Založen: Aug 08, 2007 Příspěvky: 2914 Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.
Zaslal: st srpen 27 2008, 23:21 Předmět:
Takýto kondík môžeš formovať zo siete, cez diódu a odpor 100k kvôli možným zvodom (platí hlavne u TESLA elytov). Potom opatrne merať, ako napätie stúpa. _________________ Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Založen: Dec 16, 2007 Příspěvky: 553 Bydliště: Neratovice
Zaslal: čt srpen 28 2008, 0:46 Předmět:
Formátuju je tak, že pomalu zvyšuju pulzující napětí (jednocestně usměrněné) přes regulační trafo, celá procedura trvá asi půl hodiny, pak vybiju přes odpor 10k a potom zopakuji již rychleji. Nevím, jestli je to dobře, ale takhle jsem rozjel 90% starých kondenzátorů. Z toho asi 8 z tesly 4001A (1953).
EDIT: dej si bacha, pár mi jich bouchlo, takže hlídej jeho teplotu, ale ne dotykem, pokud nepoužíváš oddělovací trafo,a namiř ho vývody k sobě
Naposledy upravil jardajar dne čt srpen 28 2008, 0:49, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Aug 31, 2007 Příspěvky: 91 Bydliště: Čáslavsko
Zaslal: čt srpen 28 2008, 7:28 Předmět:
Používám podobnou metodu formování jako jardajar. Nejdřív kond zapojím přes odpor asi 10k na asi desetinu provozního napětí a změřím proud, který
kondem teče.Nechám zapojené asi hodinu, pokud se proud zmenšuje, je naděje na úspěch.Potom zvětším odpor asi na 100k a zapojím na poloviční provozní napětí a zapojím paralelně Vmetr.Asi po půlhodině kond odpojím a sleduju, jak rychle klesá na něm napětí.Když jsem spokojen, zvednu napětí na asi 3/4 a postup opakuji, až nakonec dám napětí plné. Je to trochu zdlouhavější, chce to trochu praxe ale jde to.Hlavně si dej bacha na úraz, on takovej 50mikro na 400V dokáže i zabít.Uváděné hodnoty jsou samozřejmě jen orientační,
Naposledy upravil pavko3 dne čt srpen 28 2008, 7:42, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Aug 08, 2007 Příspěvky: 2914 Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.
Zaslal: čt srpen 28 2008, 7:34 Předmět:
Odpor 100k obmedzuje nabíjací prúd, niektoré staré elyty majú tendenciu pri formovaní vyšším prúdom k prehrievaniu vplyvom nadmerných zvodov vnútri kondu. Zopár TESLA kondíkov, ktoré neboli dlho zapojené a počas 24 hod. formovania napätie nevystúpilo na maximálne, (v tomto prípade na 310V) som radšej vyradil. Odpor môže byť aj nižší, ale pod 47k by som radšej nešiel.
Regulačný autotrafák je síce lepší, ale nie každý ho doma má. _________________ Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Z článku zároveň vyplývá, že elyty se formují, tj. dostávají se do formy (kondice)
formátuje se HDD/disketa, dělením povrchu do formátu (na tracky, sektory)
Založen: Jan 17, 2007 Příspěvky: 6636 Bydliště: Milotice u Kyjova
Zaslal: čt srpen 28 2008, 9:25 Předmět:
helios napsal(a):
Odpor 100k obmedzuje nabíjací prúd, niektoré staré elyty majú tendenciu pri formovaní vyšším prúdom k prehrievaniu vplyvom nadmerných zvodov vnútri kondu. Zopár TESLA kondíkov, ktoré neboli dlho zapojené a počas 24 hod. formovania napätie nevystúpilo na maximálne, (v tomto prípade na 310V) som radšej vyradil. Odpor môže byť aj nižší, ale pod 47k by som radšej nešiel.
Regulačný autotrafák je síce lepší, ale nie každý ho doma má.
ok
přišlo mi to divný, asi jsem si to špatně přečetl
Založen: May 06, 2007 Příspěvky: 4148 Bydliště: Zlín
Zaslal: čt srpen 28 2008, 10:04 Předmět:
100 k je podle mě zbytečně moc. Já kondíky formuju přes odpor 8k2. Napětí beru rovnou ze sítě přes diodu. Na odporu měřím úbytek napětí, z toho si spočítám proud procházející přes kondík a jakmile klesne pod 0,5 mA, tak je kondík naformovaný. Pak to vypnu, připojím paralelně ke kondíku vybíjecí odpor a měřím na něm napětí. Dá se tak zhruba určit, jestli kondík není vyschlý.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.