Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pokojová anténa

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 9:28    Předmět: Pokojová anténa Citovat

Ahoj. Anténní technika je mi docela cizí, tak bych chtěl poprosit o radu. Máme přenosnou televizi. Umí analog i digitál, v dnešní době mi jde už spíš o ten digitál, ten chytáme z Kletě. Takže asi nepotřebuju nějakou zázračnou širokopásmovost, ale taky by nebyla špatná. K té televizi je taková malá prutová anténka. Doma jsme ve stínu za panelákem, takže na ni nechytím nic. V práci to na ni hraje docela obstojně, u našich ale zase nic moc, protože mají blízko zdroj rušení. Takže si říkám, že by bylo fajn mít nějakou lepší pokojovou anténu, protože člověk nikdy neví, jaký kde bude signál. Měla by být malá na cesty.

Jestli to správně chápu, základní požadavek asi je, aby anténa měla co největší zisk. Teda hlavně ten zisk daný konstrukcí antény. Zisk zesilovače mě asi moc nezajímá. Ten by mě zajímal jen tehdy, kdyby vstupní díl televize byl mizerný, což ale možná je, nevím. Takže zesilovač v anténě pomoci může, ale také nemusí. To by se asi muselo vyzkoušet.

Takže jsem chodil po krámech a nestačil se divit. V každém krámě se dozvím celkový zisk i se zesilovačem, ale zisk samotné antény nikdo neví. Ani v papírech se to nikde nepíše. Tak si říkám, že ten zesilovač možná opravdu pomůže, takže beru televizi do krámu s tím, že to vyzkouším. Vyzkoušet na místě to ale nikde nejde. Většinou jsou v plechové budově, to bych pochopil, ale ani v cihlovém malém krámku mě to nikdo nenechá zkusit.

Tak bych se chtěl zeptat, jestli jsem tak zabedněný já a je přece jasné, že 36dB anténa se zesilovačem je přesně to, co potřebuju, nebo ne.

Přitom táta má takovou malo pokojovou anténu, pasivní, takový malý žebříček. Hrálo to na to krásně. Jenže to asi nikde neseženu. To bylo moc poctivě udělané.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18691
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 9:41    Předmět: Citovat

Anténa pokojová to má v názvu - nech ji na pokoji . Je to vždy anténa náhražková .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 9:50    Předmět: Citovat

na malou anténu vždycky chytíš málo. (platí při stejné vlnové délce) Co jsem zkoušel tak podstatně lepšíje i blbej dipolek co dávají k TV, takový to Včko než ty anténky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 9:52    Předmět: Citovat

Zisk bez směrovosti je prázdný pojem. Navíc se dá se ziskem žonglovat jako s P.M.P.O. wattama.
Účelem zesilovače je nahrazení ztrát napáječe při zachování nebo zlepšení poměru signálu k šumu, event. impedanční převod a oddělení. Přebuzený zesilovač a zejména nekvalitní zesilovač nadělá paseku v IM spektru a z příjmu máš pak guláš.
Pořád platí fyzikální principy antén a přenosu vf signálu, jestli se chceš zapojit do komerční praxe a do prodejní praxe v Kocourkově je jen tvoje volba Wink
Mezi námi, už to dávno nefunguje tak, že když se nasereš a řekneš "neumožníte vyzkoušení, jdu jinam" a když to řekne 100 lidí, prodejce to vychová nebo zkrachuje. Většina to koupí stejně a nezkrachuje ten arogantní prodejce ale ten poctivý Sad
36 dB anténa na UHF/VHF je zvěrstvo a nereálnost. Leda tak 3m parabola.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jave



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 1602
Bydliště: jizni cechy

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 10:01    Předmět: Citovat

Z Klete zatim jede jen Acko na 49 kanale. Od kud presne jsi??
_________________
Radu dá ti každý dobrý přítel, ale málo který dá ti mouky pytel !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 11:23    Předmět: Citovat

Díky moc za odpovědi.

Jsem z Českých Budějovic. Je ale fakt, že se s tím bude cestovat, takže budu muset nějak volit mezi velikostí a širokopásmovostí. To by záleželo na nabídce. S tou jsem se ale v obchodech nějak nesetkal.

Mám doma knížku o televizních anténách vydanou ještě před dobou temna, jsou tam návody na stavbu různých antén, tak asi skončím u toho.
Takže jsem to pochopil tak, že teorie pokojových antén není založena ani tak na teorii elmag pole, jako spíš na ekonomii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 11:28    Předmět: Citovat

Jo. Elmag pole se do pokoje nějak musí dostat, od něčeho se odráží a podle toho vypadá fázová čistota. K tomu pohyb osob mezi vysílačem a anténou. Kde je přesignálováno jedním signálem o který ti jde to může vypadat dobře. Kde je přesignálováno jiným signálem to stojí za ****.
Na ekonomii ani tak ne jako na tržní popularitě a na poklesu všeobecné technické vzdělanosti.
Netvrdím, že nové technologie se nemůžou v tomhle směru vyvíjet k uspokojivým řešením (DRM).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18691
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 11:30    Předmět: Citovat

Nebude to s Tebou tak špatný , chápeš dobře . A jinak ty anteny z té knížky vydumal pan Yagi v dobách , že už ani nebudou pamětníci .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32055
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 11:42    Předmět: Citovat

Pánové Yagi a Uda vymysleli žebříčkové antény ještě před WW II - to je fakt. Ale základním předpokladem širokopásmovosti je malá délka, malý počet prvků a malá štíhlost = tlustší prvky, než bys navrhoval pro úzkopásmovou anténu.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18691
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 11:52    Předmět: Citovat

Ale ekkare sakra , tady nejde o vlastní konstrukci , zisk VFsig , směrovost , ale o to , že man nechce (nemůže) mít odpovídající pasivní anténu a tak se snaží ošustit principy a o obcházení těch je zde nyní řeč .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 12:12    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Netvrdím, že nové technologie se nemůžou v tomhle směru vyvíjet k uspokojivým řešením (DRM).
Asi myslíš http://cs.wikipedia.org/wiki/Digital_Radio_Mondiale a příslušnou modulaci OFDM. Na tu jsem onehdá narazil a to jsem teda koukal. Je to moc hezky vymyšlené. Vpravdě geniální. Pokud bys tím DRM myslel http://cs.wikipedia.org/wiki/Digital_rights_management, nemohu s Tebou souhlasit. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út srpen 04 2009, 13:19    Předmět: Citovat

Každopádně ještě jednou díky za odpovědi. Já jsem si to tak nějak myslel, ale po těch cestách po obchodech českých jsem silně znejistěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund