Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reprodukce frekvence nad 20kHz
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
joshtrneny2



Založen: Aug 29, 2009
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so srpen 29 2009, 21:50    Předmět: Reprodukce frekvence nad 20kHz Citovat

Ahoj všici,
jelikož jsem úplný začátečník co se týče elektra (postupně se učím), potřeboval bych poradit. Embarassed

Na internetu jsem si našel nějaký návody na stavbu plašiče komárů pomocí astabilního klopného obvodu. Vše jsem pochopil, ale jedna věc mi nejde - reprodukce. V žádném návodu není totiž uvedeno, čím se to má reprodukovat, jen je tam napsaný piezo. Koupil jsem si v GME KPS-100, ale nějak mi to blbne - pouze to buďto šustí nebo chvilku - cca 5 sec - píská (slyšitelným tónem) a pak to přestane. Když změřím frekvenci multimetrem ukáže to, že je kmitočet nad měřitelnou hodnotou (20kHz), takže v 555 by (snad) problém být neměl.

Můžete mi prosím poradit, čím mám tento tón reprodukovat (frekvence je cca 21 - 30 kHz)? Question Díky předem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p1p4



Založen: Jan 25, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: so srpen 29 2009, 22:19    Předmět: Citovat

Piezo. Koukni taky v GM. Jsou to takový, zlatě vypadající, tenoučký kolečka s bílym kolečkem uprostřed.
A kdybys byl bohatej fajnšmejkr, tak si kup od firmy B&W kalotu s diamantovou membránou, která běhá snad až do 100kHz Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 0:33    Předmět: Citovat

No on je taky problém s tím, že tón nad 20kHz nemůžeš slyšet Very Happy

Takže maximálně můžeš slyšet nějakej náběh, kdy bude frekvence nižší, ale samotný běh kdy se frekvence ustálí nad kmitočtem 20kHz už slyšet nemůžeš. Takže hold budeš muset věřit multimetru - a nebo si můžeš skusit postavit přijímač který ti to znovu převede do slyšitelného pásma.

Jinak reprodukuješ to obyčejným piezo měničem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5700
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 6:30    Předmět: Citovat

Když ti na to komáři nebudou reagovat, neznamená to, že to nefunguje. Jen jim musíš dát nějak vědět, že mají uletět. Třeba nějakým velkým nápisem v komářím jazyce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 8:47    Předmět: Citovat

Pokud použije opravdu dost velký akustický tlak, v komářím těle se energie přemění v teplo a dojde k destrukci komára. Vhodné je komáry pochytat a ponořit do ultrazvukové vaničky, je zřetelné, že jim to nedělá dobře a dají pak pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ceeert



Založen: Apr 05, 2009
Příspěvky: 105
Bydliště: Plzen

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 8:57    Předmět: Citovat

Nedělejte si z toho srandu,jestli to na komáry funguje,nebo ne.důležité je at se učí. Z 555 mas AKO předpokládám dobre zapojené,jen misto jednoho odporu dej trimr,abys mohl nastavovat frekvenci. Na vystup připoj obyčejné piezo(pozor da se koupit piezo se zabudovaným oscilátorem,které píská po připojení napájení-to je nevhodné) trimr nastav na slyšitelnou frekvenci a postupně ji zvyšuj az nic neuslyšíš.takto lze jednoduše zajistit funkci přístroje.pro ověření funkce je dobre se porozhlédnout po nejakem psisku,nejlépe sousedovic:) a připojit antikomár v jeho blízkosti. Kdyz se mu to nebude líbit,tak mas jistotu ze to funguje:)Smile
_________________
Ceeert
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petus



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 594
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 15:45    Předmět: Citovat

Docela paradox,mám postavenej taky plašič komárů,ale vůbec jim to nevadí.Ale na myši to působí Very Happy
Mám na plašiči tohle piezo http://www.gme.cz/cz/index.php?product=641-017 a funguje...na ty myšiVery Happy

_________________
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ Smile
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 17:21    Předmět: Citovat

Myši totiž slyší a proto jim to pískání vadí.

