Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Multimetr má posunutou stupnici teploty

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peca



Založen: Aug 01, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 21:57    Předmět: Multimetr má posunutou stupnici teploty Citovat

Zdravím, na nepájivém poli jsem testoval obvod s termistorem. Termistor jsem ohříval hrotem trafopáječky a v bodě dotyku termistoru a hrotu trafopáječky jsem ještě přidržoval teplotní sondu a měřil jsem teplotu. Tento postup jsem několikrát opakoval a bez problému. Při měření jsem ohříval hrot trafopáječky cca na 100°C, teplota na hrotu trafopáječky nikdy nepřekročila 120°C když jsem tam měl přiloženou sondu. Sonda je asi do 300°C. Najednou ale při jednom měření zobrazovaná hodnota teploty skokově vylítla asi o 130 stupnů nahoru. Nyní multimetr teplotu měří "správně", ale vždy ukazuje o těch 130°C víc.

Mohla trafopáječka odpálit něco v měřáku i přes kabel sondy, který je asi metr dlouhý? Sondou to totiž není. Bez sondy nebo i s jinou sondou má měřák stále stejnou odchylku. Ta sonda, se kterou sem to měřil stále funguje.

Jedná se o multimetr FKtechnics FK64L.

Předpokládám, že když všechny funkce multimetru fungují a jen je posunutá stupnice, tak že to bude nějaká drobnost. Jen mě vrtá hlavou, jak je možné, že se to stalo tak najednou a co ted s tím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32041
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 21:59    Předmět: Citovat

Jo hochu, trafopáječka je sviňa. Ta odpálí elektromagnetickým impulsem skoro cokoliv klidně i na metr daleko...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5029
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 22:55    Předmět: Citovat

Tak to jsem měl veliké štěstí, že jsem s ní pájel desítky let, a nikdy mi nic neodpálila. A bylo to o hodně blíž, než metr.

No , ale taky se mi stalo, že jsem měřil digitálním multimetrem asi za 40DM napětí asi 20V a on zničeho nic přestal měřit a bylo po něm. Měřáky někdy přestávají fungovat.

Peca: Nezdá se mi tvůj popis. Předně, je to termistor nebo termočlánek?
Spíš asi termočlánek.
Za druhé - je podle mě docela těžké až nemožné udržet běžnou trafopájkou teplotu 100stupňů. To bys musel prstem dělat PWM asi tak rychle jako ABS v autě.
To mi spíš připadá, žes tam měl blbý teplotní dotyk, který se pak zlepšil.

Teď ukazuje měřák při pokojové teplotě 150 stupňů? Se všemi sondami?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peca



Založen: Aug 01, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 1:40    Předmět: Citovat

Myslím, že můj popis je stručný a jasný, ale ještě to upřesním.


- Teplotní sonda je samozřejmě termočlánek. Ohříval sem termistor, ale to je už celkem jedno (prostě mám na nepájivém poli zapojený obvod, ve kterém je termistor a ohříváním termistoru jsem testoval funkci obvodu a zároven sem si termočlánkem (neboli sondou) měřil tu teplotu - co je na tom nejasné? Very Happy ) .
- Těch 100°C sem tam samozřejmě neměl ustálených ani náhodou, ale kolem 100°C sem vždy vypnul páječku a když to klesalo, tak sem jí zase zapnul atd. Dotyk jsem měl pořát stejný. Reálná teplota termistoru se pohybovala kolem 40 - 60°C, pouze na tom hrotu bylo kolem těch 100 - 120°C v maximech a teplotu jsem měřil přímo na hrotu. Myslím, že tohle nemá cenu řešit. Podstatné je, že teplota nepřekročila maximální dovolenou teplotu a ani se k ní nepřiblížila.


Ano, při pokojové teplotě to ukazuje 150°C. I se sondou, i s druhou sondou i bez sondy (bez sondy ukazuje asi o 2 stupně jinak, což dělalo i dřív). Když připojím sondu a začnu jí ohřívat, tak to vypadá, že teplota roste tak, jak růst má, jen to prostě ukazuje o 130 více.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 11:18    Předmět: Citovat

Teplotná sonda u tohoto prístroja je typu "K"
http://www.maret.sk/pdf/5/SondyK.pdf

Preto s určitosťou sa jedná o meranie malého napätia - rádovo mV. Nie je možné, že používaš iný rozsah? No ak používaš správny rozsah, potom bude závada v obvode mV-metra, pravdepodobne v súčiaskách na nastavenie zosilnenia /je príliš veľké/.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peca



Založen: Aug 01, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 14:20    Předmět: Citovat

Na měřáku je na měření teploty pouze "jeden rozsah" - jen jedna pozice otočného přepínače. Určitě je něco špatně uvnitř multimetru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9791
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 14:22    Předmět: Citovat

Jestli tam máš termoelektrickou sondu (typ "K"), zkus v multimetru zkratovat tu zásuvku pro ni. Multimetr Ti musí ukázat pokojovou teplotu. (srovnáš podle teploměru, akorát nech měřák nějakou dobu odložený na stole). Pokud Ti ukazuje něco jinýho, máš v něm závadu:
Termočlánek je smyčka, pájka má smyčku. dvě smyčky u sebe - indukce. Hrotem trafopájky prochází kolem 200A a tudíž i magnetizmus kolem hrotu je značný. Termočlánek funguje na principu rozdílu mezi horkým a chladným koncem. Chladný konec je "nastavován" na správnou hodnotu vnitřní elektronikou měřidla. Zkrátka měřák musí vědět, jaká je okolní teplota, aby podle ni mohl měřit teplotu hrotu.. A ty napěťový úrovně jsou tam dost nízký při měření..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peca



Založen: Aug 01, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 21:30    Předmět: Citovat

To je ono!

Zkratoval sem vývody a nic, tak jsem připojil sondu a zkratoval sem vývody na konektoru připojené sondy a taky nic. A tak jsem kouskem drátu ty vývody zkratovával několikrát a najednou to místo 150 ukazovalo 132, pak to zase mělo trochu tendenci růst. Kouksem drátu jsem na připojené sondě přerušovaně zkratovával vývody a jednou za určitý čas teplota klesla vždy asi o 20 a pak zo tak o 5 zase povylezlo a pak to tak minutu nechtělo slízt a až za nějakou dobu to zase skokově kleslo o těch 20 atd. Postup jsem opakoval tak dlouho, dokud jsem se nedotal na hodnotu 30. Najednou mi tam ale skočilo 14. Po odpojení sondy ukazoval 22, se sondou 14. Tak jsem měřák vypnul. Zachvíli jsem ho zapnul a se sondou ukazuje nyní 21 a bez sondy 22. Když jsem dal sondu do vroucí vody, ukazovalo mi to 98°C. Takže myslím, že je to celkem v toleranci.

Díky moc za radu. Nenapadlo by mě, že takovýmto zvláštím způsobem se mi podaří chybu napravit. Doufám, že od ted mi už bude ukazovat správně a že mi nebude ta stupnice zase někam pochodovat. Až budu příště něco zahřívat, tak to udělám mikropáječkou a né trafopáječkou.. Smile A nebo si to vytáhnu na kus drátu a budu na to foukat horkovzduškou Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 21:48    Předmět: Citovat

Opravdu zajímavé vyřešení problému Laughing ! Pokud mu to vydrží, tak buď rád, že to tak dopadlo. Zajímalo by mě, jestli to bude tu teplotu měřit i dál dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund