Založen: Aug 02, 2009 Příspěvky: 1532 Bydliště: Praha
Zaslal: čt prosinec 19 2024, 1:30 Předmět:
PCIe neni pro Win9x prekazkou, vzdyt z hlediska logickeho pristupu se PCI/AGP/PCIE nijak nelisi. Sam jsem provozoval Windows98SE na Geforce 7900GT s 256MB, coz je nativni PCIe GPU. Posledni, co lze v 9x rozjet je GF7950GT. http://rayer.g6.cz/os/os.htm#W98NT-VESADRV
Pokud chcete rozbehat zvuk v DOSu na modernejsich HDA zvukovkach, tak doporucuju se podivat na relativne moderni projekty SBEMU a VSBHDA:
http://rayer.g6.cz/hardware/sbemu.htm#SW_SBEMU
funguje to prekvapive dobre.
vzdyt z hlediska logickeho pristupu se PCI/AGP/PCIE nijak nelisi.
To není pravda. AGP se chová jinak než PCI a bez driveru od výrobce je ve Win 9X jeho výkonnost velice mizerná. To k PCIe se sice Win9X chovají jako k PCI, ale zas už je minimum driverů pro grafiky, protože v době zavádění PCIe už Win9X končily.
Založen: Aug 02, 2009 Příspěvky: 1532 Bydliště: Praha
Zaslal: čt prosinec 19 2024, 7:17 Předmět:
Ano, AGP ma nejake pokrocile funkce jako GART, coz umoznuje treba graficke karte pres nakou aperture vyuzivat i systemovou RAM treba pro textury (za ceny zpomaleni pres tento bottleneck), ale to melo asi realne vyznam u prvnich AGP karet s pouhyma 16-32MB VRAM, jak ty grafiky postupne zacly mit treba 128-256MB s nakou 128/256b sbernici, tak uz asi bylo dost zbytecny naky data navic tlacit pomalu pres AGP z RAM...
Z hlediska topologie sbernic, treba pohledem pres lspci a podoble utility, tak AGP i PCIe se proste tvari jako dalsi PCI sbernice v PC (jiny bus number) a lze uplne stejnym zpusobem pristupovat k PCI config space registrum at je to PCI/PCIe/AGP. I ta videopamet a GPU registry bejva stejnym zpusobem pristupna jako MMIO na nejake adrese v prostoru do 4GB...
Ja sem se ohrazoval hlavne proti vyroku "Pro žádnou PCIe grafiku nejsou do Win9X ovladače" - coz neni pravda, jak jsem zminoval PCIe karty do 7950GT funguji s nvidia ovladacema v beznem rozsahu s 2D i 3D akcelereaci (namatkou Unreal, Unreal Tournament, Quake1-3...), stejne tak jako nektere PCIe Radeony, tam nevim kde presne koncila podpora W9x.
Zdravím vespolek. Mám v plánu udělat několik "retro PC" kde budou staré hry, které víceméně jely pod DOSem. Chci tam ale dát min WIN95 respektive spíš W98 (W98se) v horším případě WinMe. Mám instalačky od všech ale nemůžu je spusit, protože ani jedno CD není bootovací. A pokud někdo teprve vybírá, kde začít, doporučil bych kouknout na https://mostbet1.cz – rozhraní je přehledné, ověření účtu jde rychle a mají jasně dané podmínky u bonusů, což oceňuju. Vytvořil jsem si bootovací CD s DOS 6.22, ale to není zase DOS od MS a nechce mi to instalaci pustit - zůstane černá obrazovka a dál to nic nedělá. Stáhl jsem i bootcd s Win98, ta už sice funguje, ale jelikož používám externí CD mechaniku přes USB, tak to na ni nezavede ovladače. Takže to opět nemám jak nainstalovat Zkoušel to i přes USB flešku, ale opět bez výsledku. Poradí někdo jak tam ten systém dostat? Případně dá odkaz co stáhnout?
Díky za případné odpovědi...
Ahoj, chápu tvůj zápal pro retro sestavy – taky jsem tím nedávno prošel a trochu jsem si s tím zašmodrchal hlavu.
Tady pár tipů, co by ti mohlo pomoct:
Použij bootovací disketu + CD s instalačkou Win98SE – ideálně klasickou 1.44 MB disketu s MS-DOS bootem, kde jsou ovladače pro CD-ROM (např. oakcdrom.sys + mscdex.exe). Pokud máš v sestavě klasickou IDE mechaniku, tohle funguje téměř jistě.
Externí USB CD mechaniky nejsou pod DOSem standardně podporované – DOS (a tím pádem i boot CD Win98) bez specifických USB ovladačů mechaniku nevidí. Takže pokud nemáš možnost připojit interní CD-ROM, doporučil bych použít jiný přístup – viz bod 3.
Připrav si instalační soubory Win98 přímo na HDD – Pokud máš jiný PC, nahraj složku WIN98 ze CD přímo na HDD (např. přes USB adaptér). Pak v DOSu stačí spustit setup.exe ze složky, žádné CD už není třeba.
Bootovací USB s DOSem a ovladači USB (např. HIMEM + USBASPI.sys) – Existují speciální bootovací USB obrazy s podporou pro USB zařízení, které detekují i USB CD mechaniku, ale je to dost zdlouhavé na ladění.
WinMe radši ne – z vlastní zkušenosti doporučuju zůstat u Win98SE. Me je známý svou nestabilitou a problémovostí i na tehdejším železe.
Alternativa: Použij DOSBox nebo PCem – Pokud to má být jen na hraní DOS her, někdy je jednodušší si to celé emulovat, i když chápu, že vlastní železo má své kouzlo.
Kdybys chtěl, můžu ti poslat funkční ISO s bootem a základními ovladači – používal jsem ho na několika retro sestavách.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.