Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Obrazový stabilizátor ve fotoaparátu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: so říjen 10 2009, 12:05    Předmět: Obrazový stabilizátor ve fotoaparátu Citovat

Nemáte někdo nějaké technické články jak přesně vlastně ve fotoaparátu funguje stabilizace obrazu?
Nejde mi o pár vět kde se dozvím, že to reaguje na pohyb atd... Chtěl bych sehnat nějaký delší článek se schématama...

Chtěl bych se do téhle problematiky trošku víc dostat. Třeba mě zajímá například to, proč by se měl stabilizátor vypnout tehdy, když fotoaparát umístím na stativ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so říjen 10 2009, 13:11    Předmět: Citovat

řekl bych že kvalitní firemní řešení tradičních výrobců (Nikon, Olympus, Canon) bude tutlat i algoritmus vyhodnocení natož schémata. Optický stabilizátor využívá servomotorický posun nějakého členu objektivu podle čidla zrychlení v objektivu, elektrický stabilizátor algoritmus posunu pixelů na okrajích.
Proč vypínat foťáku na stativu stabilzaci nevím, jedině snad pro úsporu energie? U kamery je někdy dobré vypnout stabilizátor při panoramování aby se "nelepil" obraz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5029
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so říjen 10 2009, 15:42    Předmět: Citovat

MirrA1 napsal(a):
...Třeba mě zajímá například to, proč by se měl stabilizátor vypnout tehdy, když fotoaparát umístím na stativ...
Pravděpodobně protože to postrádá se stativem smysl. Některé el. stabilizátory zhoršují dost výrazně kvalitu obrazu , co se týče zvýšeného šumu ( i když odstraňují rozmáznutí obrazu), takže proč ho nevypnout, když je použit stativ. Nevím, jestli zhoršují kvalitu obrazu i když se obraz nehýbe, ale možná signál prochází ještě nějakým zpracováním navíc, což mu na kvalitě nepřidá. Navíc to zvyšuje spotřebu proudu.

U optického stabilizátoru se hýbe buď členem v objektivu, nebo i čipem. To jsou věci:
http://www.azfoto.cz/_web/_informace/digital_pod_lupou.php?t=stabilizace_obrazu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9004
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so říjen 10 2009, 17:39    Předmět: Citovat

MirrA1 napsal(a):

Chtěl bych se do téhle problematiky trošku víc dostat. Třeba mě zajímá například to, proč by se měl stabilizátor vypnout tehdy, když fotoaparát umístím na stativ...


Jednou jsem tocil jedno tanecni predstaveni, kamera byla na stativu a zapomnel jsem vypnout stabilizator. V jedne scene bylo takovy synchronizovany poskakovani a stabilizator zapracoval. Na zaznamu byly tanecnice v klidu, ale hybalo se podium Laughing Kamera se asi vzhledem k tmavemu pozadi nemela ceho jinyho chytnout, tak vzala za normal roviny radu tanecnic.
Tak proto se treba ma stabilizator na stativu vypinat.
Jinak nektery elektronicky stabilizatory vyuzivaji pro funkci toho, ze obraz nevyuziva plne rozliseni cipu, ty krajni rady bunek jsou tam prave pro tu stabilizaci, aby ti obraz neutekl mimo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2009, 7:19    Předmět: Citovat

Takže se mi podařilo něco málo najít a údajně je stabilizátor stavěn jen na eliminaci pohybů ruky - takže například není schopen eliminovat pohyb v autě, letadle... Takže na takových místech by se měl taky vypínat.
Co se týká stativu, tak údajně když je fotoaparát na stativu v klidu a je zaplý stabilizátor, tak může docházet k tomu, že fotoaparát bude pohybovat čipem i když k tomu nemá důvod - takže to rozmaže obraz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5029
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2009, 8:49    Předmět: Citovat

MirrA1 napsal(a):
Takže se mi podařilo něco málo najít a údajně je stabilizátor stavěn jen na eliminaci pohybů ruky - takže například není schopen eliminovat pohyb v autě, letadle... Takže na takových místech by se měl taky vypínat.
Co se týká stativu, tak údajně když je fotoaparát na stativu v klidu a je zaplý stabilizátor, tak může docházet k tomu, že fotoaparát bude pohybovat čipem i když k tomu nemá důvod - takže to rozmaže obraz.
To zní na první pohled dost neuvěřitelně. Mohl bys sem dát odkazy na tyto informace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2009, 9:05    Předmět: Citovat

Třeba Panasonic TZ1 se zapnutým stabilizátorem, na stativu při větším zoomu skutečně rozmaže obraz. Například měsíc se při 10x zoomu se stabilizátorem ze stativu vyfotit nedá. A přitom z ruky ten stabilizátor funguje dobře.
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2009, 9:26    Předmět: Citovat

já bych tomu věřil, prostě ve spoustě přístrojů není stabilizátor ale karikatura stabilizátoru. Snaživý blb. Asi jako eurosocan v Bruselu. Aby bylo vidět, že tam na něco je, tak se chvěje a vymýšlí pičoviny Twisted Evil
Nebo jako BassBoost v ťamanských chrastítkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2009, 10:29    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
já bych tomu věřil, prostě ve spoustě přístrojů není stabilizátor ale karikatura stabilizátoru. Snaživý blb. Asi jako eurosocan v Bruselu. Aby bylo vidět, že tam na něco je, tak se chvěje a vymýšlí pičoviny Twisted Evil
Nebo jako BassBoost v ťamanských chrastítkách.


Ano, dokonce i ve fotoaparátu CANON Mark II za 60tis. Kč. bude zřejmě karikatura stabilizátoru že? Zase příspěvek jak....


PavelFF:
v manuálech od fotoaparátů píšou, že při focení na stativu se má stabilizátor vypnout. Dále když fotíš na samospoušť, tak se stabilizátor vypíná automaticky (předpokládá to, že se nedrží fotoap. v ruce)
Jinak další odkazy: http://www.videojug.com/expertanswer/controlling-your-digital-camera/when-should-i-turn-off-my-digital-cameras-image-stabilizer http://digital-photography-school.com/image-stabilization-on-tripods Dá se toho spousta najít i na českých webech...


Naposledy upravil MirrA1 dne ne říjen 11 2009, 10:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
caven



Založen: Aug 15, 2006
Příspěvky: 417

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2009, 10:43    Předmět: Citovat

lhavně prosím rozlišujte dva typy stabilizátorů, digitální ten se stabilizátorem nemá nic společného !!! Je to pouze věc která při zachycení pohybu nakoří ISO a v kompaktech nakouření ISO => neopužitelná fotka, a poté je tadyten mechanický, jsou opět dva typy, jeden stabilizuje v objektivu
kód:
http://nikon.cz/minisites/VR-corporate/nikonVR.swf?config=/minisites/VR-corporate/countries/cs_CZ/cs.xml&locale=cs_CZ
(Nikon,Canon) a ti druzí stabilizují čip v těle (Sony). Výsledek je ale stejný.
A k tomu stativu, opravdu vypnutý být musí, ty lepší objektivy to mají integrovanné v sobě čili poznají, že jsou na stativu a VR automaticky vypnou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2009, 12:28    Předmět: Citovat

MirrA1 napsal(a):
Ano, dokonce i ve fotoaparátu CANON Mark II za 60tis. Kč. bude zřejmě karikatura stabilizátoru že? Zase příspěvek jak....


O Canonu Mark II, ty truhlíku, píšeš ty, ne já, takže si i odpovědět musíš sám. Nemám s ním zkušenosti. Fotil jsem s Nikonama D40, D90, D5000, mám doma Canon za 80 tis., k těm se vyjádřit můžu. Dá se předpokládat že u firmy jako canon a výrobku za 60 t to bude OK. Stabilizace není všemocná a dobře udělaná (optická) je celkem přínosem. I na nedokonalém stativu při delším ohnisku se může obraz klepat a stabilizátor má co stabilizovat, pokud je teda algoritmus dobře navržený tak aby stabilizoval a ne destabilizoval. Za 6 let u toho Canonu jsem nemusel stabilizátor vypnout protože by škodil, na rozdíl od autofocusu.
Taky jsem měl v ruce dvě kamerky Canon MiniDV velikosti opuchlé krabičky cigaret, zapnutí el. stabilizátoru žádný stabilizační efekt, zato znatelné zhoršení kvality obrazu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2009, 12:45    Předmět: Citovat

Crifodo:
nevím proč pořád píšeš o optické stabilizaci obrazu, když se používá ještě stabilizace ve formě stabilizace čipu. Smile

Já osobně jsem si zatím taky nevšiml žádnýho rozdílu respektive znehodnocení obrazu vlivem zapnutého stabilizátoru na stativu... nicméně by mě zajímalo proč teda výrobce v manuálu píše, že je nutné ho vypnout na stativu. A taky zrcadlovky mají přímo na těle přepínač na zapnutí/vypnutí stabilizátoru...takže ono to asi jen pro srandu nebude.

Dále by mě zajímalo jaký je rozdíl mezi vybracemi způsobenými lidskou rukou a vibracemi mechanickémi (že jedny dokáže stab. vyhodnotit a druhé už ne..)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund