Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj naftového topení 6BON3 24V
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Discovera
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 9:00    Předmět: Zdroj naftového topení 6BON3 24V Citovat

Zdravím všechny kutily.

Potřeboval bych poradit s mým problémem naftového topení.
Naftový bufík jsem doposud provozoval na půjčeném zdroji 4,5A 24V, i když jsem měl svůj už postavený, ale nebyl zapojený. Teď jsem ho vrátil a napíchnul tam svůj..jenže žhavící svíčka se při vyplém stavu (ventilátor a čerpadlo nafty) rozžhaví asi po 12s, jenže už nedokáže udržet svíčku rozžhavenou když zapnu ventilátor s čerpadlem....výrazně poklesnou otáčky a svíčka "zhasne" je jen teplá. Problém je, že potřebuji ještě po zapnutí ventilátoru s čerpadlem ještě asi 5s držet žhavení jinak jej nenakopnu.

Foto viz zde 4 fotka http://skoda-virt.cz/cz/forum/kde-co-a-jak/123993-bufik/

Zdroj je toroid 24V 4,16A, usměrňovací 25A můstek a3300u/35V kondík.
Jsem limitovaný prostorem a zdroj nový koupit nemůžu Sad Poraďte, jak vykompenzovat slabý zdroj....jedná se jen o tu chvíli žhavení...prostě svíčka žere ze zdroje všechno a silně se zahřívá toroid..málem sem ho vyškvařil....mimo žhavení se zdroj ani nezahřeje a je stabilní a dostačující pro obě rychlosti ventilátoru včetně čerpadla. K mé smůle jsem neměl sebou multimetr abych změřil proud v zatíženém stavu a napětí Sad

Myslíte, že by stačilo dát místo kondy 3G3/35V 4 kusy elitů tak 4G7 nebo 6G8 na 50V? ...Jak říkám potřebuji přečkat jen chvíli, kdy to žhaví.

Díky za cenné rady.
Návrat nahoru
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 9:36    Předmět: Citovat

Skontroluj svorky (dotiahnuť).
Kondenzátory na 15...20 sekúnd pri odbere 5A by museli byť súúúúper veľké. Určite oveľa večšie ako poriadne trafo. To pokrytie krátkodobého zaťaženia by sa dalo poriešiť 24V batériou, ktorá by sa pripájala automaticky a po... sa dobíjala.
Primitívne paralelne ku kondenzátorom to pôjde tiež, ak napätie počas horenia nepresiahne 28V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Discovera
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 9:58    Předmět: Citovat

Chceš říct, že tady mě 4-5kondiků o kapacitě 6800u/35V (50V) nikterak nepomohly? Sad Já nemám žádnou baterii 24V a řešení jak je na obrázku bylo řešeno jako mobilní přenosné topení jenže jsem blb vůbec nepočítal s tím odběrem. Bufík má na štítku 4,5A a při koupi trafa mi bylo řečeno, že tento bude stačit. Snažím se najít řešení (jestli vůbec je), které by zachovalo celkové zapojení bez potřeby nějakého dalšího zdroje. Mě de o to, abych byl schopen zdroj udržet na hodnotách jaký zdroj má po dobu asi 5s i se zaplým ventilátorem a žhavením.
Zdroj na prázdno má 31V. S kondíkama na 50V by se to doufám nevyšplhalo na víc jak 28V (nevím jak moc bude náchylné čerpadlo to má reostatem minimální rozptyl doštělování rychlosti podávání nafty)
Návrat nahoru
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 14:26    Předmět: Citovat

Môžeš tam daj aj 80V kondíky,..... ti to nepomôže. Pri 6800uF by to bolo potrebné cca 400...500ks aby 5 sekúnd udržalo sa napätie a odber v požadovanom rozsahu.
tak 22 až 24 ks tužkových (1500mAh) akumulátorov by to spravilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 15:31    Předmět: Citovat

Dvě 12V gelovky v sérii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 15:43    Předmět: Citovat

Ku dvom gelovkam treba aj 27,8V obmedzovač, preto píšem o väčšom počte monočlánkoch, aby sa neprebíjali. Ale v pohode 14 článkov olova keď by bola taká možnosť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nekmil



Založen: Mar 06, 2005
Příspěvky: 787
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 16:04    Předmět: Citovat

Toto topení bývalo v T148 u T815 byl modernější typ a ten měl při startu tuším odběr 400W a při běhu 90W. Myslím, že ten startovací odběr bude podobný( žhavící svíčka si vezme svoje).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 16:34    Předmět: Citovat

No a z toho vyplýva, že odber pri štarte je 16,6A. Takže žiadna batéria kondíkov to nezachráni, len trafák s minimálnym prúdom 15A alebo viac.
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Discovera
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 18:36    Předmět: Citovat

To nekmil: Ano 6BON3 je z Tatry 138-148 (dodatečně se dávali i do V3S skříňé verze-za řidičem pod skříňí). No jestli to má zhruba takový příkon při žhavení, tak to se divím, že to trafo ještě žije...640kč v hajzlu Sad hlavně že má 100VA...to abych koupil 150VA toroid:-( no tak půjde na aukro za 300.

To helios: Tak ten zdroj co jsem měl zapůjčený musel mít víc, než bylo uvedeno na nalepeném šťítku (uvedeno 4,5A). Žhavící svíčka:-( kámen úrazu....ale už mi kdosi říkal, že když v 148 používali bufík, tak po čtrvtém nakopnutí, už měli problém Tatru nastartovat.....
Návrat nahoru
nekmil



Založen: Mar 06, 2005
Příspěvky: 787
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 18:40    Předmět: Citovat

"tak po čtrvtém nakopnutí, už měli problém Tatru nastartovat....." proto se bufík startoval až po nastartování motoru Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4511
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po listopad 22 2010, 19:13    Předmět: Citovat

Dufam ze prierezi dratov mas vhodne dimenzovane....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Discovera
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 0:00    Předmět: Citovat

To Atlan: podle manuálu 2,5ku. V originálu od výroby byly stejné. No trápit se s tím nebudu koupím hold 150VA toroid co už dalších 750kč v kýblu, ale teď to nezabalím.
Návrat nahoru
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 0:14    Předmět: Citovat

To chceš akože 100VA trafák nahradiť 150VA a dúfať, že to bude v poriadku? Pri takom odbere, ako má žhavič? Shocked Nezaškodilo by trošku matematiky Wink Odhadujem, že na správnu teplotu bude potrebovať okolo 10A, takže pod 250VA ani nemá význam uvažovať, ak to teda má aj niečo zapáliť Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Discovera
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 8:41    Předmět: Citovat

To PeteBurns: Matika mi nedělá problémy...problémy mi dělá přepočet VA na A...
Co se týče mýho výstřelu do tmy s 150VA berupodle katalogu, kde toroid, který chci koupit má 16,25A na 24V a je u něj napsané 150VA. Nikdy jsem nemusel VA....jsem radši za údaj v A. Můžeš si myslet co chceš...Asi tak.
Návrat nahoru
Discovera
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út listopad 23 2010, 9:00    Předmět: Citovat

Který mám tedy raději vzít?

http://www.ezk.cz/e-shop/obalka.php?id=37574 250VA Proud nevím jestli tam je napsané 1,41 nebo 16,41A je za nepěkných 1049Kč ale průměr je pro mě o dost větší 130mm

nebo

http://www.ezk.cz/e-shop/obalka.php?id=25270 300VA 12,25A průměr 118mm za cenu 1099Kč
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund