Zaslal: so leden 13 2024, 20:31 Předmět: No-frost - námraza - Je topný kabel řešení?
Ahoj,
mohu vás poprosit o radu ohledně tvorby namrazy nad výparníkem americké chladničky LG GSL360ICEV, která se nám zhruba jednou za rok v mrazničce vytvoří?
Údajně by se nemělo jednat o závadu. Z různých zdrojů se mi podařilo zjistit, že se nejedná o ojedinělý případ, ale naopak se toto děje u různých výrobců, a také u různých druhů lednic.
Nejčastěji je namrzání zdůvodňováno častým, nebo dlouho trvajícím otevíráním dveří ledničky.
Nebudu tvrdit, že dveře od ledničky otevírám jen na deset vteřin, ale lednici si s televizí nepletu a židli si k ní neberu. Těsnění dveří těsní a navíc, jak jsem již uvedl, k namrznutí dojde zhruba jen jednou za rok, nebo spíš ještě déle, a jinak funguje v pořádku. Topné těleso, které je umístěno v dolní části výparníku svou práci dělá zřejmě také správně, jelikož zde se námraza netvoří.
Každopádně předtím jsme měli dvě jiné americké lednice, a žádná nám toto nedělala.
Z mého pohledu je lednička jednoznačně konstrukčně špatně vyřešena.
1. I kdyby teoreticky k namrzání docházelo z důvodu častého otevírání dveří, myslím, že by s tím měl výrobce počítat, a vyřešit u lednice takový způsob ohřívání rizikových míst, který by v kritických případech námrazu rozehřál.
2. Když už by k namrzání mělo začít docházet, měla by na to lednice začít alespoň upozorňovat nějakým varovným tónem.
Informaci o momentální teplotě v lednici a mrazáku však výrobce v tomto případě vůbec neřeší. Ať se děje cokoliv a v mrazničce je třeba 5 stupňů nad nulou, žádný alarm se nespustí. Displej totiž ukazuje pouze nastavenou teplotu, aniž by například alespoň blikáním předvolené teploty informoval, že požadované hodnoty není dosaženo!
Veškerý systém varování funguje jen na otevřené dveře. Pokud však dveře zůstanou jen mírně nedovřeny a mraznička se začne ohřívat, nebo se nad výparníkem vytvoří námraza a chlad se do mrazničky přes utvořený led již nedostane, systém nic nepozná a klidně nechá všechny potraviny v mrazničce rozmrznout, aniž by na závadu upozornil!
Závěr tedy zřejmě bude, že kromě této softwarové i technické výrobní nedokonalosti lednice nějakou přímou závadu nemá, respektive výrobní vadu mají všechny tyto lednice.
Každopádně nemá již asi více smysl se zaobírat tím, kde výrobce udělal chybu, ale rád bych našel nějaké řešení, které by tuto chybu odstranilo. Jak je vidět z přiložené fotografie, k námraze dochází v horní části výparníku na nějakých dvou součástkách. Odhaduji, že to asi budou filtrdehydrátory. Bohužel po odmrazení jsem toto místo zapoměl nafotit.
Napadlo mě, že řešením by mohl být nějaký topný kabel, který by se omotal kolem těchto součástek a připojil paralelně k topnému tělesu výparníku. Netuším však, jaký by byl vhodný výkon topného kabelu, ani jestli je můj předpoklad správný.
Máte prosím někdo nějaké zkušenosti s tímto řešením, nebo alespoň tušíte, na koho bych se mohl s tímto problémem obrátit?
Děkuji moc, Pavel.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: ne leden 14 2024, 11:57 Předmět:
Pokud topnej kabel, tak existují na ochranu proti zamrznutí vodovodního potrubí. Jsou to dvojlinky v různý dýlce od 1m do desítek metrů Na konci to má termostatovou pecku, která zapíná pod 3℃. Vývod je flexošňůra na 230V.
Jenže ty kabely jsou dost tuhý a snesou rádius nad cca 5 cm, takže na něco menšího to nenamotáš.
Chtělo by to "sedačkový topný lanko" to je měkký a ohebný asi jako CYA průřez 1mm². Jenže to bys musel napájet z nízkonapěťovýho zdroje s napětím podle dýlky a požadovaný teploty kabelu. Ten bych Ti dokázal sehnat. _________________ Jirka
Jestliže není namrzlý výparník, tak čemu vadí, pokud je námraza na trubkách/dehydrátoru?
Omlouvám se, v textu jsem to sice popsal, ale z fotografie to není patrné. Vše co je na fotografii nyní vidět, je běžně ukryto pod plastovým krytem. Za tímto krytem pak dochází k proudění chladného vzduchu směrem odspodu vzhůru - tedy od výparníku přes dehydrátor. Vzduch je nasáván pomocí ventilátoru nad Dehydrátorem a následně vyfukován skrz výdechy krytu k potravinám. Samotnému dehydrátoru by možná námraza nevadila, ale velké množství ledu zamezí cirkulaci vzduchu natolik, že přestane proudit do chladničky i do mrazničky a potraviny se rozmrazí.
Naposledy upravil Pavel_Z dne ne leden 14 2024, 20:28, celkově upraveno 1 krát.
Právě nějaký ten topný kabel jsem si představoval. Otázkou je, jak by měl být výkonný, a jestli je potřeba, aby měl termostat.
Myslím, že topný kabel musí být napojen na konektory topného tělesa, které odmrazuje výparník. Předpokládám, že aby bylo odmrazování účinné, bude se zřejmě při něm vypínat kompresor. Topné těleso výparníku má 235W. Je samozřejmě otázkou jaký výkon by měl být topný kabel. Pokud bude výkon příliš malý, nestihne se dehydrátor odmrazit. Pokud bude příliš velký, možná by mohl poškodit napájení topného tělesa, které na větší odběr nemusí být dimenzováno.
Termostat by byl zřejmě vhodný jak z důvodu úspory energie, tak z důvodu bezpečnosti a ochrany lednice. Pokud by nebyl termostat osazen, a dehydrátor by se rozmrazil dříve než výparník, ohřev by pokračoval například až k nějakým 70 st., a bylo by to nejen zbytečné plýtvání. Zároveň by tak velké teplotní změny nemusely dělat dobře ani lednici.
Odhaduji, že pokud bych dával závity kabelu hodně blízko k sobě, jsem schopný navinout na oba dehydrátory dohromady zhruba 1m délky.
Topné kabely které jsem našel, nabízejí zhruba od 10 do 20 W/m. U některých je uvedeno, že jsou samoregulační, což netuším, jestli znamená, že opravdu dokáží svůj výkon regulovat, nebo jestli to jinými slovy není pouze to, že mají tak malý výkon, že se na vyšší teplotu než 70 st. prostě ohřát nedokáží.
U kabelu s termostatem se však udává, že jednotlivé závity nesmějí být navinuty blíže k sobě než 15 mm, a že kabel nesmí být navinut pouze částečně. V takovém případě bych však tento typ kabelu použít nemohl, jelikož jeden kabel je na jeden dehydrátor příliš dlouhý, a při přechodu z jednoho dehydrátoru na druhý by asi 30 cm kabelu nebylo na ničem navinuto.
U kabelů se samoregulací jsem sice žádné takové omezení nenašel, ale může to být i tím, že zde má prodejce pouze nedostatečný popis.
Dehydrátor je baňka která slouží k odstranění nečistot a vlhkosti v chladivu.
Pokud by byl ucpaný a je tam v tom místě (což určitě není) , tak by to za ním namrzalo.
dehydrátor. [/quote]
Dehydrátor je baňka která slouží k odstranění nečistot a vlhkosti v chladivu.
Pokud by byl ucpaný a je tam v tom místě (což určitě není) , tak by to za ním namrzalo.[/quote]
Bohužel jsem si to zapomněl po rozmrazení nafotit, ale naštěstí si pamatuji, jak to přesně vypadalo. Přidávám tedy obrázek celého výparníku jako ND, na kterém je vlevo nahoře šipkou označeno to, co jsem pod ledem vlevo nad výparníkem i ve skutečnosti viděl.
Na druhém obrázku je podlouhlá měděná baňka, která se ve skutečnosti nacházela pod ledem nad pravou částí výparníku.
Sice opravdu nevím s jistotou co to je, ale připomínalo mi to dehydrátory. Každopádně budu rád, když budu mít alespoň jistotu, o co se jedná.
Netuším jak se ucpaný dehydrátor chová, ale je zvláštní, že to zamrzlo již potřetí v období zhruba po roce až roce a půl, a po rozmrazení je vše OK.
Tak to LG Total No Frost holt 1x za rok až rok a půl rozmrazíš, a nebo tam budeš kontrolovat vlhkost nevkládáním horkých či otevřených obalů nebo kastrólů potravin Toto je navíc verze s výrobníkem ledu, že?
https://www.lgshop.cz/lg-gsl360icev
Přebytečná vlhkost z potravin se odpaří a poté kondenzuje na mřížce namísto toho, aby kapala zpět na potraviny. Zachovává tak uvnitř správnou rovnováhu vlhkosti.
Čištění krytu výměníku
K čištění krytu a výdechů výměníku použijte
vysavač s kartáčem. Nesundávejte kryt prostoru
vinutí potrubí výměníku.
Pro udržení efektivity provozu zařízení
doporučujeme toto provádět vždy po 12 měsících
provozu.
Naposledy upravil rayx dne po leden 15 2024, 12:44, celkově upraveno 2 krát.
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: po leden 15 2024, 11:47 Předmět:
Samoregulační kabel je dvojlinka podobná 300 ohm dvojlince s pěnovým dielektrikem co znají pamětníci na svody pro TV UHF pásmo. 230V se připojuje na ty dva dráty dvojlinky. Topný element je "dielektrikum" mezi drátama. Má to lineární charakteristiku s klesající teplotou se zvyšuje výkon. Můžeš toho dát klidně jen 20 cm. Jenže to má dvě omezení, je to ještě tvrdší než kabely s termostatem na potrubí, takže to nikam nenamotáš. A horší je, že to nikdy nevypne, třeba při -15 to má 25W/metr a při +15 to má stále 10W/metr.
Jedině ten sedačkovej drát,ten namotáš na průměr 10 mm. Jenže ten je konstrukčně na max 48V a podle dýlky a požadovanýho výkonu bys musel volit napájecí napětí galvanicky oddělený od sítě.
Jednodušší bude co napsal doktor, dát si tu ledničku zkontrolovat chlaďařem. _________________ Jirka
Přidám ještě pár upřesnění na doporučení a dotazy, které byly výše vzneseny:
1. 1x za rok a půl odmrazit: a) Tak právě proto jsem si kupoval No-frost, abych nemusel odmrazovat. b) Když problém cca po roce a půl nastane, samotné odstranění námrazy pomůže ledničce, ale ne potravinám. Některé potraviny v mrazáku jsou již částečně nebo úplně rozmrazené.
2. Samozřejmě kontrolu průduchů a čistoty kondenzátoru jsem již několikrát provedl. To bylo to první, co jsem kontroloval.
3. Kontaktoval jsem dva servisní techniky. První technik mi sdělil, že se jedná o problém s nadměrnou vlhkosti v lednici, se kterým si automatické odmrazování již nedokáže pomoci, a námraza se následně už jen zvětšuje.
Druhý servisní technik mi řekl, že je to bohužel poměrně běžná záležitost, a že vůbec není výjimkou, že některé No-frost lednice občas namrznou. Jeho verdikt byl, že pokud se lednice po odmrazení do jednoho měsíce opětovně nenamrazí, pak se o závadu nejedná.
Jelikož lednice po odmazení nemá problém klidně rok, závada na chladícím okruhu tedy zřejmě opravdu není. Vzhledem k tomu, že si na námrazu i jiných No-frost ledniček stěžují i další uživatelé na internetu, je zřejmé, že se to opravdu občas stává. Protože jsem u předchozích dvou No-frost lednic s námrazou problém neměl, teplé věci do lednice nedávám, a zvyky neměním, je pravděpodobné, že až tak velký problém ve mě není.
Co z toho vyplývá? Asi to, že odmrazování výparníku je v některých lednicích vyřešeno lépe, a v jiných hůře. Zřejmě i v těch lednicích kde je to provedeno hůře, by se nechalo namrznutí vyhnout při důkladném uzavírání všeho do dóz, zkrácením doby otevřených dveří, nebo méně častými návštěvami lednice.
Je logické, že jinak se bude chovat lednice v rodinách, kde ráno všichni utečou z domu (někteří i bez snídaně) vrátí se až odpoledne, a k večeři si vezmou chleba se salámem. V našem případě je však lednice využívána celý den, vaří se k obědu i k večeři, a s tím je logicky spojeno mnohem častější otevírání lednice.
Když však vím, že u dvou předchozích modelů to problém nebyl, logicky nechci, abych se já musel omezovat a přizpůsobovat lednici.
Jak jsem již uvedl hned v prvotním popisu - jsem přesvědčený, že celé zabezpečení odmrazování lednice a systém hlídání teploty je špatně navržený, a buď se s tím smířím, nebo se s tím mohu pokusit něco udělat.
Já jsem se rozhodl pro druhou možnost.
Pokud se to s pomocí vás všech vyřeší nějakým topným kabelem a čidlem za pár stovek, nebo jiným řešením, myslím že je to mnohem logičtější varianta, než abych pravidelně odmrazoval No-Frost lednici.
Teď už zbývá jen najít to vhodné řešení - tedy typ a výkon ohřívače.
Uvítal bych názor nějakého chlaďaře, jestli by to mělo fungovat, nebo jestli pravidelné odmrazování filtru a dehydrátoru nemůže nějak škodit.
Tušíte někdo, jaká rezerva by mohla být na zvýšení zátěže na napájení topného tělesa, a jestli hrozí nějaké riziko, když na topné těleso připojím ještě další topný článek?
Založen: Apr 02, 2011 Příspěvky: 18477 Bydliště: Nový Bydžov
Zaslal: po leden 15 2024, 23:23 Předmět:
Pavel_Z napsal(a):
Tušíte někdo, jaká rezerva by mohla být na zvýšení zátěže na napájení topného tělesa, a jestli hrozí nějaké riziko, když na topné těleso připojím ještě další topný článek?
Tuším, ale jak vidno, nečteš to co jsem o topnejch kabelech napsal. No a komu není rady, tomu není pomoci. _________________ Jirka
Tuším, ale jak vidno, nečteš to co jsem o topnejch kabelech napsal. No a komu není rady, tomu není pomoci.
Nejsem si jistý, co máš přesně na mysli, že jsem nečetl, ale z tvých informací jsem vyvodil následující:
1. Samoregulační kabel je tvrdý - čili nelze obtáčet kolem tenkého potrubí.
2. Sedačkové lanko je měkké, ale vyžadovalo by osazení napájecího zdroje mimo prostor mrazničky a vytvoření prostupu pro vedení vodičů - tedy řešení poměrně náročné.
3. Při použití topné folie, jak uváděl Hape, se obávám, že při omezeném použitelném rozměru a rozumné povrchové teplotě cca 45 st. by výkon 20-30W plošně vyzařovaný do prostoru nebyl asi dostatečný.
Z výše uvedeného mi vyplývá, že možností by bylo použít topný kabel s termostatem o délce 1m, který je měkčí. Není zřejmě tak měkký, abych jej omotával kolem potrubí o průměru 8mm, ale bylo by třeba jej vést s tímto potrubím podélně, tak jak bylo vyobrazeno na odkazu, který jsem přidával v jedné z předchozích reakcí. Kolem filtrdehydrátoru o průměru 4 cm by již neměl být problém jej obtočit. Potrubí s kabelem by bylo zřejmě vhodné tepelně izolovat, a volný zbytek topného kabelu přichytit například k výparníku, aby nedocházelo k jeho přehřívání.
Otázkou je porovnání výkonu a rychlosti odmrazování topného kabelu s rychlostí odmrazování topného tělesa v dolní části výparníku. Topné těleso má sice 235W, ale topí na výparník do prostoru, kdežto topný kabel by měl pouze 16W/m, ale topil by kontaktně přímo na potrubí. Pokud by odmrazování potrubí topným kabelem probíhalo rychleji, než odmrazování výparníku topným tělesem, pak by mělo být vše v pořádku.
Další možností by mohlo být použití topných kabelů z níže uvedených odkazů. Mají výkon 50, 40 a 25W/m, a tváří se, že na podélné vedení u potrubí a obtočení filtrdehydrátoru o průměru 4cm, by mohly být tvárné dostatečně. Dva z nich sice nejsou vybaveny termostatem, ale je otázkou, jestli je to při zapojení na elektronikou spínané napájení topného tělesa potřeba.
A ještě jeden dotaz:
Tušíte někdo, podle čeho lednice vlastně pozná, že je na topném tělese námraza, a že má topné těleso výparníku sepnout? Podle teploty to asi nebude, když je v mrazničce -24 stupňů.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.