Jinak, lidé sice takto vysoký kmitočet neslyší, ale přesto jej vnímají a časem jsou z toho na prášky. U mámy se mi podařilo podobným pokusem spustit parádní migrénu a mě samotné to také nedělá dobře. A to slyším jen do cca 15kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 17:36    Předmět: Citovat

Proto je taky výhodné při používání některého ručního nářadí (brusky, bourací kladiva apod.) používat ochranu sluchu, obávám se, že nemalé množství hluku produkují v UZ oblasti.

Ano, myšky, hraboši a krtci na UZ reagují, sám jsem tak vyháněl hraboše ze zahrádky. Dokud byly baterky v přístroji, krtci a hraboši ryli jen u sousedů Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 17:57    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Pokud použije opravdu dost velký akustický tlak, v komářím těle se energie přemění v teplo a dojde k destrukci komára. Vhodné je komáry pochytat a ponořit do ultrazvukové vaničky, je zřetelné, že jim to nedělá dobře a dají pak pokoj.


nepoužívá se tu slovo komár jakožto slangový výraz pro člena/příznivce jisté levicové politické strany? Twisted Evil

Pokud použiješ opravdu velký akustický tlak, nebude to dělat dobře kdekomu Wink

Slyšitelnost je evidentně závislá na věku a s ním spojených degenerativních změnách, moc 40+ letých lidí, co by bazírovali na výškáčích přes 20kHz asi nebude. Byly časy, kdy jsem nelibě snášel nahrávky na 19 cm/s oproti 9 (a nechápal lidi kteří to nerozlišujou) Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 17:59    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Proto je taky výhodné při používání některého ručního nářadí (brusky, bourací kladiva apod.) používat ochranu sluchu


nejen ruční nářadí, i sekací traktory používané pro nedělní závody zahrádkářů o nejvyfrézovanější trávník umějí dobře zhluchnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12371
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 18:15    Předmět: Citovat

Už se k tomu pár měsíců chystám, že vemu zvukoměr, nasadím mu mikrofon do 35kHz (a co, klidně i mikrák do 100K, když ho mám Smile), připojím externí filtr a zkusím, co leze z bouracího kladiva nad 20kHz.

Komár... myslíš synonymum pro členy té strany, co se z nich vyrábějí červánky ? Aneb zaženeš je na kopec a rozstřílíš na mraky ? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 18:29    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Slyšitelnost je evidentně závislá na věku a s ním spojených degenerativních změnách, moc 40+ letých lidí


No to ti teda děkuji, do 40+ mi ještě pár týdnů zbývá Rolling Eyes

Jinak to, že sluchové prahy klesají s věkem je dávno známá skutečnost a setká se s ní téměř každý.

Jinak k reprodukci vysokých kmitočtů se dají použít i některé výškové reproduktory. Většinou to však jsou ty piezo, takže to vlastně neříkám nic nového.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 18:36    Předmět: Citovat

Variola: není zač. Fyziologická dispozice se snad mění někde jsem četl už po pár letech u dětí, napřed slyší i hodně nad 22 KHz a pak jak tkáně rostou a tuhnou se hranice snižuje. Myslím že 20 jsem neslyšel už v 25.
Zvukaři od kapel a podobní exoti jsou na tom jistě hůř než astronomové na Kleti...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zirafka



Založen: Aug 20, 2006
Příspěvky: 819

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 18:51    Předmět: Citovat

To asi jo, ale znám i dost lidí, co žijí v tichu a přesto neslyší více než cca 8kHz nebo i méně. Takže je to různé.

Já se jen ohradila proti nařčení, že mi je 40+ Wink Razz

Exoti z diskoték si koledují o značný problém, ale to je teprve čeká. Však oni si to pak vychutnají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund