Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2014, 21:11    Předmět: Nabíječka Citovat

Tyto nabíječky jsem vyráběl už asi před 10-12 roky. Je to z A Rádia č.4/ 1996. Dva kusy ve kterých jsem použil upravené trafo na jádru VN TR z ČB TV chodí perfektně, max I 10A. Ten časovač jsem nikdy nepoužil a mám tam vyráběné měřidlo s LED displejem. Mám upravenou novou desku, ta původní se mi moc nezamlouvala. Zůstal mi tady pohrobek v podobě skoro osazené originál desky s původním trafem a vzpomínka na to, jak jsem to nemohl rozchodit. Času mám dost tak jsem si řekl, že by v tom byl čert, abych to nerozchodil. Podařilo se, ale strašně mi topí R13, původně 27k/2W. Mám 39k/ 5W!! Topí až smrdí... Zkoušel jsem upravovat hodnoty, ale bezvýsledně...
Jinak chodí jak má, s tím trafem nebude asi problém i 6A. Ale štve mě ten odpor. Teď mě napadlo trafo. Záviťák jsem vyloučil a tak jsem změřil L. Autor píše nastavit mezerou 0,5 až 1 mH, což je podle mně dost velká tolerance. Naměřil jsem 750uH. Tak nevím. Dneska jsem to druhé rozebral a zvětšil mezeru na L= 600uH a chci zkusit ta trafa přehodit, co to bude dělat. Jestli to nepomůže, tak už nevím co s tím. Dám sem odkaz na průběh co jsem naměřil na sekundáru. Primár je totožný, pouze je tam asi 700 V šš.
Video průběhu na sekundáru trafa.
https://mega.co.nz/#!1FtyCJQC!SQKI_hSYm0VBDa3RMWVIkKYgHkX8ZguyvKXLrSyNQ3U
Jedná se mně o horizontální část toho průběhu která je rozkmitaná jak sviň. Upravené TR z TV tam má krásnou vodorovnou linku.Ještě k těm 2 kusům s upraveným trafem. Ty šly hned jak šlak. Je jsem vůl nezměřl L těch traf... Ale to už je asi jediná a poslední možnost. Děkuji všem předem. Laughing



IMG_20140215_155753 (2).jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20140215_155753 (2).jpg
 Velikost:  82.8 kB
 Staženo:  411 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 8:12    Předmět: Citovat

a/- s menším C8 by sa strata na R13 zmenšila cca o 35....50%. Na môj vkus by stačil oveľa menší(1/10...1/50), aby bolo RC=max2µs. !edit4 kecám !!
b/- Dobré by bolo vidieť DPS...D4 a C8 by mali uzatvárať svorky 1-2 trafa s minimálnou parazitnou indukčnosťou. edit 5: videl som PCB...je to OK.

edit:
Na primáre ak je na IRF840 700Všš to je potom ten tranzistor hrdina post mortem.
edit2:
nebude trafená dióda D4? V tom prípade sa na odpore bude strácať cca 3W.
edit 3:

Za normálnych okolností na C8 bude cca 150V (aj pri 10nF). Na R13 bude strata okolo 0,6W/39k (0,85V/27k). Pri zmenšení C8 možno trochu ušetriť (ale to je asi zbytočné pri takej nízkej strate).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 10:04    Předmět: Citovat

Trand tam je teď 2SK2611 a je ledový! C8 mám teď 2n2 a R 13 těch 39k. D4 už jsem taky zkoušel jiné typy. Ještě můžu zkusit. A jaký vliv má L toho trafa? V těch s jiným trafem je to podle autora C8 a R 13 a je tam 27 k/ 1W a je vlažný. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 11:59    Předmět: Citovat

L trafa mení pomerty T1:T2 meniča a mení Išp.
L rastie:
-T1 rastie (T2 klesá)
-Išp klesá
-Celkový výkon klesá (najmä pre menšie výstupné napätia)

Pri tom tranzistore 2SKxxx (900V) sa dá asi C8 poriadne zmenšiť a tým pádom aj R13 dať väčší. Ideálne by bolo pozrieť na C8-R13 osciloskopom (ak to vydrží sonda).
To čo je vidno na sekundári nie je zaujímavé, ...trafo nie je ideálne, preto na primári vidno aj dôsledok parazitných indukčností spolu s medzi-závitovými kapacitami. Podľa autora nabíjačky by na C8 malo byť (merané multíkom) cca 150-180V oproti +330V (na kondíku za greatzom).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 15:24    Předmět: Citovat

Podľa autora nabíjačky by na C8 malo byť (merané multíkom) cca 150-180V oproti +330V (na kondíku za greatzom).[/quote]
To se píše kde? Nikde jsem to v tom popisu nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 16:32    Předmět: Citovat

Na C8 mám 259V měřeno multimetrem. Změna hodnot C8 a R 13 také bez efektu, totéž i dioda. Průběh na A diody D4 se sondou 1:100 v příloze. Jsem stále na začátku. Cry
https://mega.co.nz/#!QZ1XwIIK!FkZldPrDgo_RX_ZQZCVItAe-KOlceNfZxuV-aaENbeA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 17:57    Předmět: Citovat

Medzi riadkami.
Má tam IRF840...ten je na max 500V
Výstup naplánoval na max 16V
pri pomere vinutí 10:1 sa na primári indukuje 160V.
Na sieťovom kondíku je cca max 340V, spolu s indukovaným je to 500V - čo je aj maximum toho tranzistora. Preto použil veľký C8, aby pohltil všetky špičky z rozpínania transformátora. Ak by tam ešte nejaká energia bola naviac, tak ju pohltí dióda v štruktúre HexFetu ako zenerka.
Pri inom tranzistore...
Keďže tau R13*C8 je 5-20x väčšie ako perióda meniča, tak napätie na tom kondenzátore sa poriadne zdvihlo (možno aj nad 300...400V). To ale nesúvisí s prevodom, ale s indukovanámi špičkami. Kondenzátor C8 sa nabíja a nestíha sa vybiť, následným taktom sa nabije ešte vyššie a ustaľuje sa na hodnote kde sa energia parazitnej indukčnosti vyžiari do odporu R13. A je rozdiel či na C8 je 160V alebo 400...500 a či ešte viac.

Na sekundárnom priebehu vidno silné kmitanie nad indukovaným napätím, prvá špička je zjavne obmedzená, ale pri dosť vysokom napätí cca 4...4,5x vyššie ako normálne pracovné indukované napätie (odhadujem to na 15V)...C8 sa pri tej prvej špičke nabije na 500...600V (asi je jedno aký ten odpor bude veľký, strata bude rovnaká.

Tak mi to vychádza, že to trafo má dosť veľkú rozptylovú indukčnosť. Časť, či celú energiu rozptylovej indukčnosti treba pustiť-zmariť cez tranzistor. Pri bipolári sa to nedalo, mosfet má na to diódu, navyše ak je studený, by mu to nemalo prekážať. Iný spôsob eliminovanie energie rozptylovej indukčnosti je spomalenie zatvárania tranzistora zväčšením Rg(22Ω).



Nabij_trafo.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nabij_trafo.PNG
 Velikost:  193.46 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 18:52    Předmět: Citovat

Keď máš sondu čo to znesie ukáž ako to vyzerá na katóde D4.
Na tom druhom videu si šiel iba do 50% výkonu. Tranzistor bol otvorený tba na max 6µs. Pri 10µs budú úmerne vyššie aj špičky, či napätie na C8.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7925
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 19:04    Předmět: Citovat

Lepší schéma.


nabijecka PE 04-1996----.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nabijecka PE 04-1996----.png
 Velikost:  105.32 kB
 Staženo:  249 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 19:19    Předmět: Citovat

Díky za rady i rozbor! Změna hodnoty Rg 22 Ohm až na 330 nepřinesla kýžený efekt. Pokud jsem to dobře pochopil, poslední možností je snížit indukčnost trafa zvětšením mezery jádra. Mám teď připravené druhé s L= 600uH, tak to zkusím. Osazené má 750uH, takže nějaký rozdíl tam snad uvidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 19:49    Předmět: Citovat

Skús vyhodiť ešte C9, a C8 zväčš hoci aj na 47nF/400V ako je to v tomto zapojení...


Nabij_Snubbers.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nabij_Snubbers.PNG
 Velikost:  27.12 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so únor 22 2014, 20:08    Předmět: Citovat

To už jsem zkoušel než jsem to dal sem. Zlepší se to, ale je to tam stále. Jen se trošku zmenší ten rozkmit. Na katodě té D4 je podobná pila jako na vertikálních VC u TV Wink . Jen pro info. Zítra dodám video s průběhem 0 až maximum. "Kameraman" chlastá.. Laughing Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne únor 23 2014, 16:23    Předmět: Citovat

Tak průběh na K D4 změřen.Omylem jsem měl blbě nastavené měření na skopu Embarassed . Minimum bylo 70 Všš a maximum 160 Všš. Zhruba.
https://mega.co.nz/#!UU12CLQY!cnW0j77wh458TgYDmMI7jcrjhSkHLznxMC17Bc1PFjo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne únor 23 2014, 18:34    Předmět: Citovat

Škoda, že to nebolo merané na DC so sondou 1:100.
Aj tak tam vidno, že C8 má veľkú impedanciu, a prípadne aj dióda D4 sa pomaly zatvára. Je tam 50V špica pri Išp asi 3A,...to je akoby C8 mal 16Ω).
Na tejto pozícii musí byť veľmi kvalitný bezindukčný kondenzátor.
Obvod D4, C8 by mal byť s prívodmi ku primárnemu vinutiu čo najkratší.
To čo naakumuluje C8 z rozptylovej indukčnosti trafa by sa nemalo rezonančne vrátiť naspäť. Veľká časť z tej energie sa asi vracia dlho otvorenou diódou napäť.
Na sekundárnej strane sa mi zdá, že prúd do filtračnej kapacity C10 akosi sa ťažko prebíja defacto 4...5µs. Ku C10 by som skúsil paralelne pripojiť kvalitný elektrolyt s malým esr a to tesne ku dióde D6 a vinutiu sekundáru(P3b).

Z toho obrázku, ktorý som urobil z prvého videa vidno ako dlho sa rozbieha prúd do C10 a medzi tým sa realizuje transformátor ako málo zatlmený rezonančný obvod.
Pre ilustráciu... primár a sekundár by mal takto vyzerať.



Nabyj_Takto.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nabyj_Takto.PNG
 Velikost:  65.06 kB
 Staženo:  56 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5173
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne únor 23 2014, 21:40    Předmět: Citovat

Ty diody jsem zkoušel různé. BY 329 135nS i HER 307 75nS. Ta tam teď je. Rozdíl neznatelný. Pokud by nestíhala dioda, tak by se měla hřát. Nebo ne? Ta je studená. C8 mám VIMU 10n na 100 kHz, těžko bych sháněl něco lepšího, pokud vůbec existuje. Elyt na S jsem taky zkusil, ale žádný podstatný vliv taky neměl. Je ale pravda, že na oscilu bylo malé snížení toho rozkmitu vidět. Vodiče k primáru dlouhé taky nejsou, zkusil jsem je vést jinak a ten jeden cvičně o asi 8 cm prodloužit Laughing . Změna nula. Jako poslední zkusím přehodit to druhé trafo, kde jsem snížil L a budem vidět.Ten DC průběh na K D8 můžu dodat. Má nějaký vliv přehození začátku a konce vinutí L3, sekundáru? To jediné jsem ještě nezkoušel. Při přehození P se nerozjede, u pomocného vinutí pro start je tam malý vliv na výstupní napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund