Zaslal: so říjen 11 2008, 15:04 Předmět: Bezpečnost přístroje?
Dostal se mi do rukou elektrolyzér určený pro laickou veřejnost, který dosahuje na elektrodách ss napětí 150V a proud do 2mA. Přístroj nemá žádné krycí ani bezpečnostní prvky zabraňující dotyku živých částí (elektrod a vody v nádobě). Dle mě je takový přístroj v rozporu s normou. Sice dle ČSN u ss proudu je povolena hodnota až 10mA, ale zase dle členění prostor (lázeň) by to mělo být max. tak 50V ss.
jako že když šlusneš elektrody, tak to dá jen 2 mA?
Cust napsal(a):
A jaké napětí a proud dá ten přístroj při simulované poruše elektroniky ?
Je to dle mě v podstatě proudový zdroj, takže když dojde ke zkratu elektrod, tak napětí jde téměř na nulu, ale proud se drží stále stejný, čili 2mA, ale nějak nechápu, co to s tím má co dělat.
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6632 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: ne říjen 12 2008, 8:42 Předmět:
zkus ty elektrody drapnout do pracek a nahoď to! Budeš mít jednoznačnou informaci o bezpečnosti ... teda test je potřeba udělat na více lidech s rozdílnýma parametrama kůže....
zkus ty elektrody drapnout do pracek a nahoď to! Budeš mít jednoznačnou informaci o bezpečnosti ... teda test je potřeba udělat na více lidech s rozdílnýma parametrama kůže....
No ale mě nejde o to jestli to "kope" nebo ne, to nakonec klidně mohu vyzkoušet, ale jak píšeš každý máme rozdílný odpor kůže a lidská kůže má teoreticky odpor 2000 ohm, ale jde mi o to, jak se na to dívá norma ČSN, jestli je to podle ní ještě ok nebo ne?
Prostory, ve kterých se zařízení používá je normální, běžná domácnost, čili bez nějaké vhkosti okolí. Jenomže lázeň jako takovou již lze považovat za prostředí nebezpečné, neli zvlášť nebezpečné (nádoba s tekutinou, do které se elektrody ponoří). Zařízení nemá žádné bezpečnostní prvky, které by zabránili např. malému dítěti nestrčit prstíky do nádoby (lázně) nebo jiné opatření, proto si říkám, že takový výrobek je poměrně pro běžného uživatele (laika) nebezpečnýa zajímá mě na to názor někoho zkušenějšího.
Založen: Feb 22, 2005 Příspěvky: 1440 Bydliště: Kunratice u Prahy
Zaslal: po říjen 13 2008, 9:07 Předmět:
Ale pánové. Ochrana bezpečným proudem je jedna ze základních ochran. Pokud je proud získán z bezpečného zdroje a je menší než 10 mA, tak je bezpečnost zachována. Každá doutnavková zkoušečka je na tom založena. Doutnavka svítí na cca 0,5 mA a připojuje se na 230 V. Zkoušečka ještě nikoho nekopla.
Jinak odpor lidského těla se počítá cca 1 kiloohm, takže při 10 mA na těle vzniká napětí U=I×R to je 10 V !! Při proudu 2 mA to pak jsou 2 V. Bezpečné napětí i v mokru je 12 V. _________________ Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19880 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po říjen 13 2008, 9:42 Předmět:
Především bych se sháněl po některé ze schvalovacích značek na přístroji. Mimo naši značku ESČ se uznává řada značek cizích zkušeben.
V každém případě souhlasím se Sendyxem a Jasinem: za normálních provozních podmínek ty 2mA jsou bezpečným proudem a při zatížení odporem lázně nebo lidského těla na elektrodách bude napětí spolehlivě pod bezpečnou hodnotou.
Jiná situace nastane v případě poruchy zařízení - i na tuto možnost musel být výrobek testovaný, protože je to jedna z podmínek vystavení příslušného prohlášení o shodě.
Založen: Feb 24, 2007 Příspěvky: 3995 Bydliště: Zlínsko
Zaslal: po říjen 13 2008, 10:30 Předmět:
Ochrana bezpečným proudem je jedna věc a použití dle původního záměru výrobce je věc druhá.Tím chci říct,že zdroj s ochranou bezpečným proudem je bezpečný jen do té doby dokud se s ním nenabije kondenzátor.Ten zkratový proud je potom mnohonásobneě vyžší a tudíž nebezpečný. _________________ To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.
Založen: Jun 05, 2005 Příspěvky: 12449 Bydliště: Ostrava
Zaslal: po říjen 13 2008, 10:57 Předmět:
Jasine, tak bohužel velká část doutnavkových zkoušeček byla před časem stažena z trhu, protože firma, která je mj. chtěla použít jako svůj reklamní předěšt, zadala výrobu Čongovi, který použil dovnitř miniaturní odpor s max. dovoleným napětím 300V DC
No a prý podle posledních doporučení a norem se nesmí používat žádná zkoušečka, využívající lidské tělo jako vodič.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.