Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zapínání a vypínání ventilátoru na základě změny teploty
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kenvello



Založen: Jun 24, 2005
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 10:58    Předmět: zapínání a vypínání ventilátoru na základě změny teploty Citovat

Dobrý den, bastlíři a bastlířky Smile Surfoval jsme po fóru, ale dosud nenalezl Sad Bastlím velmi sporadicky a spíš jen jednoduché věci, takže s mikroprocesory radši nic Smile)) Hledám nějaké jednoduché zapojení zapínání a vypínání ventilátoru o příkonu max 150W na základě detekce teploty na vzdálených místech místnosti.Konkrétně: nižší teplota 20 stupňů -ventilátor zapnout, vyšší teplota 30 stupňů - ventilátor vypnout. Napájení ventilátoru 12-24V SS nebo 220V ST. Obvod napájen ideálně z nějakého malého zdroje 5-24V. Děkuji za nápady či odkazy a přeji pěkný den.
---------
Safra, ještě jsem zapomněl na to podstatný. Nemáte ponětí, kde bych sehnal ty teplotní čidla s přesností řekněme 0,5 stupně, případně o něco přesnější ???
Samozřejmě mne zajímá cena celé konstrukce s výjimkou toho napájení. Různých zdrojů od notebooků apod. se válí všude hafo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:21    Předmět: Citovat

Jen pro ujištění - kupovat teda nic nechceš, chceš si to prostě postavit sám i kdyby se vyplatilo koupit hotový výrobek?
Jinak teplotních spínačů musí být na netu hafo. Hotových výrobků, tak i schémat. Největší zádrhel bude vybrat ten nejvíce vyhovující a nebo jej upravit k obrazu svému.


Naposledy upravil Banda dne čt srpen 12 2010, 13:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2591

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:31    Předmět: Citovat

Dalo by se k tomu použít třeba tohle:
http://www.enika.cz/cz/soucastky-pro-elektroniku/jisteni/tepelne-jisteni/vratne-termostaty.html
ale nevím, jestli je běžně dostupné něco pro teploty kolem 20°C (běžné jsou tak od 30°C výše) a přesnost asi také bude jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:39    Předmět: Citovat

co ti brani pouzit operak,zapojit ho jako komparator,cidlo teploty bud termistor,nebo Pt100,nebo jeden druh cidla,ktery funguje podobne jako ten termistor,ale na nazev si ted nevzpomenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:39    Předmět: Citovat

Teplotu v místnosti přeci reguluje dostatečně Rego , a tomu je jedno , jaký štróm skrz běží . Lidi to vyhazují , elektrika v ceně stoupá . A jinak máš tento termostat skoro u každé popelnice s vyhozeným topením - lidi to vyhodí jen kvůli špatné tepelné pojistce .

Naposledy upravil BOBOBO dne st srpen 11 2010, 11:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:41    Předmět: Citovat

Rego je dobra vec,ale asi nebude v souladu s cituji...Safra, ještě jsem zapomněl na to podstatný. Nemáte ponětí, kde bych sehnal ty teplotní čidla s přesností řekněme 0,5 stupně, případně o něco přesnější ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:44    Předmět: Citovat

Jsou tam dvé info -20 zapnout , 30vypnout .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kenvello



Založen: Jun 24, 2005
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:50    Předmět: Citovat

Banda napsal(a):
Jen pro ujištění - kupovat teda nic nechceš, chceš si to prostě postavit sám i kdyby se vyplatilo koupit hotový výrobek?
Jinak teplotních spínačů musí být na netu havo. Hotových výrobků, tak i schémat. Největší zádrhel bude vybrat ten nejvíce vyhovující a nebo jej upravit k obrazu svému.


Jasné Smile) rád bych něco ubastlil.Šémátko jsem vskutku ke svému požadavku nenašel. Nějaké hotovky jsem viděl,ale dva tisíce a víc za věc, která se musí nechta postavit ze šuplíku do pětistovky, nechci Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kenvello



Založen: Jun 24, 2005
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:52    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
co ti brani pouzit operak,zapojit ho jako komparator,cidlo teploty bud termistor,nebo Pt100,nebo jeden druh cidla,ktery funguje podobne jako ten termistor,ale na nazev si ted nevzpomenu.


To je to, minimo znalostí, minimo vybavení. Podle mého vastníjo střízlivého soudu. Nějaký legrácky jsem ubastlil - myslím tím nějak áblikátka, plašítka, nabíječky, ale skutečně sprostě podle schemat a muselo to chodit na první pokus nebo s malým nastavením Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kenvello



Založen: Jun 24, 2005
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:55    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Teplotu v místnosti přeci reguluje dostatečně Rego , a tomu je jedno , jaký štróm skrz běží . Lidi to vyhazují , elektrika v ceně stoupá . A jinak máš tento termostat skoro u každé popelnice s vyhozeným topením - lidi to vyhodí jen kvůli špatné tepelné pojistce .

domnívám se, že Rego není to parvý ořechový,ale třebas mě z toho vyvedete. Jelikož jsme ho ani enkuchal, tak nevim, jak to zapojit. Mimochodem, nefungovalo to obráceně ?....když je teplíčko, spusť a kdfyž to vychladne, chcípni ????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kenvello



Založen: Jun 24, 2005
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 11:58    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Jsou tam dvé info -20 zapnout , 30vypnout .


A do pihele tmavýho Sad((( ta blbá pomlčka. Samozřejmě zapnout při plus 20ti a vypnout při plus 30ti stupních. připomínám, že jsem uvedl orientační, i když přibližné hodnoty. Vycházím z předpokladu, že pouštět oběh vzduchu má smysl asi tk při té nižší teplotě a při té vyšší už nemá smysl, aby tak žhavej vzduch cirkuloval. to už je lepší si vlízt do bazénu nebo vodevřít pívo Smile)))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: st srpen 11 2010, 15:01    Předmět: Citovat

Vidím to takhle:
a) jednoduchý - točí se potenciometry, nastavují se dvě teploty ZAP. a VYP., stupnice je nakreslena podle naměřených hodnot na štítku
b) složitější - nastavení tlačítky nebo pořád potenciometry, avšak teplota (skutečná i požadovaná) je zobrazována na displeji

Požadavky volíš samozřejmě ty a pak pomocí seznamu, googla apod., nebo na této stránce:
Databáze AR
najít Amáro s vhodnou konstrukcí a pak se uvidí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kenvello



Založen: Jun 24, 2005
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2010, 5:23    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
Dalo by se k tomu použít třeba tohle:
http://www.enika.cz/cz/soucastky-pro-elektroniku/jisteni/tepelne-jisteni/vratne-termostaty.html
ale nevím, jestli je běžně dostupné něco pro teploty kolem 20°C (běžné jsou tak od 30°C výše) a přesnost asi také bude jinde.


Dobrý den, taxem na to koukal. To je nepoužitelný Sad Strašlivé rozptyly teploty a na 20 stupňů stejně asi nic neexistuje. Je to dobrý k nějakýmu kotli, motoru, pračce apod. Nicméně děkuji za podnět. Toto se určitě bude hodit v nějakých jiných pokusech Smile)))
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kenvello



Založen: Jun 24, 2005
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2010, 5:28    Předmět: Citovat

Banda napsal(a):
Vidím to takhle:
a) jednoduchý - točí se potenciometry, nastavují se dvě teploty ZAP. a VYP., stupnice je nakreslena podle naměřených hodnot na štítku
b) složitější - nastavení tlačítky nebo pořád potenciometry, avšak teplota (skutečná i požadovaná) je zobrazována na displeji

Požadavky volíš samozřejmě ty a pak pomocí seznamu, googla apod., nebo na této stránce:
Databáze AR
najít Amáro s vhodnou konstrukcí a pak se uvidí.


Hm, samozřejmě vařím z vody, ale představoval jsem si to jednodušší. Máš dvě čidla, jedno na 20, druhý na 30 stupňů. Posadíš je do obvodu, kde jedna větev zapne napájení ventilátoru v okamžiku, kdy nižší teplota dosáhne 20 a druhá věte to schodí, když na druhým čidle bude 30. Předpokládal jsem že tahle legranda bude mít co já vím, cca 10 tranďáků a třeba dva tyristory nebo triaky nebo já vim prd, čím by šlo ovládat to silový napájení toho ventilátoru..... Za to amáro díky, juknu tam.... jo ještě na závěr - varianta s případnými tlačítky by se mi líbila, nicméně porád si myslim, že se tam nic ladit nemusí. Možná jednou na počátku nastavit trimrama a hotofson. Displej je zbytečnej komfort. Ta hračka má mít je tři atributy - levný, jednoduchý, spolehlivý. Takovej Ford T na tišťáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt srpen 12 2010, 9:13    Předmět: Citovat

kenvello napsal(a):
Předpokládal jsem že tahle legranda bude mít co já vím, cca 10 tranďáků a třeba dva tyristory nebo triaky nebo já vim prd, čím by šlo ovládat to silový napájení toho ventilátoru.

na to stačí 1 operák a jedno relátko, nebo místo relátka optotriak, žádných 10 tranzistorů a dvě čidla nepotřebuješ.
Ale ujasni si jakou toleranci teploty potřebuješ a taky způsob regulace. Jestli bude čidlo v proudu vzduchu nebo ne. Jakou to má mít teplotní setrvačnost. Jestli má ventilátor běžet proporcionálně nebo běh/stop.
V místnosti se v praxi vyskytnou zóny s několikastupňovým rozdílem, pak stačí projít okolo čidla a 0,5° citlivost ho zapne i když jinde bude úplně jiná teplota nedosahující nastavenou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund