Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bipolární kondenzátory TF206

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 11:24    Předmět: Bipolární kondenzátory TF206 Citovat

Kluci nemáte tu někdo po ruce katalog (nejlépe konstrukční), ve kterém je popis bipolárních kondenzátorů Tesla TF206? Přemýšlím jestli je u nich nějaké omezení oproti známému typu TF202. Jsou výrazně menší a nemají na sobě uvedené jaké vydrží AC napětí, na TF202 to uvedené je. Ano vím že jsou na menší napětí než TF202 (což by v některých aplikacích nevadilo), ale ten rozdíl velikosti se mi zdá neadekvátní tak jestli tam není ještě nějaké omezení. Díky předem.

K tomu ještě jeden dotaz. O potřebě formování dlouho skladovaných elektrolytů samozřejmě vím, ale zajímalo by mě to jak je to s bipoláry? Jestliže je ta izolační vrstva u bipolárů vytvořená stejným procesem pak logicky stejně degraduje. U normálních polarizovaných elektrolytů to obvykle vyřeší naformování, ale u bipolárů bych se bál zda vystavení ss napětí po delší čas, které jednu část izolace "opraví" druhou naopak o to více nerozruší, čímž bych si nepomohl. Váš názor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 16:27    Předmět: Citovat

Napr. tu o elektrolytoch
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 09 2014, 4:23    Předmět: Citovat

Děkuji za snahu, ale psal jsem že o formování klasických polarizovaných elektrolytických kondenzátorů vím a běžně provozuji. Ptal jsem se na bipolární kondenzátory - na jejich možnosti formování (myslím že je to nemožné a nelze je uvést do kondice jako běžné elektrolyty). O tom se v odkazovaném článku, který jsem četl už před mnoha lety nic nepíše. Dále jsem se ptal na katalogový list bipolárních TF206 abych se mohl podívat na případná omezení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12102
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt říjen 09 2014, 10:48    Předmět: Citovat

Thales napsal(a):
Ptal jsem se na bipolární kondenzátory - na jejich možnosti formování . . . O tom se v odkazovaném článku, který jsem četl už před mnoha lety nic nepíše.

nemáš pravdu a asi jsi to ani nečetl . . .
. . . 7. kapitola
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 09 2014, 13:58    Předmět: Citovat

Prosímtě nedělej ze mě blázna. Ten článek jsem samozřejmě četl a o TF206 ani o formování bipolárů (které si myslím že je nemožné, ale zkusil jsem se zeptat jestli mi to někdo nevyvrátí) v něm není ani slovo. Nechtěl jsem vědět co bipoláry jsou ani k čemu se používají, to vím dobře. Ostatně běžně je používám.
Pro jistotu si dovolím z uvedeného zdroje zkopírovat celou část kapitoly pojednávající o bipolárních kondenzátorech, kde mi můžeš ukázat kde se tam píše o tom na co jsem se ptal píše:

Cituji:
"7.Další typy elektrolytických kondenzátorů
Předchozí pojednání se týkalo pouze polarizovaných
hliníkových elektrolytických kondenzátorů s kapalný
m elektrolytem, které jsou nejrozšířenější.
Vyrábějí se i s gelovým elektrolytem a byly vyvinut
y i s tuhým elektrolytem, pokud je mi známo, vyrábě
jí se pouze pro zvláštní účely.
Hliníkové kondenzátory se vyrábějí i v nepolarizova
né podobě – označují se jako bipolární kondenzátory
. U nich jsou obě elektrody tvořeny
oxidovanou fólií, takže vzniká konstrukce kov+diele
ktrikum+elektrolyt+dielektrikum+kov. Vyrábějí se ja
k malé hodnoty pro vazební účely (část výrobců
je odlišuje žlutým nebo oranžovým přebalem pouzdra)
, tak větší hodnoty – zvláště pro reproduktorové v
ýhybky a reaktanční obvody TV přijímačů a
CRT monitorů. U těchto použití je bezpodmínečně nut
né kontrolovat velikost a frekvenci procházejících
proudů a oteplení, jinak bude docházet
k velké poruchovosti. Bipolární elektrolytický kond
enzátor je zcela zásadně určen pro střídavý proud a
napětí. Zcela běžný je tento jev u
reproduktorových výhybek, pokud jsou těmito kondenz
átory osazeny a dojde k jejich silnému dlouhodobému
přetížení. Kromě spálených cívek
reproduktorů najdete ve výhybce soustavy + pokud js
ou v ní použity + i doslova roztrhané bipolární kon
denzátory, jejich vnitřnosti jsou rozmetány po
vnitřních stěnách soustavy. Dlužno podotknout, že b
ipolární elektrolytické kondenzátory se používají p
ouze ve výhybkách soustav nejnižší a nižší
střední třídy, solidní výrobce, který myslí konstru
kci soustavy vážně a také si váží zákazníka, tento
druh kondenzátorů zásadně nepoužívá. Rovněž
v PA reproduktorových soustavách seriózních výrobců
bipolární kondenzátory nenajdete. Bipolární konden
zátory mají totiž přibližně dvojnásobný
ztrátový činitel, při velkých průchozích proudech /
výkonech/ se prudce zahřívají a to vede k jejich de
strukci."



-----------------
Maximálně tam jsou nějaké věci, se kterými nemohu souhlasit - například to o tom že slušný výrobce bipoláry nepoužívá. V basových větvích, kde se používají kapacity kolikrát i kolem 200uF a kde je tgD nepříliš zajímavý s tím ve značkovém provedení u běžných HiFi soustav problémy nejsou.

Každopádně jsem se sem nepřišel hádat. Přišel jsem sem požádat o pomoc jestli někdo nemá podrobné katalogové informace o typu TF206.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so říjen 11 2014, 15:41    Předmět: Citovat

Nenajde se tedy nikdo ochotný s katalogem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4065
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so říjen 11 2014, 20:57    Předmět: Citovat

Tak pokud bych to chtěl formovat, tak bych to asi provedl pomocí zdroje střídavého proudu nízké frekvence, aby se ještě moc neuplatňoval proud způsobený kapacitancí. Myslím ale, že v obvodech, kde se bipoláry používají, se nevyskytujou taková napětí, při kterých by se svodový proud nějak negativně projevoval. Krom toho kondenzátory Tesla TF jsou dost kvalitní a polarizované provedení na svod netrpí. Takže bych to neřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne říjen 12 2014, 10:01    Předmět: Citovat

Nevím jak ty TF206, ale TF202 tahám ze starých beden celkem často, v nadpoloviční většině případů mají velmi zvětšenou kapacitu (někdy opravdu dramaticky) a svod. I kdyby ta kapacita byla v pořádku tak zvýšený svod je pro mě signalizace že dielektrikum není v pořádku a tudíž tam nemá co dělat. Dobře, člověk si řekne že po nějakých 20-25 letech mají nárok, ale mám tady celkem slušnou hromádku nových TF202 a zejména TF206 které by se daly použít a které po přeměření na kapacitu a při krátkém měření i svod a ESR jsou všechny OK. Za zlomek ceny kvalitních bipolárních kondenzátorů Bennic mohu mít další, což by přineslo nemalé úspory. Nechci si ale nakálet do vlastního hnízda. Kdybych to dělal pro sebe tak je tam prostě dám a jednou za čas zkontroluju, ale pokud to tam dám někomu jinému tak chci mít jistotu že je to OK a nepřijde mi to za pár let otřísklat o hlavu. V rámci toho jsem se chtěl podívat jestli v tom katalogu nenajdu nějaké omezení nebo něco, co by mi dalo záminku je tam nepoužít a ušetřit si tak nervy. Samozřejmě je nehodlám cpát tam kde patří čistě jen svitky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12372
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá říjen 17 2014, 21:04    Předmět: Citovat

Datasheet na TF206 jsem našel, v nejbližších dnech oscanuju, ale je velmi stručný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4065
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá říjen 17 2014, 21:14    Předmět: Citovat

Thales: zvýšený svod je důsledkem delší nečinnosti a pokud i předtím ty bedny nikdo nepouštěl nahlas, tak se ten kondenzátor s větším napětím opravdu dlouho nesetkal. Nárůst kapacity může být následek odformování. Takže bych zkusil ten postup, jako jsem psal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12372
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 15:56    Předmět: Citovat

Tady je datasheet těch TF206.


TF206.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  TF206.JPG
 Velikost:  112.83 kB
 Staženo:  245 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 21:09    Předmět: Citovat

Díky. Škoda, doufal jsem že se z toho katalogu dozvím víc, ale není tak není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1830
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 21:19    Předmět: Citovat

Nebolo niečo viac popísané v tých modrých hrubých tesláckych katalógoch?
4-5 tých kníh mám v robote..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po listopad 10 2014, 15:11    Předmět: Citovat

V to jsem právě doufal že v těch konstrukčních katalozích se více rozepíší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund