Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Digitalizace filmů S8 a N8

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19604
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 03 2010, 19:13    Předmět: Digitalizace filmů S8 a N8 Citovat

Máte někdo zkušenosti s kopírováním 8mm filmů v maximání dostupné kvalitě do digitálu?
Mám jich tu totiž bednu z osmdesátých let.
Před lety jsem přetáčel tyto filmy jako kino-rip kamcorderem přímo na VHS. V nočním režimu ta kamera měla dostatečně dlouhou expoziční dobu, takže přerušování světla závěrkou projektoru není v záznamu vidět. Ovšem kvalita záznamu na VHS má svá omezení, takže nevýhody takového přepisu se v tom ztratily. Až na jednu - dlouhá expoziční doba sice spolehlivě potlačila vliv nesynchronní závěrky pod pozorovatelnou míru, ale pohyb je trhaný. CCD kamera zjevně snímala méně, než 10 snímků/s a na pásek je ukládala s "televizní" frekvencí 25.
S více otevřenou clonou se frekvence zvýšila, ale zase začal jas obrazu "dýchat".
Problém je v nemožnosti synchronizovat kameru se závěrkou: projektor promítne každé políčko 3x, než dojde k posuvu filmu. Ani při frekvenci 18 snímků/s (Super8), ani při frekvenci 16 snímků/s (Normal8) a nakonec ani při frekvenci 24 snímků/s (oba formáty) nelze bez pozorovatelné změny rychlosti pohybu a tedy i trvání filmu dosáhnout synchronního stavu.

Existuje ještě dnes nějaká kamera, která by si s tím poradila rovnou do digitálu?
S kamerou SCC-303P, kterou jsem zachránil před vyvezením na SD, jsem neuspěl. Sice s USB video grabberem z Lídlu za pětikilo spolupracuje naprosto pohodově a kvalita obrazu naprosto vyhovuje (netrvám na HD natož na FULL HD, on originál z Admiry stejně o mnoho víc detailů neobsahuje), ale, i když v menu nastavím nejdelší čas závěrky (ten se nezobrazuje), je to podle technického popisu pořád 1/60s a obraz zesvětluje a ztmavuje.

Případně: neválí se někomu doma telecine-konvertor s plynulým pohybem předlohového filmu a zrcadlovými bubny, pokud možno zachovalý, bez vůle v převodech, který logicky nemá závěrku a umožňuje tedy při kopírování používat pro projekci i záznam dvě naprosto navzájem nesouvisející frekvence? Aspoň na zapůjčení na dlouhé zimní večery.

Tím výše zmíněným video grabberem jsem prohnal ty kopie z VHS. Tento převod dopadl výborně, ale o nectnostech (zejména krokování) záznamu jsem psal už nahoře, navíc VHSková neostrost mi nekoresponduje s objemem dat - ve formátu mpeg2 to dělá skoro 80MB/min. To takového souboru by se mělo detailů vejít víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
peatre



Založen: Nov 26, 2007
Příspěvky: 39
Bydliště: Malacky

PříspěvekZaslal: po říjen 04 2010, 12:53    Předmět: Digitalizacia Citovat

Noo ja som zo svojej 8mm kamery digitalizoval video tak ze som do zpodnej casti papierovej krabice z PUZZLE vyrezal strvorcovu dieru velkosti trosku mensej nej A4. Do vyrezanej diery som pomocou obojstrannej lepiacej pasky prilepil palzakovy papier. Nie taky ten matny ale zohnal som taký s jemnejsim zrnom. Teraz som dal s jednej strany premietacku, ktora premietala na palzakovy papier ( krabica z PUZZLE postavena na stojato tak aby premietačka premietala na palzakovy papier v nej nalepeny. Z druhej strany rovno oproti bola kamera. Tym padom bola dostatocna svetelnost obrazu, obraz nebol deformovany a podobne. Jedine čo v tomto pripade bolo treba riešiť bolo zrkadlovo obratiť vysledny zaznam nakolko tento sposob snimania zrkazlovo obrati obraz. Obraz som snimal kamerou Panasonic GS-400 ktora ma pro cinema režim kedy nieje obraz snimany na 50 polsnimkov ale na 24 plnych snimkov co je hlavne teraz kde vysledny zaznam prehravas na LCD ktore neinterlejsovany obraz maju radšej je to vhodnejšie. Dokonca som kedysi na Ebay videl niečo podobné čo vyrabala nejaka firma na digitalizaciu zaznamov.
_________________
Bezpečnost pri práci je dúležitejší než práca samotná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7105
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út říjen 05 2010, 13:49    Předmět: Citovat

Mám kamaráda kinoamatéra. Zeptám se ho, jestli nezná někoho kdo má na tohle profi nebo alespoň poloprofi vybavení.

Vím, že se na to vyráběli "skenery", jeden řádek ccd a plynulý pohyb pásu, ale nikdy jsem neslyšel, že by se někomu povedlo něco takového postavit podomácku (neúměrně pracné).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19604
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 05 2010, 17:19    Předmět: Citovat

Také to nehodlám stavět, i když se přiznám, pohrával jsem si s tou myšlenkou nějakou dobu, jak se snímáním okénko po okénku a pozdějším převodem z 18 na 25 snímků/s v počítači, tak s flyingspotovým snímačem, ale komplikace s vytvořením rastrů na prosvětlovací obrazovce byly příliš velké.
Zdaleka to není jako kopírovat N8 na S8 pomocí dvou kamer, zrcátka a 80mm objektivu z Flexarety. Jedna kamera sloužila za projektor, druhou (ta byla postavená na hlavu) se fotilo pěkně po jednom políčku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7105
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út říjen 12 2010, 11:57    Předmět: Citovat

Tak s kamarádem jsem mluvil. O nikom, kdo by měl skener na osmičku, neví. Možná se ještě příležitostně poptá. Ví akorát o někom, kdo má muzeální snímač 35mmm, jenže hlavní prvek, snímací elektronka, je vadná.
O možnosti přestavět stolní skener na skenování filmů On tvrdí, že kdyby to bylo tak jednoduchý, tak se to používá běžně.
Já tvrdím, že je jen příliš malá poptávka.

Informoval jsi se, kolik by to stálo v nějakém fotostudiu, které má mašinu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4258
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út říjen 12 2010, 13:17    Předmět: Citovat

já si nechával digitalizivat osmičku ve firmě Myfilm z Hnojníka cena rozumná kvalita dobrá. pak jsem to ve vegasu stříhal a upravoval už podle svého gusta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19604
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 12 2010, 13:49    Předmět: Citovat

Díky, mrknu na to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund