyw



Založen: Aug 09, 2009
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: st únor 09 2011, 21:18    Předmět: zesik Citovat

díky moc, tak to teda čumím, to mne opravdu nenapadlo ... jinak hned jsem to proměřil, ten řídící obvod funguje skvěle ... podle okamžitý potřeby si to přidává napětí na konci jak potřebuje ... no chytrý japonci, a já (blbej čech) je chtěl hanět Laughing

jinak teda musím přiznat, že jsem na nějakou takovouto informaci narazil již předtím při mém pátrání na jednom německém foru ... autor si ale také nebyl zcela jistý, zda-li to tak může pracovat .... a protože jsem se s tímhle fíglem setkal poprvé ve své praxi, tak jsem si spíš říkal, že to je nějaká blbost, proč by to takhle proboha řešili ... a teď mi to dochází proč to tak řeší ... velice elegantní záležitost ... čumím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Generalsound



Založen: Nov 20, 2009
Příspěvky: 324
Bydliště: Doma, kde asi?

PříspěvekZaslal: st únor 09 2011, 21:33    Předmět: Citovat

No tohle zapojení se už dlouhou dobu používá v profi zesilovačích velkých výkonů. Už co pamatuju jakožto pubescent jsem jednou opravoval Carver a ten měl dokonce 3 hladinovej zdroj! Teda 6ti , protože symetrickej. Pochopitelně. No a už se to dostává i do spotřebky, protože větší účinnost znamená menší chladič, trafo... I když spotřebka už se dneska ubírá cestou digitalizace a zesilovačů ve třídě D, nebo T. Ale tam nejde o qalitní zvuk... Nemám pravdu, Honzo? Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Generalsound



Založen: Nov 20, 2009
Příspěvky: 324
Bydliště: Doma, kde asi?

PříspěvekZaslal: st únor 09 2011, 21:45    Předmět: Citovat

No dobře, tak někdy v 18/19, ale to jsem ještě chováním byl jak pubescent. Teď už o trochu míň Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
johnyw



Založen: Aug 09, 2009
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: čt únor 10 2011, 9:29    Předmět: zesik Citovat

jjj, pánové, je to tak ... zlatá éra analogu, kdy se výrobci opravdu snažili zaujmout zákazníka nějakou tou svojí "špecialitou" a hlavně vše bylo poctivě uděláno, a nic se neojebávalo za účelem úmyslného zkrácení provozní doby přístroje ... což je dnes běžným zvykem i u renomovaných výrobců .. tenhle zesik je z roku 1987, hraje to super ... a dalších 20 let asi spokojeně bude dál ... a pokud by se vyměnili všechny kondiky ... tak asi klidně dalších 100 let
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund