Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Princip zobrazování PAL

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pavoucisit



Založen: Nov 02, 2008
Příspěvky: 176
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2009, 14:21    Předmět: Princip zobrazování PAL Citovat

Chci si koupit do auta couvací kameru a LCD monitorek, který dám místo palubního PC (má vysypaný displej a zobrazuje jen čas tak ho tam nechci). V GM elektro jsem našel kameru a LCD a nechápu jejich parametry.
Kamera:
1.Jak je možný paralerní chod kamery v systému PAL a NTSC?
2.co znamená interface 2:1?
3. počet řádků je 380 ?, když televize má viditelnych 576
4. je tam uplatněné prokládané řádkování ?
5. pojem zobrazené pixely 652x582 u PAL?
LCD:
1.Rozlišení 320x234 ? systém pal je přeci 576x720, tak jak to bude vypadat, když tam přivedu kompozitní video signál z DVD? ani poměr stran mi nesedí.
Vysvětlete mi prosím tyto parametry a funkci.



Kamera.jpg
 Komentář:
Kamera

Stáhnout
 Soubor:  Kamera.jpg
 Velikost:  66.33 kB
 Staženo:  91 krát


LCD.jpg
 Komentář:
LCD

Stáhnout
 Soubor:  LCD.jpg
 Velikost:  47.78 kB
 Staženo:  87 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34035
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2009, 15:33    Předmět: Citovat

Nema kamera prepinac PAL/NTSC? Potom by som to chapal. Kedze kamera ma nizsie fyzicke rozlisenie, tak sa to na PAL prepocita. Mam staru webkameru s PAL vystupom, kde to tak tiez funguje.

A displej ma zase mensie rozlisenie, takze sa to prepocita zase opacne. Obraz bude urcite "vynikajuci", ale na parkovanie hadam dostatocny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2009, 16:06    Předmět: Citovat

1. Kamera musí mít v případě, že umí oba systémy, přepínač, kterým se volí PAL nebo NTSC. Nejde totiž jen o barvu, jak je kódovaná, ale hlavně o počet řádků v obrazu a počet snímků za sekundu. Přesněji půlsnímků, protože se používá prokládané řádkování - střídavě sudé a liché řádky.

2. nikoli interface, ale interlace - čili prokládání. To je k těm lichým a sudým řádkům, které jsem už zmínil. To zase opisoval někdo, kdo to slovo v životě neslyšel a nečetl a v původním jazyku to pokládal za chybu. Místo "systém skenování" tam také stačilo jen napsat "prokládání".

3. rozlišení kamery udává, kolik svislých dvoučar (černá a bílá) na tu šířku obrazu uvidíš, bez ohledu na to, že jich umí monitor víc. Udává vlastně vodorovnou ostrost obrazu. Například video VHS má rozlišení nějakých 220-270 řádků a vadilo to tak málo, že systémy s vyšším rozlišením málokdo koupil (třeba Betu), nebo úplně zanikly (V2000).

4. viz bod 2

5. Údaj uvádí, kolik aktivních bodů má snímač. Ono viditelných bude zase těch 576 řádků. To, že snímací prvek umí svisle 582 bodů, není důležité, v těch "navíc" řádcích stejně kamera s analogovým výstupem už generuje snímkové, půlsnímkové a vyrovnávací impulsy.

LCD:
Toho si nevšímej, zase to udává jen počet bodů, které jsou viditelné na displeji. Protože monitor umí analogový signál v televizní normě, on už si ten signál přežvejká tak, aby se obraz vešel.

Nehodlám tu suplovat pány Víta nebo třeba Donáta a jejich učebnice televizní techniky.
Zapomeň na zblblost digitální technikou, tady jsme ještě v poctivém analogovém přenosu.
Je důležité, že výstupní signál z kamery je normalizovaný, analogový (v Gerberově soustavě s barvou kódovanou v PALu). To použitý monitor umí. Těch ostatních údajů si nemusíš moc všímat, leda bys chtěl použít zobrazovač s výrazně vyšším rozlišením, na kterém by už mohlo nedostatečné rozlišení ve vodorovném směru (ty rozmazané svislé linie) být vidět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavoucisit



Založen: Nov 02, 2008
Příspěvky: 176
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2009, 18:50    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď, ale mám v tom ještě větší zmatek než jsem měl. Knihy od Víta jsem si půjčil před týdnem a snažím se pochopit. Asi budu muset navštívit nějaký servis a poprosit o vysvětlení, neboť těch otázek mám dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19578
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2009, 21:25    Předmět: Citovat

Pro tento účel se tím nemusíš dvakrát moc zabývat - zobrazovat to bude celý obraz. Monitor je dělaný na to, aby si analogový signál z 576 řádků Gerberovy soustavy převedl na počet, jaký je schopný zobrazit (sousední řádky zprůměruje a zobrazí jako jeden, nebo prostě podle určitého algoritmu více, než každý druhý řádek, vynechá). Zrovna tak z aktivní části řádku, která trvá asi 54us, si vezme 320 vzorků v pravidelném rozestupu a ty zdigitalizuje a zobrazí na displeji.
O tom se ve Vítovi nedočteš, když vznikla tato kniha, teprve se hledala životaschopná technologie výroby plochých obrazovek, celá kniha se zabývá analogovým zobrazováním na klasických CRT.
Jak jsem napsal, kameru připojíš rovnou na vstup monitoru, zapojíš napájení a musí to chodit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pavoucisit



Založen: Nov 02, 2008
Příspěvky: 176
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2009, 22:11    Předmět: Citovat

To je pravda, ta kniha je poměrně stará, ale pricip snad zůstává. V GM to měli ve vitrínce takhle zapojené a obraz na moje požadavky byl výborný.Čekám na jaro až bude tepleji , nemám garáž a montáž v těchto mrazech je náročná. Ve škole jsme princip přenosu obrazu brali jen tak letmo a tak mě to po letech zajímá. Spíše ten princip chci pochopit, protože bych se chtěl poskusit zestavit pomocí AT2051 hodiny, které přes kompozit zobrazím na tom zmíněném LCD. Na toto téma se asi zeptám ve vlákně o programování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund