Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

mangnetofon tesla B3 - nastavení předmagnetizace

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
usualboy



Založen: May 05, 2010
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 8:21    Předmět: mangnetofon tesla B3 - nastavení předmagnetizace Citovat

Hill mi tu včera moc pěkně poradil ohledně předmagnetizace na vlákně o Unitře, když už jsme tedy u těch předmagnetizací, potřebuji ji nastavit ještě u B3 a taky mě napadlo, že by tomhl být dobrý návod pro všechny další začátečníky v tomto oboru. Poprosím tedy ještě o jeden popis nastavení.
Četl jsem totiž, že dřívější pásky měli jinou vybuditelnost než ty dnešní a proto mi výšky na B3 s moderními pásky "kňourají" a nezní to vůbec příjemně.


díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 11:31    Předmět: Citovat

To není tak docela pravda. Nedošlo k velké chybě, když se nastavila předmagnetizace pro AGFA PE41 (to byl referenční pásek pro řadu B4 a tuším i B3) a použil se pásek Basf nebo Emgeton DP25LN. S páskem Scotch to už chtělo trochu poladit, protože měl sice slušnou vybuditelnost, ale to, co se k nám vozilo, vyžadovalo (podobně jako některé várky Emgetonek) opakovat nastavení na několika místech pásku (nejméně na začátku a pak v každé čtvrtině), protože u těchto pásků se měnila citlivost na 10kHz během délky i o více, než 6dB. Změřilo se napětí na hlavách pro optimální nastavení a pak se nastavilo na průměrnou hodnotu mezi nejvyšší a nejnižší.
Když jsem používal pásky Maxell UD, už jsem uvažoval o přepínači, kterým bych přepínal trimry, protože tyto pásky vyžadovaly pro rovný průběh změnu předmagnetizačního proudu až o 3dB (teď si nevzpomenu, jestli nahoru nebo dolů).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
usualboy



Založen: May 05, 2010
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 11:47    Předmět: Citovat

To tedy znamená, že magnetofon tesla B3 je od výroby schopný nahrávat na většinu dnes dostupných pásků? Já má většinu pásků z 80. let a skutečně ty výšky příjemné nejsou. Jde mi o to zda se má předmagnetizační proud snížit, nebo zvýšit. A opět kterými trimry se to dělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5235
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 15:20    Předmět: Citovat

Ktorymi trimrami neviem ale treba pridat aby to "odmazavalo" vysky.Pokial sa mylim opravte ma pls.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 18:02    Předmět: Citovat

To usualboy: jestli byly ty pásky nahrané na modernějších strojích, neodpovídá snímací charakteristika přesně průběhu zkratového magnetického toku pásku, vytvořeného novějším magnetofonem: zejména v hloubkách počítá B3 s tím, že byly při záznamu hloubky zdůrazněné o 3dB při 100Hz, takže je o tolik potlačí, ačkoliv magnetofony počínaje řadou B5 zdůrazňují při záznamu hloubky až od 50Hz dolů, takže ten záznam snímaný Bé trojkou má méně hloubek. Ve výškách bych problém neviděl.
Naopak záznam pořízený na B3 a přehrávaný na novějším stroji má ty hloubky poněkud zdůrazněné, protože nové stroje potlačují úroveň při snímání od 50Hz dolů a záznam z B3 to vyžaduje už od 100Hz dolů, v praxi je tento rozdíl málo výrazný.

Keemo,
V Bé trojce jsou trimry přístupné shora nad reproduktorem. Odporovými trimry R30 (pro horní systém) a R10 (pro dolní systém hlavy) se nastavuje velikost záznamového proudu, s nimi netřeba hýbat. Ani to nebývá žádoucí.

Ale předmagnetizační proud se nastavuje kapacitními trimry tvořenými trubičkami s navinutým drátkem. Odmotáním se sníží kapacita, tedy i předmagnetizační proud, přimotáním se předmagnetizační proud zvýší.
C24 je pro horní systém hlavy, C23 pro dolní.

Nastavuje se pomocí kmitočtů 1kHz a 8kHz při rychlosti 9,52 cm/s nahraných tak, aby výstupní úroveň snímaného signálu 1kHz na "diodovém" výstupu při regulátoru hlasitosti vytočeném naplno byla právě 100mV (nutno vyzkoušet záznamovou úroveň, aby to tak vyšlo, a s ní už nehýbat).
Aniž bys pohnul regulátorem hlasitosti, musí být úroveň signálu 8kHz stejná (přípustná tolerance je 3dB). Když je nižší, odmotej pár závitů z trimru příslušné stopy a nahrávání obou kmitočtů opakuj. Naopak, jestli je na 8kHz úroveň vyšší, připájej a přimotej ještě pár závitů slabým drátkem.
Pokud to netrefíš napoprvé, postup opakuj.
Totéž provedeš i pro druhou stopu s druhým trimrem.
Který je který, to si prozvoň ohmmetrem k příslušnému systému hlavy při přenuté správné stopě.



Tesla_B3_Cpm.jpg
 Komentář:
Tak jsem ti je vyfotil.

Stáhnout
 Soubor:  Tesla_B3_Cpm.jpg
 Velikost:  76.65 kB
 Staženo:  119 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5235
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 19:28    Předmět: Citovat

Ja sa priznam ze som ziadneho soneta a podobne masinky nikdy v ruke nemal,takze o prvkoch ake su pre nastavenie som nevedel...v novsich masinach to uz boli trimre...ale dakujem za odborny vyklad Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
usualboy



Založen: May 05, 2010
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: út květen 18 2010, 6:46    Předmět: Citovat

Díky moc Hille, mám pocit, že tobě žádná mašinka problémy nedělá co? Máš to zmáknutý!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út květen 18 2010, 7:39    Předmět: Citovat

Zdravím, pokud se jedná o B3 , je důležíté vzít v úvahu stav kombinované hlavy, má jádro z mosazi , zda není používáním obroušená,
bývá v ní vyjetá drážka od pásků a tím se výrazně sníží přenos vysokých tónů. Ta hlava měla označení ANP935 a dalo se to řešit, když nebyla nová k dispozici, že se hlava přebrousila na velmi jemném brousku ve vrstvě jemného oleje kývavými pohyby, pomáhalo to. Jen to nešlo použít,kdýž byla rýha velmi hluboká a byly tzv. díry ve snímací mezeře hlavy.
V pozdější době byly již vyráběny snímací hlavy s feritovým jádrem a po nastavení předmagnetizace se daly použít. Tesla později vyráběla i hlavy ANP935 s tvrzenějším mosazným jádrem.
Mám ten magnetofon stále doma od roku 1966, kdy jsem jej koupil, tehdy stál přes dva tisíce Kč, a stále je plně funkční.
Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OK2STO



Založen: Sep 19, 2008
Příspěvky: 439
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út květen 18 2010, 18:11    Předmět: Citovat

Zdravím, mám tady k dispozici originální návod na obsluhu mgf. B3,
jak byl dodáván při koupi, naskenoval jsem jej a kdo by měl zájem
äť dá vědět.
Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund