Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Manipulace s kondenzátory v obvodech s 230V

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Outlook



Založen: May 24, 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 20:23    Předmět: Manipulace s kondenzátory v obvodech s 230V Citovat

Úvodem zdravím všechny!

Měl bych na Vás prosbičku o radu. Chtěl bych si ubastlit jednoduchý tyristorový regulátor pro mikropájku (alá zde). Mám nějaké menší zkušenosti se slaboproudem (složitější obvod sice sám nenavrhnu, ale DPS, osazení a sletování snad zvládnu). Chtěl bych se Vás ale optat, jak se pracuje s kondenzátory v zapojeních na 230V?

Pokud se nepletu, tak kondík vydrží nabitý klidně několik hodin až dní a nerad bych se seznámil s naindukovanými více voltíky než by mi bylo příjemné. Co když dané zapojení zapojím, ale hypoteticky zjistím nějakou nefunkčnost a budu muset obvod znovu brát do praciček, proměřovat/upravovat apod. Mám nějak vybíjet zapojené kondíky aby nebylo au au, nebo mohu bez obav vzít do pracek?

Omlouvám se za pro fajnšmekry asi hloupý dotaz, ale rodiče mě moc dobře vychovali ve smyslu "na elektriku se nesahá" Smile

Díky za pomoc, s pozdravem M.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4057
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 20:32    Předmět: Citovat

Pokopat tě to samozřejmě může. Kondíky 100n, jako jsou ve schématu, nebezpečné nejsou, i když můžou být taky cítit. Horší by to bylo s velkými elyty, třeba 100u. Vždycky je lepší to vybít, ale přes odpor třeba 1k, jinak od toho občas lítají pěkné ohně.
Co se týče toho zapojení v odkazu, tam bych dal odpor 100k/5W paralelně ke kondíku C3. Přes ten odpor by se po vypnutí okamžitě vybily všechny kondíky. Odpor ale musí být výkonový, obyč miniaturní odpory do DPS nesnesou takové napětí, dojde na nich k přeskoku, následuje zkrat a rozlet kousků odporu do všech stran.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po květen 24 2010, 20:47    Předmět: Citovat

Tady celkem není co řešit, po odpojení ze sítě proklemuj na čokoládě svorky 3 a 4 a nech propojené. Tedy ty dvě co jdou do obvodu, zbylé dvě jsou propojené mezi sebou. Nebo ponech připojenou zátěž a před manipulací zkratuj měřicí šňůrou kolíčky síťové vidlice. Kondenzátory se v tomto případě vybijí přes odpory v obvodu.
V obvodech kde jsou filtrační kondenzátory s velkou kapacitou (spínané síťové zdroje či elektronkové přístroje) se kondenzátory vybíjí přes odpor. Přímým vybitím může dojít jak k poškození samotného kondenzátoru (není stavěn na takový proud) tak tím trpí i opravovaný přístroj (poškození plošných spojů či svorek výbojem apod.).

HLAVNĚ POZOR PŘI OŽIVOVÁNÍ-MÁŠ V TOM PLNÉ SÍŤOVÉ NAPĚTÍ. Vhodné je používat oddělovací transformátor, který má na výstupu plovoucí napětí, aby nemohlo dojít k uzavření obvodu při náhodném jednopólovém dotyku přes lidské tělo proti zemi. Nebo alespoň sedět na židli z dobrého izolantu či stát na nevodivé podlaze a pracovat pokud možno jednou rukou (dvoupólový dotyk ruka-ruka představuje největší nebezpečí, průtok proudu srdcem).
Zásuvku zapojenou přes proudový chránič s reziduálním proudem do 30mA beru na zkušebním pracovišti jako samozřejmost.

V kondenzátoru se žádná energie neindukuje jak píšeš, ale akumuluje.

Pokud jsi úplný začátečník, nedoporučuji stavět jako první přístroj hned něco galvanicky spojeného se sítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund