Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Impulzný zosilovač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
janko_s



Založen: Sep 04, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá září 04 2009, 15:22    Předmět: Impulzný zosilovač Citovat

Chcm vás poprosiť o radu či je možné zostrojiť nejaký relatívne konštrukčne jednoduchý impulzný zosilovač s výkonom do 100watov, frekvenciou do 50kHz, obdlžnikové vlny. Pulzný generátor mi síce dáva amplitúdu +10V a -10V ale pre moju potrebu ak to zjednoduší schému mi stačí ked bude zosilovač zosilovať iba tých +10V.

Mám regulovatelný zdroj jednosmerného prúdu (0-15Voltov) typ Voltcraft EP-925 a pulzný generátor typ Instek FG-8219A ( 0-10V, 50ohm).

Vôbec to nemusí byť extra čisté prerušovanie, skôr mi ide u univerzálnosť aby som si mohol meniť výkon a frekvenciu a prípadne na vstupe keby moholo byť miesto 15V až 300V čo mám ešte jeden taký zdroj jednosmerného napätia.

Teorie elektroniky sa moc nerozumiem akurat si to viem spraviť. Ak by ste mi teda mohli poradiť dáku schému zapojenia takého zosilovača by mi pomohlo.

Alebo inak povedané mám zdroj jednosmerného prúdu 15-300V a potrebujem ho nejakým jednoduchým spôsobom - zariadením prerušovať a aby to znieslo do cca 100Watt a 50kHz. Relé také asi neexistuje.

Ďakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá září 04 2009, 15:39    Předmět: Citovat

A jak mají být strmé hrany, do jaké zátěže to bude pracovat ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: pá září 04 2009, 15:50    Předmět: Citovat

Jestli jde jen o posílení generátoru, tak co třeba půlmůstek s IR2184 + 2xIRFP460 ?
Návrat nahoru
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5696
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá září 04 2009, 22:28    Předmět: Citovat

Myslím, že Janko_s sám pořádně neví co chce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
janko_s



Založen: Sep 04, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 0:40    Předmět: Citovat

Nejde mi o veľkú presnosť zosilovača skôr o jednoduchosť konštrukcie a prípadnú univerzálnosť v napätí ktoré sa zosíli z cca 10V na 15-300V a výkon resp. záťaž bude do 100watt. Ale obavam sa že taká univerzalnosť bude asi oriešok kedeže každy tranzistor ma asi iba určity parameter zosilnenia. Ešte ma raz napadlo použiť daku diodu alebo niečo podobné ktorá by fungovala na takom spôsobe že keď je napätie z generátora tak je otvorená a prepúšťa tých 300V a keď je signal nulový z generatora tak je uzavretá.
Kludne to môže byť charakterizované ako posilenie generátoru aj ked neviem aký je rozdiel medzi zosilovačom a posilnovačom. A tiež by som poprosil škycu k tým 3 súčiastkam posilnovača půlmůstek s IR2184 + 2xIRFP460, ak by sa dalo od anonyma, ak teda by to ten účel splnilo.
Ďakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 8:25    Předmět: Citovat

janko_s napsal(a):
A tiež by som poprosil škycu k tým 3 súčiastkam posilnovača půlmůstek s IR2184 + 2xIRFP460, ak by sa dalo od anonyma, ak teda by to ten účel splnilo.
Ďakujem

Stáhni si datašít IR2184, je to v něm nakreslené. Hned první strana, Vcc je napájení budiče 10-20V, IN je vstup obdélníku 0-10V, /SD připojit na 5-10V nebo nezapojit. Napájení půlmůstku (tranzistorů) max. 600V nebo podle tranzistorů, IRFP460 jsou do 500V. Výstupy TO LOAD spojit a tam bude oproti zemi ten výstupní obdélník 0-napájení tranzistorů. Zatížení podle tranzistorů, IRFP460, když jsou dobře chlazené, jsou až do 20A. Zem generátoru, zem napájení budiče i zem zdroje pro napájení tranzistorů jsou spojené. Vstup by se dal případně oddělit rychlým optočlenem. Pozor na to velké napětí, ať nejsou mrtvoly!
Návrat nahoru
janko_s



Založen: Sep 04, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 18:34    Předmět: Citovat

Akurát mám guláš v tom že mám 2 výstupy load. Jeden je riadený podla IN a druhý SD. Ak bude SD nula resp. ho nezapojím tak ten druhý výstup TO LOAD bude mať vždy opačnú hodnotu napr. -500V.
Môžem tieto 2 výstupy TO LOAD zapojiť 2 spôsobmi? Jeden by bol že medzi vývody TO LOAD dám danú záťaž čiže na jednej strane bude +500V a na druhej -500V. A druhý spôsob by bol že zužitkujem každý výstup z TO LOAD samostatne a to tak že ku každému výstupu dám inú záťaž a z druhej strany záťaž zapojím na zemnenie.
A ešte neviem či je potrebné zapojiť aj tie 2 kondenzátory a 2 odpory čo sú v tej schéme, lebo neviem aké majú mať parametre. Ten optočlen čo si vravel to bude tá ochrana aby sa nepoškodil ten pulzny generátor?

Inak vyzerá to pekne jednoducho čo ma velmi potešilo, lebo fakt nič viac nechcem iba ako také rýchle relé do 50kHz. Aj tie 2 výstupy na TO LOAD sú super lebo presne to som chcel, experimentovať so záťažou aby som mohol zistiť aké budú výsledky ked dám +500V/0V alebo +500/-500V alebo -500V/0V. Už som skúšal rôzne zapájať tranzistory ale vždy mi to všetky parametre pomenilo tak dúfam že toto víde.

Ďakujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 18:42    Předmět: Citovat

Píšeš kraviny, oba tranzistory jsou v protifázi řízené vstupem IN a vstup /SD je shutdown, vypnutí obou tranzistorů naráz.
Kde by se vzalo na výstupu -500V? Na výstupu může být jen +500V když je sepnutý horní tranzistor nebo 0V když je sepnutý spodní tranzistor. Rolling Eyes
Asi by ses v tom radši neměl vrtat, když v tom máš takový guláš.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 18:52    Předmět: Citovat

To by mne zajímalo, k čemu mají být výsledky tohohle snažení ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janko_s



Založen: Sep 04, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 20:29    Předmět: Citovat

Všetko berem, ale ked sa to nedá kupiť hotové musí sa to zostrojiť. Už som skúšal použiť hotový zosilovač na radio ale to mi tiež nefungovalo, išlo samozrejme o menšie volty ale tie pulzy sa proste na vystupe v zaťaži neobjavily. Nič na tom, proste to skúsim. Hop alebo trop.

Akurát ma pletie že na tom obrazku je na LO priebeh dole tak som myslel že to bude presne opačný napäťový pulz ako je na HO.
To s tým SD to som poplietol ale kym sa mi to rozležalo čo som popísal už som to odoslal.
Tak si nebudem proste všimať tu schemu a zapojim čo potrebujem medzi tie vývody TO LOAD a budem mať +500V/0V. A čo tie ostatné súčiastky kondíky a odpory a diodka na tej schéme. Poradíš čo to má mať za parametre?

Aplikácia je mnohoraká ja chcem používať pulzy o roznych napätí na zmenu vlastností materiálov, tj ak prechádza určité médium napr. plyn alebo tekutina medzi dvoma plochami ktoré maju napäťový pulzujuci rozdiel tak sa toto medium môže ionizovať alebo niektoré zložité zlučeniny rozkladať na jednoduchšie napr. spaliny, horlave plyny...



priebeh.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  priebeh.JPG
 Velikost:  22.75 kB
 Staženo:  67 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 20:38    Předmět: Citovat

To co je na tom obrázku je časový průběh na výstupu Lo a Ho, když je ten signál dole, je na výstupu 0V, když je nahoře, je na výstupu 10-20V (záleží kolika ten budič napájíš), co na tom pořád nechápeš? A co máš udělat s těma výstupama máš napsáno v příspěvku z čt září 17 2009, 8:25, tak proč pořád chceš zapojovat zátěž mezi ně? Ne, tohle fakt smrdí průserem. Rolling Eyes
Návrat nahoru
janko_s



Založen: Sep 04, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 22:12    Předmět: Citovat

Tak dík, zabudni na to. Aj tak by to zas nefungovalo ked sa to celé nevyladí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: čt září 17 2009, 22:18    Předmět: Citovat

Na tom není co ladit, ten půlmůstek běhá na první zapojení. Ale když vůbec netušíš jak to funguje Nevím
Návrat nahoru
janko_s



Založen: Sep 04, 2009
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá září 18 2009, 10:47    Předmět: Citovat

ale ved tam sú nakreslené súčiastky okolo toho mosfet ovládača, tak to bude treba "vyladiť". nemožem zapojiť iba tie 3súčiastky ktoré si mi povedal. šak sú v schéme od výrobcu aj iných aplikačných listoch čo boli na internete nakreslené.


10.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  10.jpg
 Velikost:  17.01 kB
 Staženo:  83 krát


schaltplan_22v_aus_12v_bei_5_ampere.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schaltplan_22v_aus_12v_bei_5_ampere.gif
 Velikost:  20.84 kB
 Staženo:  81 krát


ir2184.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ir2184.JPG
 Velikost:  22.47 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: pá září 18 2009, 11:06    Předmět: Citovat

No ta bižuterie okolo je tam jako zkouška toho, jestli víš jak to funguje. Pokud nevíš, k čemu tam ty odpůrky, dioda a kondíky jsou a jaké mají mít hodnoty a nedokážeš si to ani někde najít, tak bude lepší na tohle zapojení zapomenout nebo to dát postavit někomu, kdo ví jak to funguje.

Když ti napíšu, že máš výstupy spojit a zátěž dát vůči zemi a ty začneš koumat, jestli tu zátěž dát mezi výstupy nebo tam dát dvě zátěže, tak je asi něco špatně. A já se nenechám zavřít za nabádání k sebevraždě.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund