Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ovládání klapky ve svodu okapu
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
GeorgettaCZ



Založen: May 13, 2024
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 17:29    Předmět: Ovládání klapky ve svodu okapu Citovat

Ahoj! Postavil jsem do svislého svodu okapu výhybku na vodu ;o))) Ve 110mm trojáčku těma dvěma vývodama dolů je prostě eleipsovitá klapka na 10mm hřídeli na dvou ložiskách s gufery. Tu když otočím do svislé polohy, nic nedělá a voda teče po vnitřní stěně trubky do kanálu. A když klapku zavřu, tj. cca. 30° vytočím, teče voda odbočkou do 1000L IBC. Teď je to celý jen mechanický. Ale chci to ovládání elektrifikovat, automatizovat.

Chci dát do IBC hladinový spínač. Ten by, při dosažení hladiny, měl dát signál něčemu, nějaké řídící jednotce a ta by měla postavit klapku svisle. A při poklesu hladiny by se kalpka zase dalším signálem zavřela.

Buď můžu použít dva 24V solenoidy, které by nezávisle tahaly za jeden resp. druhý konec. Těm by stačil třeba 2 vteřinový impuls k akci. Ale vyžadovalo by to něký kombo relátek.
Nebo můžu použít malý krokový motorek (6x6x6 cm z tiskárny), ale k němu už by byla potřeba nějaká ta logika a koncové spínače.

Má smysl to svěřovat arduinu?? To bych dovedl schovat do podhledu u střechy a jen k němu přivést kablíky jednotlivých aktivních členů...

Nejspíš už je to dávno vyřešená úloha, ale ani 2 dny googlení mi zatím nepřinesly uspokojivý a aplikovatelný řešení. Má někdo tady nějaký nápad??

Díky předem!

Jirka



Obrázek WhatsApp, 2024-05-11 v 21.07.50_e50eb207.jpg
 Komentář:
 Velikost:  209.21 kB
 Zobrazeno:  59 krát

Obrázek WhatsApp, 2024-05-11 v 21.07.50_e50eb207.jpg



Obrázek WhatsApp, 2024-05-11 v 21.07.22_6ef18c50.jpg
 Komentář:
 Velikost:  142.58 kB
 Zobrazeno:  46 krát

Obrázek WhatsApp, 2024-05-11 v 21.07.22_6ef18c50.jpg



Obrázek WhatsApp, 2024-05-11 v 21.01.13_013dd9bb.jpg
 Komentář:
 Velikost:  121.45 kB
 Zobrazeno:  39 krát

Obrázek WhatsApp, 2024-05-11 v 21.01.13_013dd9bb.jpg



Obrázek WhatsApp, 2024-05-11 v 21.00.48_3e9c1981.jpg
 Komentář:
 Velikost:  111.92 kB
 Zobrazeno:  32 krát

Obrázek WhatsApp, 2024-05-11 v 21.00.48_3e9c1981.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pesve



Založen: Nov 25, 2018
Příspěvky: 40
Bydliště: kousek za Brnem

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 17:36    Předmět: Citovat

Zkus to bez automatizace:
https://e.coleman.cz/pozink-lak-svody-100-mm-odvadec-vody-samocinny-pl-012249-r8004-cice-cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34026
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 17:46    Předmět: Citovat

Namontuj na vrchnu stranu nadrze prepad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1679
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 18:00    Předmět: Citovat

Tohle jsme řešili na nádrži pro kondenzát čistě mechanicky.
Lanko přes dvě kladky. Jeden konec lanka tahá klapku do polohy otevřeno, na druhém konci kilové závaží, které vyvíjí sílu. V nádrži plovák. Nad určitou hladinou plovák posune lanko za zarážku na lanku, nadzvedne závaží, klapka spadne do polohy zavřeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1541
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 18:11    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Namontuj na vrchnu stranu nadrze prepad.

https://www.youtube.com/watch?v=fltGLWJ9Y-A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgettaCZ



Založen: May 13, 2024
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 18:44    Předmět: Citovat

Díky za bleskové odpovědi, ale... Ty fotky mluví, myslím si, samy za sebe.

1. Teď, když už je to prakticky hotovový, kupovat a včleňovat nějaký modul za 2.300 Kč, když do teď mě to stálo jen pár destikorun, a to ještě s absolutně nedostatečným průměrem/průtokem, je prostě nesmysl..., sorry, to není rada, kteoru jsem chtěl.

2. přepad by znamenal jednak další díru do toho IBC z boku a toho se chci vyvarovat; dělat přepad z horního otvoru by zcela jistě znamenalo uniky vody nad a kolem toho přepadu a to taky není cesta, kterou se chci vydat. A navíc!
3. nemám ten přepad už potom stejně kam svést a hadici přepadu nechat jen tak ležet na dlažbě prostě nechci z bezpečnostních i designérských důvodů, prostě by to bylo hnusný a děcka by po tom pořád šlapaly a žena o to zakopávala...ne! To taky nechci, sorry, když už jsem si dal tu práci a všecko to naprojektoval a vymyslel, aby to bylo funkční a přitom aby to zabíralo co nejméně místa a vypadalo to hezky, tak to teď nezprzním hadicí vedoucí kmasi... To IBC budu obkladat dřevem, páč už takhle je to škivý..!

4. no, mechanicky na řetízky to mám teď..., ale když odjedem celá rodina, chci to mít nějak vyřešené a kladkostroj, vzhledem k poloze nádrže a klapky...je prostě nereálný.

No, myslel jsem si, že jsem se přihlásil do fóra elektrikářů/bastlířů, ale teď vypadá jinak...

I tak díky všem! Počkám, kdo s čím ještě příjde...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3310

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 19:17    Předmět: Citovat

Postav si a nebo kup malý "lineární pohon" se závitovou tyčí.
Jakmile sepne plovák, přetočí se pohon z jedné polohy do druhé.
Jakmile rozepne plovák, přetočí se nazpět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12088
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 19:18    Předmět: Citovat

Milan_F napsal(a):
https://www.youtube.com/watch?v=fltGLWJ9Y-A


tohle je super nápad
a ani to nemusí být koule . . .
stačí vyříznout "válec" z polystyrenu a nahoru nalepit nějakou gumu . . .
o víkendu budu řešit něco podobného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2860

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 19:18    Předmět: Citovat

Počítej s tím, že na PP (ze kterého je to HT potrubí) nedrží prakticky žádné lepidlo, tím méně v exteriéru a dlouhodobě.

Měl sis vybrat KG, to je z PVC a po uvedené stránce je na tom podstatně lépe.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 251

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 20:33    Předmět: Citovat

Píšete že to chcete automatizovat ohledně hlídání hladiny by šel použít modul HRH-5 i s továrními sondami více informací k modulu je na www.elkoep.cz kde jsem je kdysi objednával. Tyto moduly používám dlouhou dobu a jsem s nimi spokojený má napájení jak 24VDC tak možnost napájení 230VAC. Jeden přípravek používám na dopouštění vody do stejné nádrže jako máte i Vy, ten mám na webu zde uvedený modul spíná seleonidový ventil, moduly i s elektronikou montuji do elektrikářských přístrojových krabic. Další přípravek jsem kdysi dělal kamarádovi na podobný přepínání toku vody při plnění do zásobníků na vodu. Zde jsem jako elektroniku pro vyhodnocování signálu z tohoto snímače (spínání kontaktů) použil PICAXE 08M2 který ovládal el. motorek s koncovými polohami pomocí koncových spínačů.


Katalogovy_list_HRH-5.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Katalogovy_list_HRH-5.pdf
 Velikost:  224.16 kB
 Staženo:  25 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5141
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 20:49    Předmět: Citovat

900 jenom za snímač, ještě serva, to bude drahé a to pán nechce. Musí se to vejít do pár desetikorun.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3381
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 21:42    Předmět: Citovat

Pár desetikorum bude třeba DC motorek ze sklápění světel auta. Řízení je jednoduché - povel z potenciometru / děliče.
Napájení 12V, servisovatelné v pohodě. Chod té osky je většinou cca 5mm. Záleží, jestli tohle by stačilo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgettaCZ



Založen: May 13, 2024
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 22:22    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
Milan_F napsal(a):
https://www.youtube.com/watch?v=fltGLWJ9Y-A


tohle je super nápad
a ani to nemusí být koule . . .
stačí vyříznout "válec" z polystyrenu a nahoru nalepit nějakou gumu . . .
o víkendu budu řešit něco podobného.


Jo, tohle je fakt super a ani to nemusí mít průměr 110mm, k přepadu by stačilo i něco menšího. Ale jak říkám, já už pak nemám ten přepad kam svést.Na další nádrž už není místo a abych to dostal do kanálu, musel bych rozvrtat několik metrů zámkovky, vyhrabat odpad a pak tam vymýšlet nějaký izolovný přechody a udržet spád...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17899
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 22:24    Předmět: Citovat

Veškerá automatizace je na dvě věci pokud máš někde poblíž stromy a listí nebo jehličí ti padá na střechu a do žlabů. Já pohořel na borovicích, co mám přes ulici. Jakmile postavíš do cesty vody v svodu cokoliv, za co se hlavně to dlouhý borovicový jehličí zachytí, za chvíli je svod zacpanej. Já to nakonec řešil přepadem. Žádnou díru do IBC dělat netřeba, stačí do víka zalepit hajzltrubku a kolenama a kusama trubky udělat přetok kam je potřeba.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgettaCZ



Založen: May 13, 2024
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po květen 13 2024, 22:42    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
900 jenom za snímač, ještě serva, to bude drahé a to pán nechce. Musí se to vejít do pár desetikorun.


Jo, lidi jako ty, co jen kritizují ostatní a překrucujou slova jiných, ale jinak nic konstruktivního vymyslet schopní sami nejsouí, ty máme všichni nejraději... Takových máme plnou vládu...

Ale já nenapsal ani slovo o tom, že se chci vejít do pár desetikorun. Já napsal, že investovat do dalšího okapového modulu za 2.300,- teď, když už to mám celé postavené a jen hledám vhodný pohon pro tu klapku, prostě nehodlám. Jinak je mi samozřejmě jasný, že elektrický řešení nebude zadarmo. Tak se, prosím tě, raději příště zdrž a napřed si to po sobě přečti... Nebylo to ani vtipný, ani k věci, takže kompletně k ničemu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund