Zaslal: ne říjen 26 2008, 21:33 Předmět: Regulovatelný zdroj napájení pro výkonnou LED Luxeon K2
Ahoj,
potřeboval bych postavit zdroj pro diodu Philips Luxeon K2 TFFC (LXK2-PWC4-0180). Datasheet zde: http://www.philipslumileds.com/pdfs/DS60.pdf Potřebuji z diody vymáčknout co nejvíc, takže ji chci provozovat i při maximálním proudu 1500 mA. Zároveň však mám požadavek regulace výkonu (jasu) diody. Potřeboval bych tedy poradit jednak s výběrem zdroje samotného a jednak s vyřešením regulace jasu diody. Elektronice příliš nerozumím, proto se zde obracím na kohokoliv, kdo bude ochotný pomoci.
Díky, Tom.
Založen: Jan 05, 2007 Příspěvky: 4669 Bydliště: poblíž HK
Zaslal: po říjen 27 2008, 0:13 Předmět:
Na tohle jsou specialni drivery. Jsou v SMD provedeni...jine se nedelaji, povetsinou QFN pouzdro. Kazdy vetsi vyrobce je ma v nabidce...vetsina posila samply(takze bys to mel zadarmo). Ovsem limitujicim faktorem je proud. U techto driveru se pohybuje do max 1,2A. Na napajeni staci 3tuzkove baterie. Dalsim faktorem je prochazejici proud, tyto drivery nejsou stavene na kontinualni proud, ale pulzy, takze to asi pada. Navic tuto technologii asi nezvladnes - podle posledni vety.
Dalsi podstatnou veci je aplikace, kde ty Luxeony chces pouzivat, zda ten provoz bude kontinualni, nebo pulzni, protoze honit to na 1,5A znamena celkem podstatne teplo a pri trvalem odberu 1,5A muzou(mozna) zacoudit. Ja je nikdy na takove proudy nehonil a kdyz, tak jenom pulzne. Takze nevim, co to udela. A druha vec je zdroj-cim to chces napajet? Ma to byt prenosne, tzn. nezavisle na siti-bateriove?
Situace se da resit 2ma zpusoby...linearne, nebo pulzne. Otazka je, co potrebujes. _________________ ...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Ahoj, díky za odpověď. LED je do osvětlovače mikroskopu. Chtěl bych jí provozovat na těch 1,5 A, pokud to půjde uchladit. Chladič si můžu dovolit poměrně masivní, případně i využít přídavný větrák. Tzn. zdroj bude nepřenosný, síťový. Jaký je rozdíl v lineárním/pulzním napájení?
Založen: Jan 05, 2007 Příspěvky: 4669 Bydliště: poblíž HK
Zaslal: po říjen 27 2008, 1:10 Předmět:
Pri linearnim zdroji/regulaci ti omezeni proudu funguje jako odpor - topi to(rozdilovy vykon musis nekam vyzarit-napriklad na tom LM350, co uvedl oscilos). Ale v tomhle pripade to nebude nijak extra hrozne, nejsou to velke vykony. Pri pulznim rizeni pomoci PWM menis stridu signalu(pomer sepnuteho a vypnuteho stavu) - tzn. ze tam poustis frekvenci treba nekolik desitek kHz pulzy napeti, takze se blikani neprojevi, ale ztraty jsou minimalni(zalezi na strmosti rise/fall hran).
U LED je celkem úměrná závislost mezi proudem a životností, takže se nedá přesně říct, kde je nějaká hranice.
Ale možná bych se bál nedostatečné kvality spektra pro některé preparáty.
Miniaturní halogen 6 nebo 12 V je nepoužitelný?
Zde jde o konfokální mikroskop, který využívá barevné vady objektivů a vzorek tedy nepozorujeme v bílém světle, ale každé hloubce ve vzorku odpovídá nějaká barva (lze tak okem dobře rozlišit, která místa jsou nahoře a která dole). Dřív tam byla vysokotlaká rtuťová výbojka s podobným spektrem, vlastně dá se říct ještě horším spektrem, než má tahle dioda, protože bylo čarové. Každopádně pro tento mikroskop není zase tak důležité spektrum zdroje, jako především jeho výkon, protože vzhledem k jeho principu v celém systému dochází k obrovským ztrátám světla (projde asi jen 1%). Docela mě udivuje, že takovéto LED už dnes dokážou nahradit 200 W výbojku
Založen: Jan 05, 2007 Příspěvky: 4669 Bydliště: poblíž HK
Zaslal: po říjen 27 2008, 11:43 Předmět:
Anonym napsal(a):
Docela mě udivuje, že takovéto LED už dnes dokážou nahradit 200 W výbojku
jj sviti to jako pr*ase...ja ji ve ctvrtek testoval na 200mA a to jenom pulzne 50ms/1s perioda. Potom jsem mel neco opravovat na tistaku a musel jsem 5 minut cumet "do zdi", nez jsem se srovnal a neco videl A ta namitka Crifoda je asi na miste...zivotnost v DS uvedenou nemaji, celkem by me zajimalo, jak se bude menit spektrum a jas, pri provozu na ten 1,5A treba po mesici. _________________ ...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
...celkem by me zajimalo, jak se bude menit spektrum a jas, pri provozu na ten 1,5A treba po mesici.
No uvidime, jestli to bude vubec zapotrebi, mozna bude svetla nakonec az moc a nebude treba to na 1,5 A provozovat. Kazdopadne stale jeste potrebuji poradit s vymyslenim toho napajeni Myslel jsem, ze bude stacit koupit spravny zdroj a za nej dat nejaky reostat na regulovani jasu diody a ze mi s vyberem a pripadne sestavenim toho vseho tady nekdo poradite, ale asi to neni zas tak jednoduche, zvlast kdyz tomu moc nerozumim...
U nas se daji sehnat asi jen ty mene vykonne bez TFFC, jak pise stepa napr. v GME... Tu konkretni kterou jsem uvadel na zacatku budem objednavat z Nemecka (www.dotlight.de) a siroky sortiment vseho k Luxeonum maji treba i zde: www.luxeonstar.com
Založen: Jul 01, 2005 Příspěvky: 2031 Bydliště: zbídačený kraj
Zaslal: út říjen 28 2008, 11:49 Předmět:
Mně se podařilo sehnat tří wattovou LED Cree XR-E Q5, ta svítí opravdu pořádně. Měla by mít větší svítivost, jak ten Luxeon při stejným proudu.
Na regulaci proudu by šel možná upravit regulátor na obr. č.2 ze stránky http://pokorap.sweb.cz/ .
citace:
Potenciometr je TP161 s vypínačem.Tím se svítilna zapne a dalším otáčením plynule zesílí její svit.
...
Jenom pozor na potenciometr,kdyby došlo k přerušení kontaktu běžce s odporovou dráhou,FET se otevře naplno a oddělá ledku!!
Z toho důvodu doporučuji zapojit ochrannou diodu mezi kolektor Q1 a zem,která zamezí přepětí na gate Q2.Je potřeba vybrat diodu s vhodným úbytkem napětí .
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.